Hałas środowiskowy. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Hałas środowiskowy. Jak wpływa na nasze zdrowie?
@ materiały prasowe

Mieszkanie w mieście wiąże się z wieloma profitami, takimi jak bliskość różnego rodzaju atrakcji, dostęp do zaplecza handlowo-usługowego czy sprawne poruszanie się rozbudowaną komunikacją miejską. Niestety ma też swoje ciemne strony, do których z pewnością należy podwyższony poziom hałasu pochodzący z różnych źródeł. Obecnie jest to jeden z problemów cywilizacyjnych. Jak wpływa na nas hałas i w jaki sposób możemy sobie z nim poradzić?

Czym jest hałas i zanieczyszczenie hałasem?

Potocznie hałasem określa się wszelkie niechciane i niezbyt przyjemne dźwięki. Co więcej, jest on zaliczany do zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego. Hałas środowiskowy powstaje w wyniku działalności człowieka, należy do niego m.in. ten drogowy, lotniczy, przemysłowy i szynowy. Światowa Organizacja Zdrowia WHO ustaliła próg, który wskazuje, że dane dźwięki zalicza się tego rodzaju zanieczyszczeń. Wynosi on 65 decybeli (dB), a hałas powyżej 75 dB jest szkodliwy dla naszego słuchu.

Jaki wpływ na zdrowie ma długotrwały hałas środowiskowy?

Eksperci zgodnie twierdzą, że długotrwałe oddziaływanie hałasu na ludzki organizm ma szeroki i negatywny wpływ na stan zdrowia. Konsekwencje przebywania w takim środowisku mogą nie występować od razu, za to potrafią kumulować się przez dłuższy czas, nawet przez kilka lat. Do tych najszybciej odczuwalnych należą m.in. stres, wzmożony niepokój, częstsze rozdrażnienie, problemy z koncentracją i zaburzenia snu.

Stres wywołany przez przewlekłe narażenie na niepożądane dźwięki powoduje podwyższenie ciśnienia krwi, zmiany w gospodarce hormonalnej oraz zwiększenie ilości cholesterolu. Co więcej, według badań środowisko zanieczyszczone hałasem podwyższa szanse na zawał serca aż o 50%.

Sposób na walkę z miejskim hałasem

Hałas w miastach jest na bieżąco monitorowany i mierzony przez odpowiednie instytucje, które wykonują tego rodzaju pomiary oraz są odpowiedzialne za tworzenie specjalnych map akustycznych. To niezwykle istotny element, pozwalający docelowo na ograniczenie nadmiaru dźwięków, które są niekorzystne dla ludzi i całego ekosystemu.

Mapowanie hałasu jest bardzo ważnym elementem. Z dokładnością i precyzją staramy się uzyskać informacje o uciążliwości akustycznej na analizowanym obszarze. Zwłaszcza w ostatnich latach obserwujemy, że coraz więcej osób interesuje się poziomem hałasu w swoich miastach. Dzięki pomiarom, a przede wszystkim obliczeniom i modelowaniu, decydenci otrzymują pełny obraz sytuacji w analizowanym obszarze klimatu akustycznego. W efekcie mogą podjąć odpowiednie działania zmierzające do poprawy sytuacji i ograniczenia hałasu.

Niedawno na terenie Malty, w Marsie, realizowaliśmy ciekawy projekt na zlecenie tamtejszej Environment and Resources Authority. Nasz zespół modelował poziom hałasu na obszarze parku Spencer Garden. Realizacja obejmowała opracowanie raportu, w którym przedstawione zostały możliwe rozwiązania mające na celu obniżenie poziomu hałasu na tym terenie, ocenę zaproponowanych rozwiązań ograniczających hałas oraz wskazanie optymalnych działań w tym zakresie. To dobry przykład na to, że o jakość klimatu akustycznego można dbać nie tylko w skali całej aglomeracji, ale również w odniesieniu do poszczególnych jej elementów.

wyjaśnia Paweł Binkiewicz z wrocławskiej firmy Lemitor Ochrona Środowiska

Hałas stanowi nieodłączny element naszej codzienności – niestety nie da się zupełnie wyeliminować go z codziennego życia, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Natomiast dzięki odpowiednim pomiarom i analizom, można go kontrolować a w efekcie – również ograniczać i wpływać na jego mniejsze oddziaływanie. Dzięki temu mogą powstawać nowoczesne rozwiązania w przestrzeni miejskiej, które ułatwiają funkcjonowanie i obniżają poziom hałasu, towarzyszący mieszkańcom każdego dnia.

źródło: materiały prasowe Lemitor Ochrona Środowiska

Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
antropocen
, bielenie raf koralowych, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioróżnorodność, bisfenol A (BPA), blackout, choroby odzwierzęce, czerwona księga gatunków, degradacja środowiska, Dzień Długu Ekologicznego (Ecological Debt Day, Earth Overshoot Day), dziura ozonowa, farmaceutyki, freony, gatunki inwazyjne, gatunki obce, gatunki zagrożone wyginięciem, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, granice planetarne, katastrofy i klęski ekologiczne, katastrofy ekologiczne na świecie, klęski żywiołowe, kryzys wodny, melioracja, miejska wyspa ciepła (MWC), migracje gatunków, mikroplastik, nanoplastik, Międzynarodowy Program Zmian Globalnych (IGBP), Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), nawałnice, neonikotynoidy, odpady niebezpieczne, ozon, pestycydy, Plastisfera (Plastisphere), podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, podtopienia, polichlorowane bifenyle (PCB), powodzie, pożary, przełownie, przeżyźnienie zbiorników wodnych, przyducha, przyłów, pustynnienie, Race to Zero, rozszerzalność cieplna wody, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, stres wodny, susze, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, sztuczne ognie (fajerwerki, petardy), szóste masowe wymieranie, topnienie lodowców i lądolodów górskich, tlenek węgla, tragedia wspólnego pastwiska, trąby powietrzne, turystyka masowa, tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wylesianie (deforestacja), utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, zagrożenia ekologiczne, zakwaszenie oceanów, zmiany klimatu

zobacz również:
błękitna planeta Ziemia, odnawialne źródła energii (OZE)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top