Politechnika Warszawska pracuje nad odzyskaniem ciepła ze ścieków

Politechnika Warszawska pracuje nad odzyskaniem ciepła ze ścieków
Pixabay / @ jhenning

Energia cieplna ze ścieków może ogrzać budynki Politechniki Warszawskiej. Naukowcy już pracują nad instalacją zagospodarowującą ciepło odpadowe – poinformowała uczelnia.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, ścieki transportuje się do oczyszczalni długimi kolektorami. Kolektory są ułożone w gruncie, który stabilizuje ich temperaturę.

W ściekach utrzymuje się zatem tzw. ciepło odpadowe, które „jest doskonałym dolnym źródłem do zasilania parowaczy pomp ciepła.

tłumaczy prof. Kodura, kierownik projektu z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

Naukowcy PW planują wykorzystać kolektory ściekowe w pobliżu uczelnianych budynków i zbudują instalację, która będzie to ciepło odzyskiwać z sieci kanalizacyjnej. W projekcie użyją pomp ciepła. Prace będą prowadzone w rejonie Kampusu Głównego PW oraz Osiedla Akademicka. Już pobrano próbki ścieków w siedmiu wybranych studzienkach. Badacze sprawdzili temperaturę i natężenie przepływu ścieków. Ocenili, że można wykorzystać ciepło ze ścieków płynących w sieci kanalizacyjnej.

Zdaniem prof. Kodury wprowadzenie planu w życie zwiększy dywersyfikację źródeł ciepła wykorzystywanych przez aglomeracje miejskie. Projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta – SmartCity.

Zespół z PW tworzą: dr inż. Piotr Ziętek, dr hab. inż. Marta Chludzińska, dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, prof. uczelni (kierownik projektu), dr inż. Marian Rubik, dr hab. inż. Katarzyna Umiejewska i dr inż. Jarosław Chudzicki. Akademików wspierają Wodociągi Warszawskie. W przyszłości będzie można wykorzystać opracowaną na politechnice koncepcję do odzyskiwania ciepła ze ścieków na większą skalę. Na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępniło inżynierom z PW dane niezbędne do przeprowadzenia wstępnych analiz techniczno-ekonomicznych.

Więcej o projekcie „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ).

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
biogaz, biometan, biopaliwo, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, kryzys energetyczny, offshore, perowskit, prosument, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top