Budowa domu energooszczędnego

Strona główna » Budowa domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego

Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Wystarczy wiedza, dobry projekt, staranne wykonanie, oraz odpowiedni wybór materiałów i produktów, z których dom zostanie zbudowany.

Energooszczędny dom staje się również coraz bardziej popularny nie tylko ze względu na rokrocznie bardziej restrykcyjne przepisy budowlane, ale ze względu na coraz niższy koszt odpowiednich instalacji, bez których budynek nie mógłby istnieć.

Podstawowe zasady budowy domu energooszczędnego

W budownictwie ekologicznym liczy się nie tylko wykorzystanie ekologicznych materiałów i technologii, ale również energooszczędne rozwiązania opierające się na oszczędzaniu, odzyskiwaniu, oraz poborze energii ze środowiska. Niezbędne są zatem kroki zmierzające do właściwej termoizolacji, oraz odzysku ciepła.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii narzuca inwestorom potrzebę stosowania szeregu energooszczędnych rozwiązań.

Można zatem wybudować dom bez szkody dla środowiska, oraz ekologicznie nim gospodarować, z zyskiem nie tylko dla własnego portfela, ale przede wszystkim dla żywej przyrody i przyszłych pokoleń.

Dom ekologiczny to dom wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Budowa i eksploatacja domów pochłania bowiem około 40% energii wykorzystywanej w całej Europie.

  • budując dom ekologiczny należy wybierać materiały jak najmniej przetworzone np. drewno – im większej liczbie energochłonnych procesów jest poddawany wyrób budowlany, tym więcej strat dla środowiska
  • nie należy kupować materiałów budowlanych daleko od miejsca budowy – przewóz oznacza spaliny i emisję dwutlenku węgla
  • budując dom ekologiczny/ energooszczędny należy pamiętać o odpowiednim projekcie, ociepleniu, izolacji, energooszczędnych oknach, drzwiach i bramie garażowej – lepiej wybrać energooszczędne okno z ramą z lokalnego gatunku drewna niż okno z PCW z aluminiowymi osłonami
  • wykańczając dom należy zrezygnować z egzotycznego drewna – jeżeli zdecydujemy się na nie to tylko takie, które ma znak towarowy FSC zaświadczający, że pochodzi ono z planowej gospodarki leśnej
  • ważna jest odpowiednia forma pozyskiwania ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii – najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł.
  • należy unikać szkodliwych związków chemicznych w materiałach budowlanych – formaldehydu, fenoli, toluenu, ksylenu, styrenu
  • budując należy wybierać materiały łatwe do usunięcia po okresie ich użytkowania lub takie, które można ponownie wykorzystać.

W co zainwestować w domu energooszczędnym

Najbardziej energochłonnym czynnikiem w domu jest ogrzewanie. Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej to aż 70% rocznych kosztów utrzymania domu.

Średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych, które zostały wybudowane starymi metodami wynosi od 120 do 250 kWh/m2 rocznie.

Dzięki właściwej izolacji oraz zastosowaniu wydajnych rozwiązań systemowych, zapotrzebowanie to możemy zmniejszyć do standardu energooszczędnego czyli do 70 (a nawet do 40) kWh/m2 w skali roku.

Żeby uzyskać taki standard, niezbędne jest zainwestowanie w efektywne urządzenia grzewcze oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wilgoci, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego.

Ogrzewanie domu energooszczędnego

Osoby decydujące się na budowę domu o niskim zużyciu energii, powinny starannie przemyśleć i zaprojektować system ogrzewania. Ciepło może być rozprowadzane drogą powietrzną (ogrzewanie nadmuchowe) lub za pomocą niskotemperaturowej instalacji wodnej.

Instalacja wodna w domu może składać się z systemu ogrzewania podłogowego lub ściennego oraz z niskotemperaturowego źródła ciepła, którym są gazowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.

Rekuperacja – energooszczędna wentylacja domu

W energooszczędnym domu nie ma miejsca dla tradycyjnej wentylacji, ponieważ generuje ona duże straty ciepła. W dodatku nowoczesne domy mają lepszą izolację co uniemożliwia właściwą wymianę powietrza.

Domy energooszczędne powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej, która dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte wyrzuca na zewnątrz. Urządzenia wentylacyjne z rekuperatorem odzyskują znaczne ilości ciepła z powietrza wywiewanego i zapewniają dogrzanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Czym powinien charakteryzować się projekt domu energooszczędnego

W dobie rosnących cen energii dom energooszczędny jest bardzo dobrym wyborem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zmniejszyć ogólne koszty związane z eksploatacją, w tym z ogrzewaniem, ponieważ to ono jest zdecydowanie najdroższe. Potrzebny będzie więc odpowiedni projekt domu bazujący na energooszczędnych rozwiązaniach.

1. Zwarta bryła

Gdy bryła domu jest zwarta, potrzebujemy mniej energii cieplnej do tego, żeby go ogrzać. W związku z tym w domach tego rodzaju nie stosuje się wielu balkonów, wykuszy, dobudówek, ponieważ wszystko, co wystaje poza jednolitą bryłę budynku, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną.

Relacja pomiędzy kubaturą budynku oraz powierzchnią przegród zewnętrznych powinna być jak najmniejsza, dlatego najczęściej budynki energooszczędne mają kształt sześcianu albo prostopadłościanu.

2. Mniejsza podstawa

Gdy dom ma mniejszą podstawę, wówczas oznacza to też mniejsze fundamenty oraz mniejszy koszt. Jednocześnie zmniejsza się również powierzchnia, na której ciepło może uciekać z budynku.

Wobec tego domy piętrowe mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na wąskie i małe działki, których zagospodarowanie często jest wyzwaniem.

3. Wysokiej klasy izolacja

W domach energooszczędnych ważne jest również odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych. Dobre ocieplenie wykonane ze styropianu czy wełny mineralnej jest tu podstawą.

Liczą się nie tylko same materiały wskazane w projekcie domu energooszczędnego, ale również technika oraz precyzja wykonania, ponieważ w przeciwnym przypadku w budynku pojawiają się mostki cieplne, czyli miejsca, gdzie ciepło ucieka najszybciej.

Budowa domu energooszczędnego
Depositphotos / @ OutStyle

Dom energooszczędny – podstawowe informacje

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych

Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Scroll to Top