Budownictwo ekologiczne ma na celu dążenie do maksymalnej oszczędności trudnoodnawialnych zasobów naturalnych, a jednocześnie skupia się na kwestiach optymalizacji oraz ekonomiki sektora budowlanego. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego umożliwia wpisanie się w wymogi budownictwa ekologicznego.
Czym jest budownictwo ekologiczne?
Mianem budownictwa ekologiczne są określane działania dotyczące inwestycji budowlanych, które zapewniają wymaganą ochronę środowiska, a także dążą do optymalizacji procesu budowlanego poprzez spełnianie wymogów ekonomiki oraz ergonomii budownictwa.
Głównym celem budownictwa ekologicznego jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez maksymalne zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania kubaturowych obiektów budowlanych, co osiąga się między innymi poprzez właściwe usytuowanie budynku na działce, dobór odpowiednich warstw tworzących poszczególne przegrody zewnętrzne budynku, a także wykorzystanie inteligentnych systemów umożliwiających pozyskiwanie i odzysk energii cieplnej z odnawialnych źródeł.
Działania budownictwa ekologicznego związane z optymalizacją procesu inwestycyjnego polegają między innymi na projektowaniu elementów konstrukcyjnych, które będą wykazywały się odpowiednią nośnością i zapewniały wymagany poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie nie będą generować zbyt wysokich kosztów związanych z ich wytworzeniem. Kwestia optymalizacji dotyczy przez to także ograniczenia zużycia surowców naturalnych, które nie podlegają szybkiemu odnowieniu (np. drewna) oraz ograniczenia procesów przetwarzania szkodliwych dla środowiska.
Blachy trapezowe w aspekcie budownictwa ekologicznego
Blachy trapezowe https://balex.eu/produkty/blachy-trapezowe należą do grupy lekkich materiałów pokryciowych i okładzinowych. Wykończenie tego typu posiada stosunkowo wysokie parametry wytrzymałościowe, a jednocześnie nie powoduje nadmiernego wytężenia elementów konstrukcyjnych, na które oddziałuje. Zastosowanie blachy trapezowej umożliwia zmniejszenie wymiarów przekrojów poprzecznych elementów podkonstrukcji wykonanych zarówno z drewna, jak i metali. Dzięki temu inwestor ma możliwość zaoszczędzenia środków pieniężnych. Zmniejszenie obciążeń stałych od pokrycia umożliwia także bardziej racjonalną gospodarkę surowcami oraz wyrobami budowlanymi.
Warto zwrócić też uwagę na fakt, że również montaż blachy trapezowej jest procesem, który nie wymaga znacznych nakładów finansowych, co jest kolejnym ukłonem w stronę ekonomiki i optymalizacji. Połączenie relatywnie niskich kosztów zakupu samej blachy trapezowej z oszczędnościami wynikającymi z możliwości zmniejszenia wymiarów przekrojów poprzecznych elementów konstrukcyjnych oraz niskimi kosztami instalacji pokrycia to tylko niektóre parametry decydujące o popularności blach trapezowych w dobie zrównoważonych inwestycji.
Blacha trapezowa wpisuje się w założenia budownictwa ekologicznego również ze względu na swoją trwałość. Dzięki odporności na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję, materiał ten nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych w trakcie użytkowania, co skutkuje nie tylko oszczędnością finansową, ale także czasu. Wysoka żywotność pokrycia z blachy trapezowej liczona w dziesiątkach sezonów również przemawia za wyborem tego rodzaju pokrycia.
źródło: materiały prasowe Balex Metal
Dom energooszczędny – podstawowe informacje
Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.
Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.
Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych
Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.
Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.