Czas czytania: 12 minut
Liczba: 6 ekoporad
Ostatnia aktualizacja:
Co minutę znika z planety obszar lasów wielkości 36 boisk piłkarskich. Drewno przeznaczane jest głównie na potrzeby przemysłu papierniczego, a także pod uprawy i hodowle.
Czy zdajesz sobie sprawę, że wyprodukowanie 1 tony papieru oznacza ścięcie 15 drzew i powoduje zanieczyszczenie 440 tys. litrów wody. Z jednego dojrzałego drzewa, pochodzącego głównie z starych lasów sosnowych, po uzyskaniu pulpy celulozowej i wybieleniu chlorem, co prowadzi od emisji toksycznych dioksyn, powstaje przeciętnie 10 tys. kartek papieru. Ponowne wprowadzenie do obiegu stosu gazet o wysokości 125 cm, oszczędza 6 metrową sosnę, a jedno wydanie popularnej gazety wysokonakładowej pochłania 4000 drzew!
Chociaż papier nadaje się do recyklingu, im mniej go zużyjesz tym lepiej. Pomimo komputerów, tabletów i ebooków papier wciąż jest niezbędnym materiałem w domu, szkole, czy biurze. Wciąż się go używa, a następnie wyrzuca duże ilości na śmietnik. Każdy może zrobić coś, by to zmienić.
Uwaga! Brak tu jakiejś porady? Uważasz że powinna się znaleźć w poniższym zestawieniu? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com.
Ograniczając zużycie papieru:
↑ ochrona środowiska
↑ ochrona zagrożonych gatunków
↑ ochrona różnorodności biologiczne
↑ ochrona drzew i lasów
↓ ślad węglowy
↓ ślad wodny
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ zużycie wody
↓ ilość odpadów
↓ ilość wydawanych pieniędzy
Spis treści
Drzewa i ich niezwykłe właściwości
Drzewa rządzą klimatem Ziemi i naszym życiem. Ograniczają zanieczyszczenie powietrza, obniżają temperaturę w mieście w czasie upałów, a nawet zmniejszają zużycie energii. Dzięki drzewom mamy czym oddychać.
Drzewne statystyki:
- na całym świecie rośnie obecnie około 3 bilionów 40 miliardów drzew
- 1 zdrowe 10 metrowe drzewo produkuje średnio 118 kilogramów tlenu rocznie – człowiek zużywa go natomiast 176 kg
- 2 drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby
- 1 sześćdziesięcioletnia sosna wytwarza tyle tlenu ile zużywają 3 osoby
- 1 hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób
dodatkowe informacje:
Drzewa i ich niezwykłe właściwości
Papier z makulatury
Papier wyprodukowany z makulatury może być nie tylko papierem toaletowym czy pakunkowym, ale z powrotem czystą, białą kartką papieru. Włókna celulozowe z których produkowany jest papier, są na tyle mocne, że mogą być powtórnie wykorzystane nawet 6 razy. Recykling papieru nie może jednak trwać w nieskończoność, bo włókna za każdym razem zużywają się i skracają tracąc wytrzymałość. Dlatego niemal zawsze dodaje się do nich świeże włókna, które wzmacniaj strukturę papieru i pozwalają zachować jego jakość.
Wytwarzając 1 tonę papieru z makulatury zamiast ze świeżej masy drzewnej:
- oszczędzamy 17 drzew, 26 tys. litrów wody, 4200 kWh energii, 3 m3 powierzchni na wysypisku
- ograniczamy deforestację
- zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska, wody, powietrza, gleby
- ograniczamy ślad ekologiczny, środowiskowy, wodny i węglowy związany z produkcją papieru
Jak ograniczyć codzienne zużycie papieru
Ekologiczne nawyki, czyli jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne i co ty możesz zrobić dla naszej Błękitnej Planety!
Przetwarzaj papier i daj mu drugie życie (1)
- pisz po obu stronach kartki – pamiętaj że kartka ma dwie stron
- wykorzystuj każdy skrawek papieru – zorganizuj szufladę, pojemnik na papier i odkładaj jednostronnie zadrukowane kartki, a także wszystko co ma puste miejsce w środku. Kiedy będziesz potrzebować skrawka papieru, możesz je pociąć na mniejsze i wykorzystać na notatki. Jednostronnie zapisane kartki są też dobrym materiałem do rysowania dla dzieci.
- używaj papierowych kopert kolejny raz – zaklej, zamaż stary adres i użyj powtórnie kopertę do wysyłki
Drukuj ekologicznie (2)
- zacznij od wyboru drukarki
- w domu – najczęściej stosuje się drukarki atramentowe z powodu atrakcyjnych cen i wysokiej jakości wydruków
- w biurze – najbardziej popularne są drukarki laserowe, droższe, ale pozwalające taniej wydrukować więcej stron
- rozważ zakup urządzenia wielofunkcyjnego – czyli drukarki, skanera, kopiarki w jednym. Zajmują one mniej miejsca i zużywają mniej prądu niż każde takie urządzenie z osobna.
