Kryzys energetyczny nie będzie dotyczył tylko tej zimy

Kryzys energetyczny nie będzie dotyczył tylko tej zimy
Pixabay / @ TBIT

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną.

Polacy starają się zmniejszyć rachunki za energię, do czego główną motywacją jest oczywiście znaczący wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Dodatkowym elementem motywującym jest to, że ciągle mamy bardzo wysoką inflację, więc te zwyżki cen dotyczą nie tylko energii, ale i wszystkich produktów i usług. Tak więc pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za energię Polacy mogą przeznaczyć na inne wydatki.

mówi Mateusz Kowalik, kierownik projektu Sprawiedliwa Transformacja, Polska Zielona Sieć

W przeprowadzonym we wrześniu ub.r. badaniu Biostatu zamiar oszczędzania energii zadeklarowało aż 87% Polaków. Natomiast 40,3% gospodarstw domowych wskazało, że jej koszty są dużym obciążeniem ich domowego budżetu. Podobny odsetek (40,7%) wskazał, że – aby opłacić rachunki za energię – musi znacząco ograniczać inne wydatki. Tylko niecałe 7% gospodarstw domowych zadeklarowało, że z powodu rosnących kosztów energii w ogóle nie musi zmieniać swoich przyzwyczajeń.

Jednym ze sposobów, który pozwala na ograniczenie zużycia prądu, są przemyślane zakupy, kiedy już zdecydujemy się na wymianę sprzętów, zwłaszcza tych najbardziej energochłonnych, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka. Podczas wymiany tych sprzętów warto kupić takie, które charakteryzują się jak najniższym zużyciem energii. Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za energię jest też zmiana codziennych nawyków. Trzeba np. wyłączać światło wszędzie tam, gdzie nas nie ma, albo podwyższyć temperaturę w lodówce, nawet o pół stopnia. To działanie wydaje się niemal niezauważalne, ale w dłuższym okresie już przynosi pewne oszczędności. Rachunki możemy obniżyć także dzięki zmianie nawyków podczas przygotowywania potraw. Jeżeli np. przygotowujemy jakieś danie w piekarniku, wystarczy skrócić czas pieczenia o kilka minut, a potrawa dojdzie do pożądanego stanu dzięki tzw. ciepłu resztkowemu.

mówi Mateusz Kowalik

Długofalowym sposobem obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie może być też kompleksowa termomodernizacja domu – zwłaszcza że według ekspertów kryzys energetyczny nie zakończy się tej zimy i z problemami trzeba się też liczyć w kolejnym sezonie grzewczym. Żeby się do niego przygotować, warto już teraz rozważyć taką inwestycję, korzystając z dotacji, które można pozyskać w ramach całego wachlarza rządowych programów.

Źródeł finansowania na poprawę efektywności energetycznej w mieszkaniu bądź domu jednorodzinnym w tej chwili nie brakuje. Mamy do dyspozycji szereg rządowych programów, w większości z dofinansowaniem funduszy unijnych, które wspierają określone grupy odbiorców. Przede wszystkim jest to flagowy program Czyste Powietrze, który ma wspierać termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, czyli wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne, a przy tym tanie w eksploatacji. To jest program skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy zmagają się z problemem nieefektywności energetycznej swojego budynku, mają przestarzały piec. I można dostać w nim naprawdę spore dofinansowanie wynoszące od 66 do ponad 130 tys. zł, w zależności od progu dochodowego i zamożności gospodarstwa domowego.

zauważa Krzysztof Mrozek, kierownik programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci

Na początku stycznia br. ruszyło przyjmowanie wniosków do nowej, zaktualizowanej wersji programu Czyste Powietrze. Jedną z ważniejszych zmian jest podniesienie progów dochodowych dla ubiegających się o dotację. Wyższa jest też kwota dofinansowania, która – w zależności od dochodów – sięga nawet 136 tys. zł w przypadku inwestycji w kompleksową, głęboką termomodernizację. W programie urealniono również wartości poszczególnych kosztów kwalifikowanych. Wszystko to ma zachęcić beneficjentów do bardziej kompleksowych inwestycji – instalacji OZE, wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynku jednorodzinnego.

