Masa ciała kun leśnych i domowych wyraźnie się zwiększa. Ma to związek z ociepleniem klimatu

Masa ciała kun leśnych i domowych wyraźnie się zwiększa. Ma to związek z ociepleniem klimatu
Pixabay / @ Wildfaces

Masa ciała kun leśnych i domowych żyjących w Europie w ostatnich sześciu dekadach – wyraźnie się zwiększyła. Ma to związek z ociepleniem klimatu – twierdzą autorzy tych badań, naukowcy z różnych krajów Europy, w tym – z Polski.

Ocieplenie klimatu wpływa na wiele aspektów życia zwierząt, miedzy innymi jest powodem zmian wielkości organizmów. Globalny wzrost temperatur prowadzi do zmniejszania rozmiarów ciała wielu organizmów, przez co – obok zmian w fenologii i rozmieszczeniu gatunków – zjawisko to uchodzi za jedną z głównych odpowiedzi organizmów na zmiany klimatyczne. Najnowsze badania dostarczają dowodów na zmniejszanie się rozmiarów ciała roślin i zwierząt – od producentów po drapieżniki ze szczytu łańcucha pokarmowego.

mówi pierwsza autorka badania, Anna Wereszczuk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Międzynarodowy zespół badaczy z ośródków w Holandii, Słowacji, Chorwacji, Danii, Węgier, Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Polski przeanalizował zmiany masy ciała kuny leśnej i kuny domowej w Europie w ciągu ostatnich 60 lat. Naukowcy wykazali, że zwierzęta te nie podlegają jednak ogólnej regule „zmniejszania się” organizmów. W wyniku ocieplenia klimatu średnia masa ciała obu gatunków rośnie – informują na łamach „Scientific Reports”.

Naukowcy ustalili, że w badanym okresie masa ciała kuny leśnej wzrosła w tym czasie aż o 24%, podczas gdy masa ciała kuny domowej o 6%.

Wzrost masy ciała kuny leśnej można porównać do wzrostu średniej masy ciała człowieka, np. z 70 kg do 87 kg, by wyobrazić sobie jego skalę. Większe osobniki kuny leśnej mają większe wymagania energetyczne w porównaniu do tych, które zasiedlały Europę w 1960 roku. Muszą więc częściej polować lub polować na większe ofiary.

zauważa dr Anna Wereszczuk

Dodaje ona, że oba gatunki kun mogą ze sobą konkurować o pokarm, gdyż zarówno kuna leśna, jak i domowa, mogą zdobywać pokarm w tych samych środowiskach, np. na terenach użytkowanych rolniczo, śródpolnych zadrzewieniach i zakrzaczeniach.

W naszych badaniach po raz pierwszy wykazaliśmy, że kuna domowa ma większe rozmiary ciała niż kuna leśna w większości wspólnego zasięgu obu gatunków, co może dawać jej przewagę w konkurencji międzygatunkowej. Jednak szybki wzrost wielkości ciała kuny leśnej i znacznie wolniejszy kuny domowej powodują stopniowe zmniejszanie się różnic w wielkości ciała pomiędzy tymi gatunkami, co może wpłynąć na zaostrzenie konkurencji pomiędzy nimi. Nasze badania wskazują na to, że adaptacje do zmian klimatu mogą skutkować zmianami interakcji międzygatunkowych w zespołach zwierząt.

komentuje biolog

Samice kuny leśnej ważą średnio 1031 g (od 639 do 1500 g), a samce – 1451 g (od 788 do 2200 g). Kuny domowe są nieco większe i ważą odpowiednio 1279 g (602–1930 g) oraz 1620 g (800–2500 g).

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

1 thoughts on “Masa ciała kun leśnych i domowych wyraźnie się zwiększa. Ma to związek z ociepleniem klimatu”

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top