Polskie start-upy, firmy, pomysły i technologie ekologiczne
Pixabay / @ Tumisu / CC0

Polskie start-upy, firmy, przedsiębiorstwa, pomysły i technologie ekologiczne które mają szansę podbić świat i zrewolucjonizować polski rynek. Innowacyjne pomysły na biznes związany z ekologią, ochroną środowiska i przyrodą.

Powoli cały świat przesiada się na technologie bliskie naturze, czyli takie, które wyrządzają jak najmniejszą szkodę środowisku naturalnemu. Ekologia i zrównoważony rozwój stają się trendem, a nie przejściową modą. Nie tylko światowi giganci realizują pomysły z korzyścią dla otaczającego nas świata.

Polskie firmy nie pozostają w tyle, a ich pomysły mogą zrewolucjonizować światową gospodarkę i uczynić Polskę nową doliną nie tyle krzemową, co zieloną.


Saule Technologies
Saule Technologies to polski start-upu który pod kierunkiem dr Olgi Malinkiewicz pracuje nad technologią produkcji ogniw fotowoltaicznych z perowskitu. Perowskity to grupa minerałów, które są świetnymi pochłaniaczami światła. Znacznie lepszymi od popularnego w ogniwach fotowoltaicznych krzemu, czy arsenku galu. Elastyczny materiał stworzony z perowskitów będzie można nakładać na praktycznie każdą powierzchnię np.dachy budynków, ściany, okna, karoserie samochodów, ubrania, elektronikę. Może to oznaczać przełom w światowej energetyce.


DMDModularDMDModular
Firma DMDmodular jest jednym z liderów w segmencie budownictwa modułowego w Polsce. Obecnie w tej technologii buduje się mieszkania, hotele, a nawet przedszkola i szkoły. Zaletą budownictwa modułowego jest szybkość inwestycji, ograniczenie uciążliwości prac budowlanych oraz uwarunkowań środowiskowych. Prowadzenie prac produkcyjnych w zakładzie, a nie na otwartym terenie, powoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i pyłów, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza.


Handerek TechnologiesHanderek Technologies
Handerek Technologiwes jest firmą technologiczną, z siedzibą w Warszawie, której misją jest dostarczanie innowacyjnych, zrównoważonych i zyskownych rozwiązań dla wyzwań związanych z globalnym problemem odpadów. Firma koncentruje się na rozwiązywaniu problemów związanych z opracowywaniem technologii, które mogą skutecznie rozkładać struktury molekularne odpadów i przekształcać je w czyste paliwa, chemikalia oraz inne zasoby, a w rezultacie pozytywnie wpływać na środowisko.


ML SystemML System
ML System to producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych. Na polskim rynku jest jednym z pionierów. Oferujemy projektowanie i wdrażanie systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami (BIPV). Prowadzi własne badania, tworzy prototypy ogniw fotowoltaicznych i bada nowe materiały, które można wykorzystać w ich budowie. ML System pracuje nad oknami nanoPV. Przezierne, zapewniające izolację termiczną i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, będą czymś znacznie więcej niż tyko oknem – będzie to nasza prywatna elektrownia.


Impact Clean Power TechnologiesImpact Clean Power Technologies
Impact Clean Power Technology jest wiodącym producentem systemów bateryjnych dla transportu: publicznego, przemysłowego, komercyjnego oraz robotów AGV. Odbiorcami baterii są m.in. Solaris, czy Ursus. Ciągły rozwój poprzez inwestycje w badania i wdrażanie innowacyjnych technologie pozwala utrzymać firmie pozycję lidera w dziedzinie integracji akumulatorów w globalnej przestrzeni rynku energii elektrycznej i magazynowania energii. Stworzone przez ICTP  rozwiązania mają istotny wpływ na poprawę jakości życia i ochronę środowiska.


Solace HouseSolace House
Solace House to pierwszy modułowy dom plus-energetyczny, czyli taki, który wytwarza więcej energii niż zużywa. Wszystkie potrzeby energetyczne są zaspokajane przez energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Dodatkowo, nadwyżka wyprodukowanej w ten sposób energii może być sprzedawana do sieci. Solace House jest ekologiczny i szybki w montażu. Wszystkie elementy budynku są transportowane w jednym kontenerze, a dom może być zmontowany w ciągu 72 godzin. Budynek jest całkowicie bezemisyjny, neutralny węglowo i w 80% gotowy do recyklingu.


LesssLesss
Polski start-up stworzył system, który pozwala zintegrować system oświetleniowy z miejskim monitoringiem, poprawić bezpieczeństwo w mieście i obniżyć rachunki za energię elektryczną. Nowoczesny system miejskiego oświetlenia pozwala dostosować natężenie światła zarówno do warunków pogodowych, jak i natężenia ruchu. Jest bardziej wydajny, co w konsekwencji ma wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.


BACTremBACTrem
Firma BACTrem wykorzystuje pożyteczne bakterie do ochrony środowiska. Zajmuje się rozkładem substancji niebezpiecznych i odpadów (biodegradacją) m in. likwidacją skażeń ropopochodnych i dezaktywacją metali ciężkich (bioremediacją). BACTrem pracuje nad preparatem, który będzie skutecznie eliminował fitopatogeny oraz przeciwdziałał negatywnym skutkom powszechnie wykorzystywanych w rolnictwie środków ochrony roślin, użyźniał glebę i przywracał naturalną równowagę biologiczną jej mikroflory.


Lodz Solar TeamLodz Solar Team
Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej, którzy pracują nad konstrukcją pojazdów napędzanych energią słoneczną. W 2015 roku zespół zaprezentował pierwszy tego typu polski samochód Eagle One, który m.in  na zawodach w Australii, uzyskał najlepsze miejsce wśród debiutantów, oraz otrzymał Safety Award za najbezpieczniejszą konstrukcję pojazdu. Dzięki konstrukcji Eagle Two zespół wygrał międzynarodowy wyścig pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge w 2018 roku.


AirlyAirly
Firma Airly stworzyła niewielkie urządzenie, które jest w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu na zewnątrz. Opracowany czujnik odczytuje w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat powietrza w lokalizacji w której jest umieszczony. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online.


DegrumDegrum
Degrum pracuje nad projektem określonym jako „zielony przystanek”. Przystanek komunikacji miejskiej poprzez układ wentylacyjny wyposażony w odpowiedniej klasy filtry zapewni oczekującym w nim pasażerom powietrze wolne od smogu i miejskich zanieczyszczeń. Dach przystanku zostanie pokryty roślinnością. Rozwiązanie to ograniczy nagrzewanie się wiaty przystankowej w upalne dni, obniży temperaturę otoczenia oraz zmniejszy ilość wód opadowych, które muszą odprowadzić kanały burzowe. Dodatkowo, jedna ze ścian zostanie pokryta roślinnością.