UrbFRail. Projekt rozwoju węzłów kolejowych w miastach

UrbFRail. Projekt rozwoju węzłów kolejowych w miastach
P{ixabay / @ 652234

Narzędzia do tworzenia i poprawy stanu kolejowych węzłów towarowych w miastach mają zapewnić zrównoważony, a przy tym szybki, efektywny, niezawodny transport towarów wewnątrz aglomeracji. To cel projektu UrbFRail, w którym uczestniczą Polska, Szwecja i Niemcy.

Jak informuje Politechnika Warszawska, która jest polskim partnerem projektu, w ramach międzynarodowego projektu powstają narzędzia, które pomogą wybrać obszary dla kolejowych węzłów towarowych i poprawić stan tych, które już istnieją na terenie krajów bałtyckich. Planiści będą mieli dostęp do tych narzędzi i będą mogli z nich korzystać w codziennej pracy korzystając z platformy edukacyjnej Urban Rail Freight Learning Platform.

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej tworzą Screening Tool do oceny, czy dane miejsce nadaje się do utworzenia miejskiego towarowego węzła kolejowego.

Narzędzie to umożliwia wstępną ocenę potencjału miejsca, na podstawie istniejących bocznic kolejowych lub możliwości ich rewitalizacji w kierunku węzła kolejowego. Wyniki oceny są podstawą do dalszej analizy, a raport generowany przez narzędzie zawiera wnioski i udzielone odpowiedzi.

mówi dr inż. Andrzej Kochan z Wydziału Transportu PW

Z narzędzia będą mogli korzystać planiści zajmujący się gospodarką przestrzenną miast, władze miejskie, osoby odpowiedzialne za rozwój linii kolejowych, zarządcy infrastruktury oraz osoby zarządzające istniejącymi bocznicami.

Projekt UrbFrail otrzymał wsparcie finansowe z programu Unii Europejskiej Interreg Baltic Sea (500 tys. euro) oraz Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego (400 tys. euro).

Jak wyjaśniają przedstawiciele projektu, w ciągu ostatnich trzydziestu lat transport towarów koleją wewnątrz miast znacznie stracił na znaczeniu; część istniejącej infrastruktury nie jest używana. Jednak ze względu na potrzebę redukcji emisji dwutlenku węgla kolej staje się szansą na bardziej zrównoważony transport. Rozwój węzłów kolejowych zależy od infrastruktury, planowania przestrzennego, względów ekonomicznych, a także od finansowania i zarządzania. Skoro przez długi czas towary w miastach nie jeździły pociągami, to planistom może brakować specjalistycznej wiedzy. Z pomocą przychodzą tu naukowcy.

Więcej informacji o projekcie i jego pozostałych partnerach znajduje się na stronie interreg-baltic.eu/project/urbfrail.

źródło: naukawpolsce.pl

Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
bioetanol, biopaliwo, buspass, carbon offset, carpooling, carsharing, dekarbonizacja transportu, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, inicjatywa ReFuelEU Aviation, inteligentne miasto, inteligentny parkingi, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, paliwa alternatywne, paliwa syntetyczne, paliwo HVO, parking P&R, Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure (AFIR), samochody autonomiczne, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, samochody z silnikiem diesla, smart mobility, smog, strefa Tempo 30, Strategia Wodorowa, strefa czystego transportu, strefa ograniczonego ruchu, strefa zakazu ruchu, ścieżka rowerowa, ślad węglowy (carbon footprint), transport lotniczy (powietrzny), transport publiczny, transport zbiorowy, turystyka ekologiczna, urządzenie transportu osobistego (UTO), wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zielona kerozyna, zielony amoniak, zielony metanol, zielony wodór, zmiany klimatu, zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top