Gosia Andrzejewicz: małe działania są niezwykle ważne dla ekologii i poprawy stanu środowiska

Gosia Andrzejewicz: małe działania są niezwykle ważne dla ekologii i poprawy stanu środowiska
Gosia Andrzejewicz / @ Newseria

Zdaniem wokalistki Gosi Andrzejewicz warto mieć świadomość, że małe działania są niezwykle ważne dla ekologii i poprawy stanu środowiska. Przede wszystkim trzeba sortować śmieci, zrezygnować z jednorazowych butelek, torebek czy sztućców, wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, i zakręcać wodę w kranie, gdy się z niej nie korzysta. Dlatego też piosenkarka zaangażowała się w akcję #bezLANIAwody. W jej ramach ponad 40 znanych osób pokazało, jak każdego dnia ograniczać jej zużycie.

Gosia Andrzejewicz podkreśla, że ekologia nie wymaga wielkich poświęceń i wyzwań, którym trudno sprostać. Wszystko zaczyna się w naszych domach, gdzie powinno się dokonywać świadomych wyborów i zacząć stosować dobre praktyki.

Staram się urzeczywistniać w moim życiu różnego rodzaju działania ekologiczne. Podstawą jest segregacja śmieci. Wszystkie organiczne odpady wykorzystuję na kompost. Mam dom z ogrodem, więc mogę sobie na to pozwolić, by odpady później były używane do użyźniania gleby.

mówi Gosia Andrzejewicz

Zdaniem piosenkarki nie można myśleć tylko o tym, co tu i teraz. Trzeba zastanowić się nad tym, co będzie z naszym środowiskiem za kilka, kilkadziesiąt lat i co zostanie dla przyszłych pokoleń. To powinno się stać motorem napędowym do zmiany przyzwyczajeń.

Staram się używać jak najmniej plastiku, przeszłam na szklane butelki. Kupiłam sobie po prostu jedną i w nią wlewam wodę filtrowaną. Dzięki temu przestałam już kupować plastikowe butelki .

tłumaczy Gosia Andrzejewicz

Wokalistka zauważa, że niezwykle ważnym działaniem proekologicznym jest ograniczanie zużycia prądu i wody. Zaangażowała się więc w akcję #bezLANIAwody, zainicjowaną przez warszawską radną Annę Auksel-Sekutowicz. Pod powyższym hasztagiem znane osoby udostępniały na Instagramie swoje zdjęcia, które pokazują dobre nawyki w oszczędzaniu wody.

W czasie mycia zębów nie odkręcam kranu i woda nie leci cały czas, tylko nalewam ją do kubeczka i w ten sposób ją oszczędzam, a nie bez sensu wylewam. Staram się też nie brać wielkich kąpieli, tylko szybki prysznic, co też pozytywnie wpływa na oszczędzanie wody.

Zdaniem Gosi Andrzejewicz warto mieć świadomość, że każda osoba małymi krokami może przysłużyć się do tego, aby np. w przyszłości nie zabrakło nam wody. Akcja #bezLANIAwody ma więc na celu zaszczepienie dobrych nawyków i pokazanie, że małe rzeczy wiele znaczą. Jedni zbierają deszczówkę, inni myją owoce w misce, a potem podlewają tym kwiaty, a kolejni oszczędzają wodę i pieniądze podczas najbardziej prozaicznych codziennych czynności. Istotne są zarówno długofalowe projekty edukacyjne, jak i jednorazowe akcje, które mają przekonać ludzi do zmiany sposobu myślenia o ochronie środowiska.

Działaniem proekologicznym jest także kupowanie jak najmniejszej liczby ubrań. Ja też staram się stosować do tego i wykorzystuję stylizacje kilkukrotnie. Szanuję swoje ubrania i zakładam je na różne okazje. Po prostu mądrze gospodaruję nimi, bo uważam, że nie ma sensu kupowania bez głowy wielu sukienek czy innych części garderoby, tylko należy kupić takie, które są świetne jakościowo i posłużą nam na lata.

mówi Gosia Andrzejewicz

Piosenkarka podkreśla też, że nie ma nawyku wyrzucania na śmietnik ubrań, których już nie nosi. Zazwyczaj oddaje je innym lub stara się przerobić tak, by zyskały drugie życie.

źródło: newseria.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top