Transport powietrzny

Transport powietrzny (lotniczy)

Transport powietrzny to przemieszczanie drogą powietrzną osób lub towarów, w którym środki transportu stanowią statki powietrzne z kategorii samolotów, śmigłowców i dronów. Jest najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu.

Transport powietrzny opiera się na skomplikowanych środkach lokomocji, nawigacji i obsługi naziemnej oraz wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanych kadr. Transport lotniczy pozwala na bardzo szybkie dotarcie do wyznaczonego celu i jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

Samoloty

Samoloty to statki powietrzne, utrzymujące się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych w danych warunkach względem statku skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Samoloty pasażerskie to duże maszyny, które podczas lotu zużywają ogromne ilości paliwa. Dla przewoźników ma to kluczowe znaczenie, poważnie wpływające na rentowność prowadzonego biznesu. Inżynierowie od wielu lat pracują nad doskonaleniem współczesnych silników odrzutowych i podnoszeniem ich efektywności, oraz redukowaniu zużycia paliwa.

Śmigłowce

Śmigłowce lub helikoptery to statki powietrzne które wytwarzają siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.

Drony – bezzałogowe statki powietrzne

Drony to bezzałogowe statki powietrzne (Unmanned Aerial Vehicle UAV) nie wymagające do lotu załogi obecnej na pokładzie, oraz nie mające możliwości zabierania pasażerów. Pilotowany są zdalnie lub wykonują tzw. loty autonomiczne.

Jeszcze kilka lat temu bezzałogowe statki powietrze miały przeznaczenie wyłącznie militarne, ale z biegiem czasu zyskały na popularności wśród cywilnych zastosowań. Według przewidywań, do 2025 roku drony będą stanowić 10% rynku lotniczego.

Drony dostarczają praktycznie nieogarniczone możliwości, dzięki czemu można je wykorzystać w wielu branżach. Są stosowane tam, gdzie kiedyś używano helikopterów, przy czym bezzałogowe statki są bardziej ekonomiczne, zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu.

Atutem dronów jest ich zwinność i mały rozmiar, dzięki czemu mogą pokonywać trudne trasy, z którymi nie radzą sobie inne, większe pojazdy latające. Obecnie plany na wykorzystania dronów np. jako środków transportu towarów mają liczne przedsiębiorstwa i koncerny.

Transport powietrzny (lotniczy)
Transport powietrzny (lotniczy)

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda ecodriving

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carpooling

Carpooling
Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Przewiń do góry
X