Dług ekologiczny. Czym jest i czy w jego spłaceniu mogą pomóc odnawialne źródła energii i gospodarka cyrkularna?

Dług ekologiczny. Czym jest i czy w jego spłaceniu mogą pomóc odnawialne źródła energii i gospodarka cyrkularna?
@ materiały prasowe

Według szacunków ludność świata zużywa zbyt wiele zasobów naturalnych, których Ziemia nie jest w stanie odnowić, a także generuje zbyt dużą ilość odpadów, których planeta nie może wchłonąć. Oznacza to, że nadmiernie eksploatujemy nasze środowisko naturalne, zaciągając duży dług ekologiczny. Jego spłata potrwa wiele dziesiątków lat, utrudniając egzystencję naszą i przyszłych pokoleń.

Czym jest dług ekologiczny?

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, nawracające susze, niedobory wody oraz utrata różnorodności biologicznej to tylko niektóre przykłady sprzeciwu planety na jej niegodne traktowanie. Jak podkreśla Fundacja WWF Polska w ten sposób Ziemia “domaga się spłaty długu”. Co to oznacza? Nic innego niż to, że nadmierna eksploatacja planety skutkuje poważnymi zmianami w atmosferze i biosferze. Czym jest jednak dług ekologiczny?

Za sprawą przesadnego wykorzystywania zasobów przypadających na cały rok do produkcji dóbr i usług, zaciągamy u Ziemi dług, który nazywamy ekologicznym. Dla zobrazowania sytuacji można porównać go do długu ekonomicznego, tzw. pożyczek konsumenckich. Zarówno dług ekologiczny, jak i ten ekonomiczny muszą zostać spłacone.

Kilkadziesiąt lat temu Dzień Długu Ekologicznego wypadał w listopadzie, dzisiaj w skali globalnej jest to 2 sierpnia, a w Polsce 2 maj. Oznacza to, że Polska wykorzystała roczne zasoby naturalne Ziemi w niecałe 5 miesięcy. Podsumowując krótko: Konsumujemy zdecydowanie za dużo. 

mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit

Podobnie jak Polacy zachowują się Niemcy, Francuzi i Japończycy. Zostawiamy coraz większy ślad ekologiczny na Ziemi. Eksperci Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego tłumaczą, że niezrównoważona konsumpcja zaspokaja nie tyle potrzeby pierwotne (m.in. pożywienia), ile wtórne, jak prestiż, dominacja, wpływ wpisane w pewien współczesny styl życia. Czy można zmienić nawyki społeczne, zaczynając jednocześnie w sposób odpowiedzialny spłacać dług ekologiczny?

Jak możemy spłacić zobowiązanie wobec Ziemi?

Oczywistym jest fakt, że ludzkość na poziomie organizacji państwowych, poszczególnych krajów, korporacji i mniejszych przedsiębiorstw, a także odbiorców końcowych produktów i usług musi wprowadzać ekologiczne działania, w tym transformację energetyczną, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Znawcy tematu mówią przede wszystkim o redukcji spalin paliw kopalnych, większym wykorzystaniu OZE (odnawialne źródła energii) przy jednoczesnym ich gromadzeniu, a także o zwiększeniu znaczenia GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym) ze szczególnym uwzględnieniem fazy reuse – ponownego użycia i recycle – powtórnego wykorzystania odpadów w celu wytworzenia nowego produktu.  

Odnawialne źródła energii i gospodarka cyrkularna stanowią dobrą odpowiedź w kontekście problemu długu ekologicznego. OZE to nic innego jak naturalne zasoby Ziemi, tj. wiatr, woda czy Słońce, które w przeciwieństwie do nieodnawialnych surowców naturalnych, m.in. węgla kamiennego czy ropy naftowej, w bardzo krótkim czasie ulegają odbudowaniu. Dzięki temu człowiek może z nich korzystać w sposób bezpieczny i długofalowy.

Ważną rolę w spłacaniu ekologicznego zobowiązania wobec Ziemi odgrywa również cyrkularność. To nowy model gospodarczy oparty na przedłużaniu żywotności produktów poprzez zaangażowanie konsumentów do ich naprawy, czy renowacji np. za pośrednictwem refurbishingu (odnawiania) elektroniki użytkowej.

tłumaczy Mariusz Ryło, Fixit

Dzięki wprowadzaniu oszczędnych rozwiązań magazynowania i zarządzania zieloną energią, a także wdrażania w praktykę życia modelu cyrkularnego korzysta na tym nie tylko ekologia, ale i ekonomia. To jest istotny argument zarówno dla indywidualnego konsumenta, jak i dużych grup społecznych. Jesteśmy jednak wciąż na początku długiej drogi do odbudowy dobrej kondycji planety. Czy w niedalekim czasie uda się przekonać społeczeństwa poszczególnych krajów do zmiany zachowań, postaw względem środowiska naturalnego i ekonomii?

W tym celu potrzebna jest ciągła edukacja, informowanie i zachęcanie do zmiany działania poprzez kampanie społeczne, mniejsze akcje zwiększające świadomość ekologiczną, w które zaangażowane będą międzynarodowe i krajowe organizacje społeczno-polityczne, przedsiębiorcy, media, a także jednostki, którym obecny stan i przyszła kondycja Ziemi nie są obojętne.

źródło: materiały prasowe
Dzień długu ekologicznego 2022, www.wwf.pl
Od 2 sierpnia żyjemy na kredyt ekologiczny, naukawpolsce.pl

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top