Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa.
Stosuj zasadę zwolnij i jedź
W polskich miastach bardzo często jesteśmy skazani na poruszanie się w korku. Jeśli tylko jest to możliwe, stosuj zasadę „zwolnij i jedź”. Jest ona o wiele lepsza niż „zatrzymaj i jedź”. Utrzymywanie stałej, nawet minimalnej prędkości zwiększa efektywność zużycia paliwa, ponieważ wprawienie w ruch zatrzymanego pojazdu wymaga większej ilości energii niż utrzymanie go w ruchu.
Jadąc w korku wielokrotnie musimy wprawiać pojazd w ruch, stąd koszty takiej jazdy są wysokie. Faktycznie zużywa się o 20% więcej paliwa do przyspieszenia po zatrzymaniu niż jadąc 10 km na godzinę.
Dostosuj prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali
Ekonomicznej jeździe sprzyja stosowanie się w miastach do tzw. zielonej fali. Sygnalizacja świetlna jest tak zsynchronizowana, żeby kierowcy jadąc z dozwoloną prędkością mogli przejechać przez kolejne skrzyżowania bez konieczności zatrzymywania się. Szybsza jazda skutkuje pojawieniem się na kolejnych światłach wcześniej i koniecznością hamowania. Inżynierowie ruchu drogowego optymalizują czas świateł w celu redukcji korków i usprawnienia przepływu pojazdów.
Stała prędkość może pomóc kierowcom unikać czerwonych świateł, tym samym jechać bardziej ekonomicznie.
Ekojazda to nie żółwie ale optymalne tempo
Nieprawdziwe są opinie, że ekojazda czyli ecodriving oznacza powolną jazdę. Ekojazda to nie żółwie ale optymalne tempo.
Korzystając z autostrad pamiętajmy, że jazda z prędkością 140 km/h powoduje zużycie paliwa o 20% wyższe niż jazda z prędkością 120 km/h, a zwiększenie maksymalnej prędkości o 10 km/h oznacza wzrost średniej prędkości zaledwie o 5 km/h. Zysk w czasie jak widać niewielki, a koszty zdecydowanie wyższe. Weźmy też pod uwagę fakt, że w miarę zwiększania szybkości w bardzo wysokim stopniu rośnie opór aerodynamiczny. Powyżej 80 km/h opór powietrza jest większy niż opory toczenia, w związku z czym zwiększa się poziom zużycia paliwa.
Istotne jest żeby do odpowiadającej nam prędkości przyspieszać szybko i zdecydowanie. Zwiększone zużycie paliwa związane z mocniejszym naciśnięciem pedału gazu i tak będzie niższe, niż gdybyśmy przyspieszali długo i mozolnie.