Naukowcy udoskonalili technologię wytwarzania nawozu w postaci granulek

Naukowcy udoskonalili technologię wytwarzania granulek, które służą rolnikom jako nawozy i powstają z mączki wapiennej czy kredy jeziornej. Teraz granulki mają niemal idealne rozmiary, nawozy są trwalsze, a do ich produkcji potrzeba mniej energii.

Technologia granulacji surowców mineralnych oraz prototyp stanowiska do granulacji powstały na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jak informuje rzeczniczka uczelni, technologia jest gotowa do konercjalizacji i została zaprezentowana podczas tegorocznego Demo Day Innowacji 4.0.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Krzysztof Mudryk z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki URK, instalacja badawcza pozwala produkować granulaty nawozowe dla rolnictwa z dużo większą precyzją.

Obecnie część granulatów nie spełnia wymagań, powstaje tak zwane nadziarno i podziarno, które stanowi nawet około 40% produkowanego granulatu. Dlatego też podjęliśmy badania, które pozwalają zminimalizować te ilości do około 5%. To jest bardzo istotne ze względu na nakłady energetyczne i na wydajność procesów produkcji.

podkreśla kierownik projektu

Instalacja składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym elementem jest talerz granulujący, w którym inicjowane są granule nawozowe. Po utworzeniu granul materiał transportowany jest do kolejnego elementu, w którym może być dodawana otoczka wzmacniająca. Tak otoczkowane granulaty są następnie poddawane procesowi suszenia – tak, aby końcowy granulat miał odpowiednią wytrzymałość i wilgotność, co pozwala go na przykład magazynować w dłuższym okresie czasu.

Sednem innowacji jest możliwość odbierania z talerza granującego granul o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Użytkownik sam decyduje, jaka geometria granult będzie transportowana do kolejnych elementów instalacji.

Technologia jest wydajniejsza w stosunku do klasycznych instalacji, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie zużycia energii o około 20-25%. Granulki mogą być pokryte powłoką o zwiększonej wytrzymałości lub taką, która pozwala uzyskać efekt opóźnionego rozkładu nawozu w glebie. Oprócz otoczki, granulki są intensywnie obtaczane w strumieniu ciepłego powietrza, co zwiększa ich gęstość. Wszystkie te cechy podnoszące jakość granul nawozowych uzyskiwane są w jednym procesie produkcyjnym.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top