Wzór i zasady etykietowania telewizorów określa unijne rozporządzenie delegowane 1062/2010. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.
Etykieta energetyczna dla telewizorów
- Nazwa dostawcy lub znak towarowy
- Identyfikator modelu telewizora
- Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
- Klasa efektywności energetycznej
- Roczne zużycie energii w kilowatogodzinach kWH/annum (rok) – w oparciu o założenie 4 godzinnego oglądania w ciągu dnia przez 365 dni w roku (nie zużycie na godzinę lub dzienne)
- Moc urządzenia w Watach (W)- zużycie energii elektrycznej po włączeniu (nie zużycie na godzinę)
- Informacja o istnieniu lub braku głównego wyłącznika urządzenia – dostępność funkcji wyłączenia (nie stand-by) w przypadku telewizorów z łatwo zauważalnym przełącznikiem, który w położeniu wyłączonym przełącza telewizor w tryb zapewniający zużycie energii nieprzekraczający 0,01 Watt
- Rozmiar przekątnej widzialnej ekranu w calach (inch) i centymetrach (cm)
Klasy efektywności energetycznej dla telewizorów
Klasa efektywności energetycznej informuje kupującego, jak dużo energii będzie zużywał telewizor w trakcie swojej pracy. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje maksymalnie 7 klas efektywności energetycznej dla telewizorów od A+++ do G
A+++ | A++ | A+ | A | B | C | D | E | F | G |
<0.10 | <0.16 | <0.23 | <0.30 | <0.42 | <0.60 | <0.80 | <0.90 | <1.00 | >1.00 |
Roczne zużycie energii przez telewizor
Roczne zużycie energii elektrycznej dla telewizorów liczone jest w kilowatogodzinach kWH/annum (rok) w oparciu o założenie 4 godzinnego oglądania telewizora w ciągu dnia przez 365 dni w roku, a nie jako zużycie na godzinę lub dzienne.
Jak jest wyliczana szacunkowa wartość rocznego zużycia energii?
Unijny regulator przyjął wzór: E= 1,46 * P, gdzie P, to opisany wcześniej średni pobór mocy w stanie włączonym, a E to szacowane zużycie roczne wyrażone w kWh. Zatem jeżeli np. telewizor pobiera średnio w trybie włączonym 45 watów, to zgodnie z powyższym wzorem szacowane roczne zużycie energii wyniesie 1,46 * 45, czyli ok. 66 kWh.
Współczynnik 1,46 oznacza że telewizor jest używany przez 1460 godzin rocznie, czyli przez 4 godziny dziennie.
Uwaga! Jeżeli z telewizora korzystamy rzadziej niż 4 godziny dziennie, to liczba zużytych kilowatogodzin na pracę telewizora będzie mniejsza. W przypadku gdy z telewizora korzystamy częściej i dłużej to wartość rocznego zużycia energii elektrycznej będzie dużo wyższa.
Moc telewizora
Moc telewizora liczona jest w Watach (W) jako zużycie energii elektrycznej po włączeniu, a nie zużycie na godzinę.
Pomiaru poboru mocy w trybie włączenia dokonuje się w temperaturze 23 st. C przy użyciu dynamicznego sygnału wideo (stanowi on treść typowego przekazu telewizyjnego), przy czym chwilowy pobór mocy jest mierzony przez 10 minut, a wartość umieszczana na etykiecie to średni pobór mocy w czasie pomiaru.
Uwaga! Pomiar poboru mocy telewizora dokonywany jest po wyłączeniu ewentualnej funkcji automatycznego dostosowywania jasności ekranu do oświetlenia otaczającego. Funkcja ta dostępna w wybranych modelach może mieć zauważalny wpływ na zużycie energii.
Uwaga! W przypadku gdy badany telewizor ma funkcję dostosowania luminancji ekranu do jasności otoczenia, a użytkownik nie może jej wyłączyć, wartość pomiaru poboru mocy pozyskiwana jest przy stałym, zewnętrznym oświetleniu czujnika światłem o natężeniu nie mniejszym niż 300 luksów.
Przycisk oszczędzania energii w telewizorze
Kupując telewizor, możesz spotkać się z modelami, które posiadają dodatkowy przycisk, za pomocą którego po wyłączeniu telewizora można go przełączyć w specjalny tryb oszczędzania energii. Po jego naciśnięciu pobór energii będzie bliski zeru.
Przekątna ekranu
Przekątna ekranu podawane jest w calach i centymetrach. 1 cal to około 2,5 centymetra. Parametr ten określa wielkość telewizora.
Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość ekranu mierzoną jest w pikselach. Im większa rozdzielczość ekranu, tym obraz jest wyraźniejszy i wrażenie odbioru lepsze.
Stara i nowa etykieta energetyczna dla telewizorów
Od 30 listopada 2011 roku wzór i zasady etykietowania telewizorów określało unijne rozporządzenie delegowane 1062/2010 zawierające 7 klas energetycznych od A do G.
Od 1 stycznia 2014 roku etykieta energetyczna dla telewizorów wprowadzonych do obrotu po tym terminie zawierała 7 klas energetycznych od A+ do F.
Od 1 stycznia 2019 roku etykieta energetyczna dla telewizorów wprowadzonych do obrotu po tym terminie zawierała 7 klas energetycznych od A++ do E
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowe unijne prawo dotyczące telewizorów. Pojawiła się również nowa etykieta energetyczna dla telewizorów zawierająca klasy energetyczne od A+++ do D.
Jak kupić energooszczędny telewizor
Dom ekologiczny – podstawowe informacje:
Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.
Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.
Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.
Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.
Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.
Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.
Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.
Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.
Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.
Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?