W Skierniewicach powstało Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej

W Skierniewicach powstało Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej
Pixabay / @ Camera-man

Nawet 30 tys. genotypów roślin warzywnych i zielnych będzie składowanych w otwartym Regionalnym Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach. Placówka będzie pełnić istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania dziedzictwa przyrody.

Naukowcy będą nie tylko pracować nad tym, by truskawki i pomidory miały smak taki jak dawniej, Centrum będzie też pełnić niezwykle istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi

Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa to nowocześnie zaprojektowany obiekt, obejmujący Bank Nasion, Laboratorium Fizjologii Nasion oraz część technologiczną, spełniającą standardy FAO dla banków genów w zakresie przygotowywania do deponowania zasobów genowych w formie nasion.

Będzie w nim przechowywana kolekcja aktywna nasion zasobów genowych roślin ogrodniczych, której utrzymanie jest jednym z zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa; jego realizację powierzono Instytutowi Ogrodnictwa – Państwowemu Instytutowi Badawczemu, nadzorowanemu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowo utworzony obiekt pozwoli na zgromadzenie i zachowanie ok. 30 tys. genotypów, co skutecznie zabezpieczy bioróżnorodność roślin ogrodniczych oraz regionalne dziedzictwo przyrody, umożliwiając jednocześnie ich udostępnianie zainteresowanym podmiotom.

Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji tego przedsięwzięcia. Sami początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak istotne będzie ono dla budowania polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Dawno temu bioróżnorodność, mnogość genotypów i różnego rodzaju odmian zbóż, warzyw i owoców była naturalna i specyficzna dla każdego regionu, ale rolnictwo się zmieniło, mamy zupełnie inną specyfikę, bioróżnorodność jest zdecydowanie niższa, tym bardziej gratuluję sukcesu w realizacji tego projektu.

podkreśla wiceminister Krzysztof Cieciura

Uruchomienie Centrum przez Instytut Ogrodnictwa była możliwa dzięki współfinansowaniu inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł, z czego przeszło 4,7 mln to dofinansowanie UE.

źródło: naukawpolsce.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top