Naukowcy z UMB zbadają wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców

Pixabay / @ Logirl

Wpływ zanieczyszczeń powietrza we wschodnich regionach Polski na choroby sercowo-naczyniowe mieszkańców zbadają naukowcy z kilku ośrodków naukowych z kraju i zagranicy w ramach już rozpoczętych badań pod kierunkiem dr. Łukasza Kuźmy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Tego typu zależności są najczęściej badane na terenach przemysłowych, zanieczyszczonych. Brakuje zaś badań z regionów o innej charakterystyce. Będzie to pierwsze w dużej skali tego typu badanie w Polsce.

Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ponadto oceniony będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu, dzięki międzynarodowej współpracy, będzie odniesienie uzyskanych wyników w skali europejskiej.

informuje UMB

Punktem wyjścia do badań jest to, że regiony wschodnie mają unikalne walory przyrodnicze, zimy na tych terenach są często bardziej ostre niż w innych, przemysł jest stosunkowo mało rozwinięty. Jednocześnie, ze względu na warunki ekonomiczne, wielu mieszkańców używa zimą do ogrzewania nieekologicznych źródeł ciepła, co przyczynia się do tzw. niskiej emisji i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

Zarówno złe wybory grzewcze, jak i specyficzne położenie geograficzne Europy wschodniej, zwłaszcza w okresach mroźnej pogody rosyjskiej, charakteryzującej się wysokim ciśnieniem, zimnym powietrzem i nasłonecznieniem, sprzyjają powstawaniu zjawiska znanego jako polski smog.

podkreślają naukowcy

My uważamy, że te wszystkie czynniki wpływają na skład i rodzaj smogu co się przekłada na skutki zdrowotne.

zauważa dr Łukasz Kuźma

Materiał do badań jest już zgromadzony. To m.in. dane z ośrodków medycznych ze wschodniej Polski z ostatnich dziesięciu lat na temat 1 mln leczonych pacjentów (zarówno hospitalizowanych, jak i leczonych ambulatoryjnie), informacje o zgonach 1 mln pacjentów, ale też dane ze stacji meteorologicznych i z stacji mierzących zanieczyszczenia powietrza, NFZ. Na podstawie tych informacji będzie szczegółowo zbadanych ok. 4 bilionów zmiennych.

Zanieczyszczenie powietrza, bogatego w związki takie, jak PM2,5, PM10 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (benzo(a)piren), pochodzące z niskiej emisji związanej z ogrzewaniem gospodarstw domowych paliwami stałymi (węgiel, drewno, a często także odpady), wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludności, w szczególności w kontekście skutków sercowo-naczyniowych.

Badania będą realizowane w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Przeprowadzą je naukowcy z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej UMB we współpracy z partnerami z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także ośrodków w Liverpoolu, Moskwie, Pradze oraz Skopje.

Badania są dofinansowane kwotą blisko 1 mln zł z programu Opus z Narodowego Centrum Nauki. Potrwają do 2025 roku Ich wyniki mogą być podstawą do różnych rekomendacji dotyczących zdrowia publicznego.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Przydatne informacje

Ekoprognoza czyli prognoza zanieczyszczenia powietrza w Polsce i na świecie

Ekoprognoza
Aktualna prognoza pogody na całym świecie. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami terenów nadmorskich w związku ze zmianami klimatu. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla Polski, Europy i Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line pomiarów jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Podstawowe informacje na temat smogu

Podstawowe informacje na temat smogu
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza, najczęściej spowodowanych działaniem ludzi, oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. dużej wilgotności powietrza, wyżowej, bezwietrznej pogody.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka
Zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie człowieka powodując wiele dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Szkodliwe substancje drażnią śluzówkę nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela, płuca i w ten sposób może dojść do uszkodzenia tych narządów.

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczony powietrzem

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem
Zagrożone zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie dzieci, osoby o obniżonej odporności, przewlekle chore, oraz w podeszłym wieku. Zobacz 14 sprawdzonych sposobów na to jak chronić siebie i dziecko przed smogiem.

Rośliny w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem

Wpływ terenów zielonych w mieści na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie jego mieszkańców
Rośliny w mieście pomagają walczyć ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i zjawiskiem zwanym miejską wyspą ciepła. Zatrzymują wodę, zwiększają retencję, zapobiegają przesuszaniu gleby. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu
Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie. Wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy oraz substancje gazowe z powietrza. Zobacz listę roślin doniczkowych które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu.

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?
Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różne alergie, w tym pyłki roślin wiatropylnych. Zmiany klimatu oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że silne pylenie wydłuża się rozpoczynając już w lutym i jest znacznie cięższe dla alergików.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top