Ile można zaoszczędzić zbierając deszczówkę do podlewania ogrodu przydomowego?

Ile można zaoszczędzić zbierając deszczówkę do podlewania ogrodu przydomowego?
Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Zbiorniki na wodę deszczową dopiero od niedawna zaczęły cieszyć się większą popularnością. Kilka lat temu używano ich głównie na terenach, które nie posiadały podłączenia do systemu wodociągowego, aby pozyskać wodę do wykorzystania na cele gospodarcze. Zmiany w tym zakresie przyniósł wzrost świadomości ekologicznej oraz problemy z dostępnością wody z sieci wynikające z lokalnej suszy. Dodatkowym czynnikiem jest z pewnością kwestia ekonomiczna, gdyż z roku na rok rosną koszty zarówno dostarczania wody, jak i odbierania ścieków.

Zalety deszczówki

Woda opadowa ma wiele zalet, jest miękka oraz uboga w chlor, ma kwaśne pH oraz wysoką zawartość gazów m.in. azotu, tlenu i dwutlenku węgla, dzięki temu idealnie nadaje się do podlewania roślin, zarówno ozdobnych, jak i uprawnych. Te właściwości sprawdzają się szczególnie w przypadku uprawy azalii i różaneczników.

Woda opadowa może być wykorzystywana nie tylko do podlewania, ale również do spłukiwania toalety, mycia samochodu, mebli ogrodowych, elewacji itp., oraz do prania. Dzięki minimalnej zawartości wapnia, środki piorące z łatwością się w niej rozpuszczają.

O czym warto pamiętać przed zakupem zbiornika?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru zbiornika, warto na początku ocenić jaka jego pojemność spełni nasze potrzeby. Rozmiar zbiornika powinniśmy dostosować do planowanej ilości zużywania deszczówki, ale też od miejsca jakie wyznaczymy na jego usytuowanie. Dodatkowo, zorientujmy się jak jest średnia suma opadów w rejonie, w którym położona jest nasza nieruchomość – dane na ten temat znajdziemy w Internecie. Drugim krokiem jest obliczenie efektywnej powierzchni dachu domu, uwzględniającej jego spadki oraz materiał, z którego został wykonany.

Do wyboru mamy zarówno zbiorniki podziemne, jak i naziemne. Naziemne są łatwe w montażu i stosunkowo tanie, jednak z reguły mają stosunkowo małą pojemność. Obecnie na rynku dostępne są zarówno klasyczne „Mausery”, jak i eleganckie zbiorniki w stylu nowoczesnym lub przypominające antyczne wazy. Jeśli chcemy, aby nasz zbiornik nie był zbyt widoczny, lub potrzebujemy zbiornika o dużej pojemności, warto zdecydować się na zakup i montaż zbiornika podziemnego. Jeśli decydujemy się na zbiornik podziemny, warto uwzględnić go już na etapie projektowania budynku. Zbiorniki naziemne spotykane są w pojemnościach od 150 do 5000 litrów, natomiast zbiorniki podziemne mają od 1500 do 20 000 litrów pojemności.

Oszczędności

Średnia cena metra sześciennego wody w Polsce wraz z odbiorem ścieków wynosi około 11 zł. Statystycznie każdy Polak zużywa 35 m³ wody w ciągu roku. Około 3% z tej ilości wykorzystywana jest do celów spożywczych. Pokazuje to, że woda opadowa może zaspokoić zdecydowaną większość zapotrzebowania na wodę użytkową.

Deszczówki używamy przede wszystkim do podlewania ogrodu, aby odpowiednio zadbać o trawnik, należy go podlać około 5 l wody/m² trawnika na dobę. Do podlania warzywniaka zużywamy nawet 20 l wody/m² na dobę. Jeśli będziemy podlewać trawnik przez 120 dni w ciągu roku, na każdy metr kwadratowy zużyjemy 600 l wody, natomiast na każdy metr kwadratowy ogródka warzywnego nawet 2 tys. litrów wody. Łatwo więc policzyć, że podlewania trawnika o powierzchni 50 m², wodą z wodociągów to koszt nawet 330 zł.

Woda – źródło życia

Woda jest podstawą naszej egzystencji, dlatego niezmiernie ważne jest, aby użytkować ją w sposób oszczędny i maksymalnie wykorzystywać wszystkie dostępne źródła jej pozyskania. Wpłynie to korzystnie na nasz domowy budżet, ale przede wszystkim – na funkcjonowanie całego ekosystemu.

Aby w pełni wykorzystać potencjał zbierania deszczówki i potrzebę instalacji zbiorników na wodę deszczową, warto o temacie pomyśleć już na etapie przeglądania np. konkretne projekty domów od MURATORA. Tym sposobem nasz dom stanie się nie tylko nowoczesny ale także ekologiczny.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

źródło: Materiał prasowy sponsorowany: Projekty domów od MURATORA

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top