Termomodernizacja wspierana z programu Czyste Powietrze to nie jest to, co nam przychodzi na myśl, kiedy słyszymy to słowo, czyli po prostu przyklejenie styropianu na ścianę. Tu chodzi o dużo głębsze i poważniejsze działania, poprzedzone audytem energetycznym, podczas którego profesjonalista sprawdza, gdzie tak naprawdę leży problem, którędy ciepło ucieka z domu. Potem wydaje rekomendacje, na tej podstawie powstaje projekt i przeprowadzana jest tzw. kompleksowa, głęboka termomodernizacja, która obejmuje m.in. ocieplenie ścian, wymianę okien, zaizolowanie stropów i podłóg.

mówi Krzysztof Mrozek.

Ekspert zwraca również uwagę na podwyższone kwoty dofinansowania w cieszącym się dużą popularnością programie dofinansowania prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd. W kwietniu br. ma wystartować jego kolejna, piąta edycja, rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej. Beneficjenci będą mogli pozyskać w niej na takie działania łącznie nawet do 58 tys. zł.

To jest w dużej mierze pomoc polegająca na refinansowaniu, czyli najpierw trzeba te pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni albo z kredytu, a następnie spłacić z dotacji. Na szczęście w Czystym Powietrzu jest przewidziany wyjątek dla osób najmniej zamożnych, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu i nie posiadają oszczędności, które mogą uzyskać prefinansowanie na tego typu wydatki. To jest jedna rzecz niesłychanie istotna. Drugą jest właśnie audyt energetyczny, który też jest dofinansowany w całości dla wszystkich beneficjentów. Teraz, kiedy jest jeszcze zimno, jest na niego najlepszy czas, ale tak naprawdę ten audyt można wykonać na każdym etapie przygotowań do inwestycji, żeby stwierdzić, co tak naprawdę jest potrzebne, skonsultować się z ekspertem, który powie, co musimy zrobić, żeby poprawić efektywność energetyczną budynku.

podkreśla kierownik programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci

Polska Zielona Sieć wskazuje, że na poziomie gmin i samorządów sposobem na obniżenie cen energii dla mieszkańców są też spółdzielnie energetyczne, czyli specjalne podmioty zdefiniowane w ustawie o OZE, które tworzą dla swoich członków lokalny rynek energii oparty na zbiorowej działalności prokonsumenckiej i lokalnych zasobach.

Spółdzielnie energetyczne to zrzeszenie obywateli, przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego skupione na tym, aby produkować energię ze źródeł odnawialnych. Jedną z głównych korzyści są duże oszczędności, ponieważ taka energia ze źródeł odnawialnych jest i będzie coraz tańsza w stosunku do energii z paliw kopalnych. Poza tym spółdzielnie energetyczne mają też dodatkowe benefity z tytułu zwolnienia z opłat, chociażby opłaty dystrybucyjnej, opłaty OZE, mocowej czy kogeneracyjnej, które są składową rachunku za energię.

mówi Joanna Krawczyk, specjalistka ds. energetyki obywatelskiej w Polskiej Zielonej Sieci

W Polsce działa jak na razie tylko kilka spółdzielni energetycznych, ale zainteresowanie tworzeniem takich podmiotów ze strony samorządów jest coraz większe. Zwłaszcza że spółdzielnie energetyczne mogą skorzystać m.in. z dofinansowania ze środków unijnych sięgającego nawet kilkuset tysięcy złotych.

Obecnie mamy do dyspozycji dwa takie programy: „Energia dla wsi” i program finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Są to pieniądze na inwestycje w instalacje produkujące energię. Dofinansowanie można uzyskać na technologie biogazowe, fotowoltaiczne, wiatrowe i na energetykę wodną.

podsumowuje Joanna Krawczyk

Polska Zielona Sieć prowadziła w tym roku kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała, m.in. za pomocą animowanych filmów, różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Materiałom wideo towarzyszył specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną. Materiały kampanii są dostępne na stronie internetowej zielonasiec.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiej Zielonej Sieci.

źródło: newseria.pl

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top