- używaj atramentów ekologicznych
- wybieraj tusze i tonery fabrycznie regenerowane – produkty które zostały przetworzone w taki sposób, aby uzyskać jakość nie gorszą niż produkty oryginalne. Wybierając tusze/tonery regenerowane wpływamy na oszczędność energii która może być niższa nawet o 50% względem produktów nowo wytwarzanych. Ograniczamy też ilość odpadów.
- skanuj i zapisuj dokumenty na dysku zamiast na papierze
- korzystaj z ekologicznego papieru do drukarek – papier z recyklingu pozwala zużyć 90% mniej wody i połowę mniej energii potrzebnej do produkcji papieru z drewna. Taki papier doskonale nadaje się do wszystkich prac biurowych.
- trzymaj papier w suchym miejscu
- prawidłowo wkładaj papier do drukarki – zmniejszysz przez to ilość powstających odpadów
- sprawdzaj dokładnie dokumenty przed drukiem – starannie formatuj, opracowuj dokument na ekranie, aby uniknąć wielokrotnego drukowania.
- włącz opcję podglądu tuż przed wydrukiem – żeby zapobiec drukowaniu niepotrzebnych stron
- korzystaj z funkcji ekonomicznego druku – jest to program oszczędnego drukowania, który umożliwia kontrolę układu strony, liczby arkuszy, ilości tuszu/tonera nanoszonego na papier
- drukuj dwustronnie – drukuj jedynie niezbędne rzeczy, najlepiej dwustronnie. Ustaw drukarkę i kserokopiarkę na automatyczne drukowanie dwustronne, tak aby trzeba było zmienić ustawienia, jeśli będziesz chciał drukować jednostronnie.
- korzystaj z funkcji zmniejszenia druku – żeby móc kopiować dwie strony na jednym arkuszu
- zmniejsz czcionkę i marginesy przed wydrukiem – pozwoli to zadrukować większą powierzchnię jednej kartki i ograniczyć ilość papieru do druku
Pamiętaj! Puste opakowania po tonerach czy tuszach możesz: oddać sprzedawcy od którego posiadasz wkład do drukarki, wrzucić do specjalnie oznaczonych koszy (np. w sklepach z urządzeniami RTV i AGD), sprzedać w wyznaczonych punktach skupu (opcja ta jest z reguły możliwa dla opakowaniach po produktach producenta drukarki).
Jeżeli zdecydujesz się pozbyć zużytych tuszy, czy zepsutej drukarki, możesz je wyrzucić tylko do odpowiednio oznaczonych pojemników na elektroodpady.
Korzystaj z papier z recyklingu (3)
- wybieraj papiery użytkowe z recyklingu – papier toaletowy, papierowe serwetki, ręczniki, dzięki zaawansowanej technologii produkcji papieru z odzysku, są mocne, miękkie, chłonne, higieniczne i estetyczne
- kupuj ekologiczny papier toaletowy – niebielony, wolny od chloru i w 100% z recyklingu. Wyprodukowanie 1 tony papieru toaletowego z recyklingu oszczędza 17 drzew, 1450 litrów ropy naftowej, 4 tysiące kilowatów energii elektrycznej, 3 metry sześcienne miejsca na wysypisku i 26,5 litra wody. Papier toaletowy jest często zapakowany w plastik. Wybierz taki, który ma inne opakowanie.
- ręczniki papierowe, ściereczki kuchenne, zastąp ręcznikami wielokrotnego użytku – nadają się do prania, są tańsze od papierowych, a ich zużycie zmniejsza ilość śmieci
- kupuj koperty na listy pochodzące z recyklingu – unikaj koperty z plastikowymi okienkami i wyłożonymi folią bąbelkową.
- jeżeli chcesz być bardziej ekologiczny w ograniczeniu zużycia papieru:
- korzystaj z papieru toaletowego wielokrotnego użytku
- używaj materiałowych chusteczek do nosa – chusteczki higieniczne jednorazowe użytku zastąp materiałowymi. Wytworzenie papierowych, jednorazowych chusteczek pochłania mnóstwo energii i wody. Dodatkowo małe paczki chusteczek wykonane są zwykle z plastiku, a kartonowe pudełka dodatkowo wyłożone tworzywem sztucznym.
- jeżeli nie potrzebujesz serwetki w restauracji, oddaj ją sprzedawcy – pamiętaj że produkcja serwetek również pochłania mnóstwo energii
Przejdź na cyfrową stronę mocy (4)
- czytaj książki, gazety i czasopisma w wersji elektronicznej
- zrezygnuj z projektów na papierze na rzecz cyfrowych w tablecie – zastosowanie opcji cyfrowej pozwala oszczędzać cenne zasoby. Warto więc korzystać z telefonu i tabletu, które używamy na co dzień.
