Politechnika Warszawska pracuje nad odzyskaniem ciepła ze ścieków

Politechnika Warszawska pracuje nad odzyskaniem ciepła ze ścieków
Pixabay / @ jhenning

Energia cieplna ze ścieków może ogrzać budynki Politechniki Warszawskiej. Naukowcy już pracują nad instalacją zagospodarowującą ciepło odpadowe – poinformowała uczelnia.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, ścieki transportuje się do oczyszczalni długimi kolektorami. Kolektory są ułożone w gruncie, który stabilizuje ich temperaturę.

W ściekach utrzymuje się zatem tzw. ciepło odpadowe, które „jest doskonałym dolnym źródłem do zasilania parowaczy pomp ciepła.

tłumaczy prof. Kodura, kierownik projektu z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

Naukowcy PW planują wykorzystać kolektory ściekowe w pobliżu uczelnianych budynków i zbudują instalację, która będzie to ciepło odzyskiwać z sieci kanalizacyjnej. W projekcie użyją pomp ciepła. Prace będą prowadzone w rejonie Kampusu Głównego PW oraz Osiedla Akademicka. Już pobrano próbki ścieków w siedmiu wybranych studzienkach. Badacze sprawdzili temperaturę i natężenie przepływu ścieków. Ocenili, że można wykorzystać ciepło ze ścieków płynących w sieci kanalizacyjnej.

Zdaniem prof. Kodury wprowadzenie planu w życie zwiększy dywersyfikację źródeł ciepła wykorzystywanych przez aglomeracje miejskie. Projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta – SmartCity.

Zespół z PW tworzą: dr inż. Piotr Ziętek, dr hab. inż. Marta Chludzińska, dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, prof. uczelni (kierownik projektu), dr inż. Marian Rubik, dr hab. inż. Katarzyna Umiejewska i dr inż. Jarosław Chudzicki. Akademików wspierają Wodociągi Warszawskie. W przyszłości będzie można wykorzystać opracowaną na politechnice koncepcję do odzyskiwania ciepła ze ścieków na większą skalę. Na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępniło inżynierom z PW dane niezbędne do przeprowadzenia wstępnych analiz techniczno-ekonomicznych.

Więcej o projekcie „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ).

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biogazownia, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, blackout, Cable pooling, dynamiczne ceny energii, efektywność energetyczna budynków, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fleksument, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, konsument, kryzys energetyczny, linia bezpośrednia, LNG, LPG, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wirtualny magazyn, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top