Polscy naukowcy pracują nad eko-piezoelektrykami

Polscy naukowcy pracują nad eko-piezoelektrykami
Pixabay / @ Maklay62

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej razem z naukowcami z Danii i Brazylii opracowują bezpieczne dla środowiska, nowego typu piezoelektryki. To materiały powszechnie używane w codziennej elektronice, przemyśle, nawet medycynie.

Jak wyjaśniają naukowcy z PG, materiały piezoelektryczne mają zdolność zamiany energii mechanicznej w prąd lub odwrotnie. Dlatego można je spotkać np. w kuchennych zapalarkach, a to tylko jedno z wielu zastosowań. Używa się ich m.in. w mikrofonach, głośnikach, elektronicznych zegarkach, różnego rodzaju czujnikach, urządzeniach do USG oraz w wielu innych miejscach.

Jednak od wielu dekad trudność stanowi znalezienie materiałów, które będą jednocześnie sprawnie działały i nie będą szkodziły środowisku.

Spore nadzieje wiąże się ze znanym od dekady zjawiskiem znanym jako efekt elektrostrykcji. W dużym stopniu przypomina on piezoelektryczność przy czym można liczyć na szczególnie wysoką sprawność.

Co ważne, w przeciwieństwie do większości stosowanych piezoelektryków, wspomniane, oparte na tlenku ceru materiały elektrostrykcyjne nie zawierają szkodliwego ołowiu. To pierwiastek, który, jak podkreślają badacze, ma być wycofywany z rynku unijnego.

Zespół prof. Sebastiana Molina z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG poszukuje nowych materiałów elektrostrykcyjnych, które nie tylko mają być wolne od ołowiu, ale też biozgodne.

Zadaniem mojego zespołu jest wytworzenie nowych materiałów na bazie tlenku ceru o określonych właściwościach, natomiast nasi duńscy partnerzy będą badali je pod kątem ich możliwości piezoelektrycznych oraz zastosowania w praktycznych układach generacyjnych. Nasza grupa będzie stosować różne parametry syntezy materiałów, różne domieszki i modelować te materiały, by uzyskać najlepsze efekty.

wyjaśnia prof. Molin

Nowe materiały miałyby np. służyć do generowania ultradźwięków w zastosowaniach medycznych, w tym w mikrochirurgii.

Przewidziany na 3 lata projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 617 tys. zł w konkursie M-ERA.NET. Jest to grupa 49 organizacji z 35 europejskich krajów, która wspiera badania z zakresu inżynierii materiałowej. Do sieci tej należy m.in. Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji tutaj.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top