Jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i jak ją obliczyć?

Jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i jak ją obliczyć?
@ N Energia

Perspektywa niezależności energetycznej, obniżenia comiesięcznych rachunków za energię i oszczędności kilku tysięcy w skali roku to powody, które sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej. Jednak decyzja o zainwestowaniu we własny system fotowoltaiczny wymaga przeanalizowania opłacalności inwestycji.

W jaki sposób określić zapotrzebowanie własnego domu na energię elektryczną i jak obliczyć zużycie prądu?

Jak obliczyć średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Zastanawiasz się, jak obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego? Szacuje się, że czteroosobowa rodzina w gospodarstwie domowym zużywa w skali roku od 4000 do 6000 kWh.

Właśnie w ten sposób można określić średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Dzieląc tę wartość na 4 osoby, nie trudno dojść do wniosku, że średnie zużycie prądu na osobę to ok. 1000 – 1500 kWh. Wartość zużycia energii elektrycznej jest uzależniona od częstotliwości użytkowania sprzętów elektrycznych, grupy taryfowej i stawek za użytkowanie energii.

Korzystając z własnego systemu fotowoltaicznego, możesz zaoszczędzić nawet 2500 zł rocznie! Pamiętaj tylko, że Twoja instalacja musi mieć dobrze dobraną moc, aby spełnić potrzeby energetyczne Twojego domu.

Przyjmuje się więc, że do spełnienia takiego zapotrzebowania na energię wystarczy w zupełności instalacja, której moc szczytowa wynosi od 4 do 6 kW. Ta wartość jest również uzależniona od planowanych sprzętów elektrycznych w domu w przyszłości. Jeśli więc chcesz samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie swojego domu na prąd, to należy wziąć pod uwagę wartość energii, która jest niezbędna do zasilenia wszelkich sprzętów elektrycznych.

Jak samodzielnie obliczyć ile energii energetycznej potrzeba dla domu?

W jaki sposób określić zapotrzebowanie energetyczne budynku na energię elektryczną? Najprostszym sposobem obliczysz je, biorąc pod uwagę rachunki z ostatniego roku za prąd. Każdy sprzęt domowy ma określoną moc w watach, która informuje o tym, jak dużą pracę wykonuje urządzenie przez określony czas i ile energii elektrycznej potrzebuje w tym celu.

Niektórzy producenci urządzeń informują również o klasie energetycznej takich sprzętów. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu potrzebuje urządzenie do działania, co przekłada się również na mniejsze rachunki dla domu za energię i może być Twoim sposobem na oszczędność pieniędzy. Jak obliczyć zużycie prądu dla danego sprzętu? Wystarczy jego moc wyrażoną w kilowatach (kW) pomnożyć przez ilość godzin pracy i taryfę dostawcy energetycznego dot. 1 kilowatogodziny, aby wiedzieć jaki koszt poniesiesz dla tego urządzenia.

Przykład: jeśli masz odkurzacz z klasą energetyczną A, którego moc to 620W, to przyjmując, że korzystasz z niego 3 razy w tygodniu po pół godziny – łatwo obliczyć średnie zużycie prądu. Odkurzacz pobiera 620 W mocy, a w skali miesiąca pracuje 6 godzin. Mnożąc to przez stawkę G11 dystrybutora energii ok. 0,36 zł za 1 kWh, miesięczny koszt odkurzania mieszkania to ok. 1,36 zł.

Jeśli samodzielnie masz problem z dokonaniem takich obliczeń, to w celu określenia zapotrzebowania domu na energię elektryczną pomogą Ci specjaliści z firmy N Energia, którzy przeanalizują potrzeby energetyczne Twojej rodziny i doradzą najwłaściwszą moc instalacji fotowoltaicznej. Aby wykonać takie obliczenia i dobrać właściwy system fotowoltaiczny niezbędna jest wiedza techniczna o parametrach instalacji, koszty rocznych wydatków za energię elektryczną i ilość aktualnych oraz planowanych sprzętów w domu.

Chcesz mieć własną fotowoltaikę i pozyskiwać prąd niezależnie od podwyżek cen energii zakładów energetycznych? Sprawdź ofertę na fotowoltaikę dla swojego domu: https://n-energia.pl/oferta/dla-domu/.

Własny system fotowoltaiczny – sposób na oszczędność i niezależność energetyczną

Roczne zużycie energii w przeciętnym gospodarstwie domowym wiążę się z nieustannymi wydatkami, a także wieloma wyzwaniami, którym należy sprostać. Aby je skutecznie ograniczyć i zyskać niezależność energetyczną na zawsze, rozwiązaniem jest inwestycja w panele fotowoltaiczne o dobrze dobranej mocy, które będą wystarczające na pokrycie zapotrzebowania energetycznego Twojego domu.

Korzystając z własnego systemu fotowoltaicznego, nie musisz się martwić o średnie zużycie prądu, bo energia, którą pozyskujesz z niewyczerpalnego, odnawialnego źródła energii zapewni Ci prąd w każdym momencie bez ryzyka awarii. Jako właściciel własnego systemu fotowoltaicznego możesz czerpać prąd ze słońca przez cały rok, a w sezonie zimowym pobierać prąd z wyprodukowanych wcześniej nadwyżek energetycznych.

Dodatkową możliwością jest to, że nadwyżki możesz odsprzedawać do sieci jako prosument, co pozwala na dodatkowy zastrzyk gotówki dla Twojego budżetu domowego. Instalacja własnego systemu fotowoltaicznego to mnóstwo korzyści, co w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

źródło: materiały prasowe N Energia

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top