Niebezpieczeństwa związane z reformą ustawy dotyczącej instalacji fotowoltaicznych

Niebezpieczeństwa związane z reformą ustawy dotyczącej instalacji fotowoltaicznych
Pixabay / @ moerschy

Rezygnując z systemu opustów, Ministerstwo Klimatu liczy na wzrost autokonsumpcji i pobudzenie rynku magazynów energii przy nowych instalacjach mikrofotowoltaicznych. Taki kierunek zmian nie zaskakuje – Edison Energia i inni duzi gracze już od jakiegoś czasu dostosowują do nich swoje portfolio produktów oferując pompy ciepła, stacje ładowania samochodów elektrycznych, czy magazyny energii.

W ocenie Edison Energia, jednej z największych i najszybciej rozwijających się polskich spółek energetycznych, aby reforma skutecznie osiągnęła swoje cele, warto jednak zadbać o 3 jej aspekty.

Zapewnienie utrzymania tempa transformacji energetycznej

Mikrofotowoltaika oraz farmy fotowoltaiczne są obecnie głównymi motorami krajowej transformacji energetycznej. Dzięki ciągłym inwestycjom przekroczyliśmy w 2021 roku 5 GW instalacji PV, co stanowi już niemal 10% całej mocy zainstalowanej w polskim systemie energetycznym. Co więcej, moc fotowoltaiki podwoiła się w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Zbyt gwałtowne zmiany w systemie wsparcia mogą jednak spowodować wyhamowanie tempa instalacji PV wbrew woli Ministerstwa, utrudniając osiągnięcie celów klimatycznych.

Zapewnienie spójnego systemu wsparcia mikrofotowoltaiki, magazynów energii i innych urządzeń

Choć celem reformy jest zachęcenie do zakupu magazynów energii i zwiększenie poziomu autokonsumpcji przy nowych instalacjach PV, to projektowi ustawy nie towarzyszy zapowiedź systemu wsparcia dla tych rozwiązań. Tymczasem sam proponowany nowy model wsparcia dla fotowoltaiki będzie niewystarczający, by zachęcić do zakupu magazynu energii – są to urządzenia wciąż zbyt drogie, by ich zakup był opłacalny w polskich warunkach.

Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji

Zaproponowany kształt ustawy może mieć jeden niebezpieczny efekt – gwałtowne napędzenie popytu na instalacje w 2021 roku wśród klientów, którzy będą chcieli „załapać się” na system opustów. W połączeniu z globalnymi problemami z podażą i rosnącymi cenami wysokiej jakości komponentów, może to spowodować dużą liczbę realizacji niespełniających standardów bezpieczeństwa.

W Edison Energia stosujemy wyłącznie najwyższej jakości komponenty od sprawdzonych dostawców. Każda nasza instalacja jest efektem pracy doświadczonych doradców, projektantów i realizatorów. Co więcej, każda wykonana instalacja jest sprawdzana przez audytora, który weryfikuje jej zgodność z naszymi wytycznymi montażowymi. Niestety, wiele firm nie przywiązuje tak dużej wagi do jakości instalacji – a jeżeli klienci będą zdeterminowani, żeby instalację założyć koniecznie w tym roku, może to spowodować wysyp instalacji niskiej jakości. To zaś z kolei może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników.

Z powyższych względów rekomendowalibyśmy mocne rozszerzenie dofinansowań na magazyny energii i inne rozwiązania zwiększające autokonsumpcję, np. w ramach programu Mój Prąd. Stopniowe odchodzenie od systemu opustów, rozpisane np. na okres 3-5 lat.

mówi Bartosza Majewskiego, Członka Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia

źródło: materiały prasowe Edison Energia

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top