El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat

Global warmingZjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od listopada do stycznia 2016 r. – poinformowała Światowa Organizacji Meteorologiczna (WMO). El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat. To zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokich temperatur wody w równikowej strefie Pacyfiku.

Zjawisko nosi nazwę El Nino (z hiszp. „chłopiec” – red.), ponieważ ma ono miejsce zazwyczaj w okolicach Bożego Narodzenia. Z powodu ocieplenia wody zmniejszają się połowy ryb. El Nino ma również prawdopodobny wpływ na pogodę na całym świecie – wpływa na pojawianie się susz w miejscach o zazwyczaj wysokiej wilgotności i ulew na suchych wybrzeżach.
Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 0C wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.
El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

Zobacz animacje jak tworzy się El Nino

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *