Można panikować. Film na temat zmian klimatycznych do 7 czerwca dostępny za darmo na platformie YouTube

Można panikować. Film na temat zmian klimatycznych do 7 czerwca dostępny za darmo na platformie YouTube
@ Materiały prasowe

Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować”. Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.

„Można panikować” jest filmem konkursowym 17. edycji festiwalu Docs Aginst Gravity, który ma odbyć się na jesieni. Producentom udało się jednak przekonać organizatorów festiwalu, aby mógł być on opublikowany przez tydzień. Ten trwający niemal godzinę film dokumentalny dostępny jest w serwisie YouTube od 1 do 7 czerwca.

Amerykański reżyser Jonathan L. Ramsey w swoim filmie opowiada historię klimatologa, dyrektora wydziału geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim, profesora Szymona Malinowskiego, współtwórcy portalu Nauka o Klimacie. Badacz w filmie zwraca uwagę, jak trudno jest przekazywać prawdę o katastrofie klimatycznej, której ludzie nie chcą do siebie dopuścić.

We wstępie do filmu prof. Szymon Malinowski nawiązuje do serialu „Katastrofa w przestworzach”, mówiąc, że jest tam pokazanych wiele elementów charakterystycznych dla różnych katastrof.

Drobne rzeczy się wydarzają, jest ich coraz więcej, sytuacja się komplikuje, w pewnym momencie piloci przestają panować nad maszyną. Wtedy katastrofa staje się nieunikniona. Chwila, w której można powstrzymać katastrofę jest trochę przedtem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że katastrofa klimatyczna nadchodzi i że to jest ta ostatnia chwila, kiedy możemy cos zrobić. (…) Musimy się obudzić, bo jeśli się nie obudzimy, wiem, że nie przetrwamy dłużej niż najbliższe kilkadziesiąt lat.

mówi Szymon Malinowski.

Jonathan Ramsey wyjaśnia na stronie promującej film, dlaczego zainteresował się postacią prof. Malinowskiego.

Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczącej zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi?

pisze

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top