Polscy studenci opracowali deskę przyjazną środowisku

Polscy studenci opracowali deskę przyjazną środowisku
Pixabay / @ Pexels

Innowacyjną deskę, która jest przyjazna środowisku, a wykonana z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, opracowali studenci Politechniki Białostockiej. Deska może być używana w przemyśle meblarskim, ale też może znaleźć zastosowanie np. w budowie opakowań czy izolacji.

Projekt deski wykorzystującej odpady przemysłu rolno-spożywczego powstał w kole naukowym „Rolka” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej (PB).

Pomysł na deskę narodził się z potrzeby zagospodarowania odpadów rolno-spożywczych. My poszukiwaliśmy razem ze studentami nowych sposobów na zagospodarowanie tych odpadów. Podczas prac okazało się, że nie wszystkie te odpady można przeznaczyć na cele energetyczne czy nawozowe, więc studenci podjęli wyzwanie, by poszukać nowych rozwiązań, gdzie takie odpady mogły być zastosowane.

mówi opiekunka studenckiego koła „Rolka”, dr Magdalena Joka Yildiz z PB

Jak wyjaśnia, znajomość właściwości tych odpadów np., że są mało palne i nie rozkładają się mikrobiologicznie, podpowiedziała że mogą być zastosowane w budownictwie.

Prace nad deską trwały rok; próby robiono na łusce gryki i odpadach pożniwnych konopi siewnej. Mając odpady rolno-spożywcze i spoiwo, które także jest biodegradowalne, starano się w warunkach laboratoryjnych stworzyć deskę.

Metodą prób i błędów zmienialiśmy parametry, zmienialiśmy naciski, zmienialiśmy ilość lepiszcza, wilgotność, a też przygotowanie tych materiałów przed zagęszczaniem. I udało się nam uzyskać finalny produkt. Uzyskana w ten sposób deska jest punktem wyjścia do dalszych prac.

podkreśla dr Magdalena Joka Yildiz

Piotr Tarasewicz, który obecnie jest asystentem na PB, a jeszcze jako student pracował nad deską, tłumaczy, że największym wyzwaniem w pracy było stworzenie matrycy, dzięki której zespół mógł wytwarzać deskę, ale też poszukiwanie sposobu łączenia odpadów z lepiszczem. Na początku deska całkowicie się rozsypywała i podjęto wiele prób zanim zaczęło się wszystko łączyć.

Teraz dążymy do tego, żeby otrzymywać coraz lepsze efekty pod względem wytrzymałości. Deska jest jeszcze przed testami np. wiercenia w niej czy obróbki mechanicznej. Choć już teraz wygląda dobrze.

zaznacza Piotr Tarasewicz

Joka Yildiz podkreśla, że rozwiązania, jakie zastosowano w studenckim projekcie, są znane, ale są to rozwiązania stosowane w skali designerskiej – dosyć drogie i robione na indywidualne zamówienia przez projektantów. Takie produkty są zrobione z produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, ale projektanci nie podają, czy są w pełni naturalne czy np. używają syntetycznych klejów.

Nam zależy na tym, żeby były to meble, które mogłyby być produkowane nie przez jedną osobę, nie przez projektanta, tylko na linii technologiczne. Chodzi też o wykonanie deski w pełni przyjaznej środowisku, bez używania chemikaliów czy też związków, które są produkowane z ropy naftowej albo paliw kopalnych.

mówi Joka Yildiz

Ze wstępnej kalkulacji wynika, że koszty produkcji, jeśli chodzi o warunki materiałowe, są niższe niż produkcja zwykłych płyt meblowych. Naukowiec wyjaśnia, że produkcja desek jest energochłonna, a przy obecnych zmianach cen energii, trudno wyliczyć ostateczne koszty.

Wśród najbliższych planów zespołu jest prowadzenie dalszych testów, ale też szukanie nowych możliwości zastosowania takiej deski poza przemysłem meblarskim. Tarasewicz mówi m.in. o zastosowaniu w opakowaniach czy wypełnieniu do drzwi. Jak dodają innowatorzy, w zależności od tego, z jakich odpadów rolno-spożywczych zostaną wykonane deski, mogą mieć też zastosowanie np. izolacyjne. Zespół szuka też możliwości współpracy z firmami.

Obecnie studencki projekt „Deska przyjazna środowisku (TFMDF) jako alternatywny materiał stolarski” zakwalifikował się do finału 12. edycji konkursu „Struna”, adresowanego do studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Finały odbywa się 19 listopada.

Projekt został współfinansowany w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na rok akademicki 2021/2022.

źródło: newseria.pl

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top