Piekarnik gazowy

Strona główna » Piekarnik gazowy
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

Od 1 stycznia 2015 pojawiła się nowa etykieta energetyczna dla piekarników gazowych. Stanowi ona składową rozporządzenia w sprawie znakowania urządzeń kuchennych. Wzór i zasady etykietowania dla piekarników gazowych określa unijna dyrektywa 65/2014. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.

Etykieta energetyczna powinna być dostępna dla każdej pojemności piekarnika, oraz dotyczy piekarników, także tych wbudowanych w kuchenkach. Obejmuje maksymalnie 7 klas energetycznych od A+++ do D.

Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

  1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
  2. Identyfikator modelu piekarnika gazowego
  3. Piktogram obrazujący cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów w tym przypadku oznacza rodzaj energii zużywanej przez urządzenie czyli gaz ziemny
  4. Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
  5. Klasa efektywności energetycznej
  6. Pojemność użytkowa piekarnika w litrach
  7. Zużycie energii na jeden cykl upieczenia w trybie tradycyjnym, oraz z użyciem wentylatora (jeżeli jest dostępny).  Obliczone na podstawie obowiązujących norm technicznych. Wyrażone w megajulach/cykl (MJ / cykl)

Aby wybrać najlepsze urządzenie, warto zwrócić uwagę na zużycie energii na cykl. Im mniej energii jest wykorzystywane, tym lepiej dla Twojego rachunku za energię.

W przypadku piekarników elektrycznych, wartość ta jest podana w kWh/cykl i odnosi się ona do normalnej pracy grzałek piekarnika (grzałka górna i dolna) oraz do termoobiegu. W przypadku piekarników gazowych zużycie jest dodatkowo wyrażone w MJ / cykl dla obu trybów pracy.

Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest porównanie zużycia energii w różnych piekarnikach, czyli możemy ze sobą porównać piekarnik gazowy i elektryczny, gdyż jednostka zużycia energii jest taka sama (kWh / cykl).

Jak kupić energooszczędny piekarnik

Dom ekologiczny – podstawowe informacje:

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Scroll to Top