- staraj się płacić rachunki i załatwiać sprawy bankowe on-line
- zamawiaj e-faktury – zamiast drukowanych dokumentów sprzedaży. Do ich przesłania potrzebna jest też koperta, a dowiezienie ich do domu i biura to zużycie paliwa.
- przestaw się na bilety w wersji elektronicznej
- zamawiaj katalogi produktów wyłącznie online
- postaraj się aby usunięto adres twojej firmy z listy adresowej niechcianej korespondencji, ulotek i katalogów reklamowych
Ogranicz zużycie papieru w domu (5)
- korzystaj z bibliotek publicznych
- kawałki tektur ze starych opakowań wykorzystuj jako zakładki do książek
- używaj szarego papieru do pakowania prezentów – papier taki można własnoręcznie przyozdobić np. dziecięcymi rysunkami. Dostępny na rynku papier prezentowy często pokryty jest laminatem, czyli plastikową, świecącą się powłoką, przez co nie można go potem przetworzyć. Pamiętaj zatem kupować matowy papier nielaminowany. Prezenty najlepiej jednak w nic nie pakować, lub pakować w coś, co obdarowany będzie mógł wykorzystać do innych celów – w apaszkę, chustę, gazetę.
- wybieraj e-kartki jako zamiennik dla tradycyjnych kartek papierowych – dzięki temu oprócz tektury, papieru i plastiku możesz sporo zaoszczędzić. Jeżeli nie potrafisz obyć się bez kartek dbaj o to, aby kupować je bez dodatków, celofanowych folii ochronny. Wybieraj kartki wykonane z recyklingu.
- do pakowania użyj konopnego sznurka, lub taśmy papierowej – w Internecie można kupić różne rodzaje papierowej taśmy ulegające biodegradacji. Jest ona wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, a w charakterze substancji lepkiej wykorzystuje się naturalne składniki,
Prawidłowo segreguj papierowe odpady (6)
- w biurze, domu, mieszkaniu, na zużyty papier można mieć osobne miejsce – obok biurka ustaw kosz na papier, kosz wiklinowy, lub kartonowe pudełko. Po zapełnieniu można je wynieść i dopiero ostatecznie posegregować przy altanie śmietnikowej. Znacząco zmniejszy to koszty wywozu śmieci i ślad środowiskowy papierowych odpadów.
- zgodnie z zasadami prawidłowej segregacji, odpady należy wrzucać do odpowiednio oznaczonych pojemników. Żeby zatem jak najlepiej prawidłowo segregować odpady, w tym przypadku papier, zwracaj uwagę na opisy, kolory pojemników i poniższe wytyczne.
Do niebieskiego pojemnika wrzucaj tylko suchy i niezatłuszczony papier. Nie wrzucaj ręczników papierowych i chusteczek higienicznych (nawet suchych i czystych), bo zawierają w swoim składzie żywice ułatwiające wnikanie wody, ale uniemożliwiające powtórne ich przetworzenie na pulpę papierową. Nie wrzucaj również tzw. opakowań wielomateriałowych: kartonów po sokach, mleku. Zrobione są one zazwyczaj z trzech warstw: kartonu, folii polietylenowej i aluminiowej. Obecnie papiernie nie mają technologii ich rozdzielania.
Do niebieskiego pojemnika, worka na papier wyrzucaj
- czasopisma, gazety
- kartki zadrukowane, katalogi, książki
- opakowania z papieru, z kartonu
- papier biurowy, pakowy, szkolny, prospekty
- tektury (także falista), torby papierowe
- ulotki
- worki papierowe
- zeszyty
Nie wyrzucaj
- chusteczki higieniczne
- jednorazowe naczynia zabrudzone
- kartony po mleku i napojach, kartony po pizzy zabrudzone
- naczynia jednorazowe zabrudzone
- odpady higieniczne
- opakowania z papieru zabrudzone
- papier lakowy, papier powlekany folią, papier zabrudzony lub zatłuszczony
- paragony
- pieluchy jednorazowe, podpaski
- ręczniki papierowe
- tapety
- umieść na biurku pojemnik na drobiazgi jak gumki recepturki, koperty, spinacze, koszuli, które jeszcze nadają się do użytku – staraj się aby jak najwięcej elementów nadawało się do powtórnego użycia
dodatkowe informacje:
Drzewa
Segregacja papieru
Włącz oszczędzanie
Pamiętaj! Ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem, który uprzykrza nam życie.
Każda NASZA decyzja, nawet najmniejsza zmiana w codziennym życiu ma znaczenie dla życia na Ziemi. Każdy ma swój mały, ale realny wpływ, może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety.
Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas.Nie czekaj do jutra,
Łukasz Pająk – autor portalu Włącz oszczędzanie
los Ziemi jest w Twoich rękach!
Już dziś Włącz oszczędzanie
na własną, domową miarę!
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie
źródło: materiały prasowe
Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna
ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging
Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne
Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)
Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne