Monitorowanie alergenów powietrznych umożliwi program Autopollen

Monitorowanie alergenów powietrznych umożliwi program Autopollen
Pixabay / @ MabelAmber

Monitorowanie alergenów powietrznych w kilku krajach europejskich w czasie zbliżonym do rzeczywistego umożliwia program „Autopollen”. Każdy, kto korzysta z prognoz pyłkowych, może sprawdzać codzienne aktualizacje prognoz z przychodzącymi obserwacjami i oceniać ich dokładność.

Przychodzące obserwacje będą natychmiast przetwarzane, żeby dostosować punkt początkowy prognoz dziennych – tak, jak ma to miejsce na przykład w numerycznej prognozie pogody. Prognozy pięciu powszechnych rodzajów pyłków: brzozy, oliwki, trawy, ambrozji i olchy zostaną dostarczone do systemu przy użyciu modelowania komputerowego.

Szczyt pylenia brzozy następuje w kwietniu, pyłków tych należy unikać na południu Europy. Natomiast wyjazd na północ w lipcu może oznaczać problem dla osób uczulonych na pyłki traw, które są w tym czasie w pełnym rozkwicie. Drzewo oliwne jest powszechne w krajach śródziemnomorskich, a jego pyłek jest bardzo rozpowszechniony od maja do czerwca. W Europie prawie nie ma regionów „wolnych od pyłków”, ponieważ zarodniki są transportowane na ogromne odległości. Właśnie dlatego czterodniowe prognozy CAMS mogą być cennym narzędziem dla alergików.

Zautomatyzowany system monitorowania pyłków jest testowany w 20 lokalizacjach w Szwajcarii, Bawarii, Serbii, Chorwacji i Finlandii, z planami rozszerzenia na inne kraje europejskie. Program „Autopollen” prowadzony jest przez Szwajcarską Służbę Meteorologiczną MeteoSwiss. Zautomatyzowane pomiary pyłków to wspólna inicjatywa Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i Europejskiej Sieci Alergenów Powietrznych (EAN) pod auspicjami Sieci Europejskich Krajowych Służb Meteorologicznych (EUMETNET).

Jak zapewniają przedstawiciele CAMS, są to pierwsze publicznie dostępne, rutynowe, automatyczne obserwacje pyłków. Chociaż system jest wciąż na wczesnym etapie, naukowcy przewidują, że znacznie pomoże w ocenie, na ile można ufać prognozom. Zamiast oceniać prognozy na koniec sezonu, witryny wyposażone obecnie w automatyczne obserwacje pyłków umożliwiają przeprowadzanie kontroli krzyżowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Nowa funkcja automatycznego monitorowania pyłków opracowana przez EUMETNET i EAN jest korzystna dla wszystkich użytkowników, którzy mogą sprawdzić, na ile prognozy są prawidłowe. Chociaż obecnie powszechnie weryfikuje się prognozy jakości powietrza w czasie rzeczywistym, jest to naprawdę przełomowe dla pyłków.

ocenia cytowany w komunikacie dyrektor CAMS Vincent-Henri Peuch

Codzienne prognozy pylenia są dostępne na stronie internetowej: https://www.regional.atmosphere.copernicus.eu/ Aby z nich skorzystać należy otworzyć główne menu zanieczyszczeń i wybrać rodzaj pyłku; ustawienie domyślne to wartości PM10.

źródło: naukawpolsce.pl

Przydatne informacje

Ekoprognoza czyli prognoza zanieczyszczenia powietrza w Polsce i na świecie

Ekoprognoza
Aktualna prognoza pogody na całym świecie. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami terenów nadmorskich w związku ze zmianami klimatu. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla Polski, Europy i Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line pomiarów jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Podstawowe informacje na temat smogu

Podstawowe informacje na temat smogu
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza, najczęściej spowodowanych działaniem ludzi, oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. dużej wilgotności powietrza, wyżowej, bezwietrznej pogody.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka
Zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie człowieka powodując wiele dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Szkodliwe substancje drażnią śluzówkę nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela, płuca i w ten sposób może dojść do uszkodzenia tych narządów.

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczony powietrzem

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem
Zagrożone zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie dzieci, osoby o obniżonej odporności, przewlekle chore, oraz w podeszłym wieku. Zobacz 14 sprawdzonych sposobów na to jak chronić siebie i dziecko przed smogiem.

Rośliny w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem

Wpływ terenów zielonych w mieści na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie jego mieszkańców
Rośliny w mieście pomagają walczyć ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i zjawiskiem zwanym miejską wyspą ciepła. Zatrzymują wodę, zwiększają retencję, zapobiegają przesuszaniu gleby. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu
Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie. Wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy oraz substancje gazowe z powietrza. Zobacz listę roślin doniczkowych które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu.

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?
Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różne alergie, w tym pyłki roślin wiatropylnych. Zmiany klimatu oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że silne pylenie wydłuża się rozpoczynając już w lutym i jest znacznie cięższe dla alergików.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top