Dziś przypada Dzień Ziemi. Zobacz innowacje czerpiące z natury

Dziś przypada Dzień Ziemi. Zobacz innowacje czerpiące z natury
Pixabay / @ nohaggerty

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi – czas, w którym wiele wydarzeń na całym świecie uświadamia, jak ważna jest ochrona naszej planety. Firma 3M co roku wprowadza około tysiąca nowych produktów poprawiających jakość życia, a natchnieniem do stworzenia innowacyjnego wynalazku są niekiedy spektakularne rozwiązania spotykane w świecie zwierząt. Z okazji Dnia Ziemi firma zebrała pięć sekretów zwierząt, które zainspirowały naukowców. Dowiedz się, co łączy gekona i taśmę klejącą, albo żyrafę z opaską uciskową!

Taśma klejąca jak łapa gekona

Taśma klejąca jak łapa gekona
Taśma klejąca jak łapa gekona / @ 3M

Na spodzie łap gekonów znajdują się podłużne blaszki – lamelle, które umożliwiają tym gadom przyczepianie się do ścian, szyb, a nawet sufitów. Co ciekawe, gekony mogą sterować swoimi łapami i świadomie „wyłączać” ich przyczepność (np. podczas biegu). Właśnie tymi właściwościami zainspirowali się naukowcy z 3M,tworząc taśmę o bardzo dużej przylepności, która jednak – gdy potrzeba – z łatwością się odkleja.

Produkt, o którym mowa, to stosowana w drukarniach i papierniach taśma 3M™ 7387. Służy do szybkiego łączenia wstęgi polimerowego materiału (poliolefin, papierów, laminatów, włóknin) w trakcie pracy maszyny – przy prędkościach rzędu 650 m/min. W przypadku takiej taśmy najważniejszy jest parametr „tack” określający jej lepkość, ponieważ ma ona tylko ułamek sekundy, by skleić kolejną wstęgę. Taśma wykorzystywana jest najczęściej przy produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego.

Folia odblaskowa jak kocie oko

Folia odblaskowa jak kocie oko
Folia odblaskowa jak kocie oko / @ 3M

Czy oczy kota świecą? Nie, w ich wnętrzu nie ma żadnych źródeł światła, potrafią je natomiast skutecznie odbijać. Jest to tzw. odblask (retrorefleksja) – wiązka światła docierająca do oka zwierzęcia nie odbija się pod kątem padania (jak np. w lustrze), tylko zawraca w tę samą stronę, czyli w kierunku źródła światła.

Ten sam mechanizm wykorzystali naukowcy 3M, opracowując materiał odblaskowy 3M™ Scotchlite™, wykorzystywany np. na odzieży ochronnej pracowników drogowych czy strojach biegaczy. Na czym polega zastosowana tutaj technologia? Materiał ma na swojej powierzchni miliony szklanych mikrokulek, które – działając niczym oczy kota – skutecznie odbijają światło np. z reflektorów samochodu, a kierowca z daleka widzi osoby na drodze.

Syntetyczne wypełnienie jak gęsi puch

Syntetyczne wypełnienie jak gęsi puch
Syntetyczne wypełnienie jak gęsi puch / @ 3M

Gdy obejrzymy pod mikroskopem kawałek gęsiego puchu, przekonamy się, ze jego budowa przypomina drzewo. Gruby „pień” rozdziela się na „gałęzie”, które mają „liście” o średnicy mniejszej niż jedna tysięczna milimetra. Dzięki temu puch absorbuje duże ilości powietrza, stając się idealnym materiałem izolacyjnym. A do tego jest miękki, lekki i sprężysty.

Badacze z 3M opracowali syntetyczny materiał 3M™ Thinsulate™ Insulation odwzorowujący budowę gęsiego puchu. Poszli nawet krok dalej – zadbali o to, żeby materiał był hydrofobowy, czyli miał zdolność do odpychania od siebie cząsteczek wody. Dzięki temu materiał jest bardziej odporny na wilgoć niż naturalny puch gęsi i świetnie się sprawdza jako wypełnienie kurtek czy śpiworów.

Test wykrywający zanieczyszczenia jak enzym świetlików

Test wykrywający zanieczyszczenia jak enzym świetlików
Test wykrywający zanieczyszczenia jak enzym świetlików / @ 3M

Widoczny z daleka blask odwłoku samicy świetlika to tzw. bioluminescencja. Światło powstaje, podczas przetwarzania obecnej w bakteriach cząsteczki ATP (uniwersalna jednostka energii komórkowej) przy udziale enzymu wytwarzanego przez świetliki – lucyferazy.

Taki właśnie enzym „odtworzyli” naukowcy 3M. Jest on częścią systemu 3M™ Clean-Trace™, który pozwala łatwo kontrolować czystość powierzchni w zakładach produkujących żywność. Wystarczy przetrzeć wybrane miejsce specjalnym wacikiem nasączonym płynnym enzymem, a następnie – przy pomocy odpowiedniego urządzenia – sprawdzić, czy wacik się „zaświecił”.

Wyemitowane światło świadczy o tym, że badana powierzchnia jest zanieczyszczona i nie powinna mieć kontaktu z żywnością, zanim nie zostanie umyta i zdezynfekowana.

Opaska uciskowa jak skóra żyrafy

Opaska uciskowa jak skóra żyrafy
Opaska uciskowa jak skóra żyrafy / @ 3M

Odległość od nóg żyrafy do jej serca jest dwa razy większa niż u ludzi, co podnosi ciśnienie krwi i bardzo obciąża żyły w kończynach zwierzęcia. Żyrafy nie cierpią jednak z powodu obrzęków czy owrzodzeń. Jak to możliwe?

Naukowcy ustalili, że twarda, nieelastyczna skóra żyrafy zapobiega zastojowi krwi w nogach. Ten fakt zainspirował badaczy z firmy 3M do stworzenia systemu kompresji, który pomaga w leczeniu osób z owrzodzeniem żylnym nóg. Powodem tego bolesnego schorzenia jest niekontrolowane wysokie ciśnienie w żyłach kończyn dolnych.

Eksperci 3M odtworzyli w laboratorium właściwości grubej i napiętej skóry żyrafy, która działa jak najlepszy bandaż uciskowy. Zmodyfikowali elastyczne opaski, których używamy, gdy skręcimy kostkę lub nadgarstek, i opracowali dwuwarstwowy system kompresyjny – opaskę uciskową 3M™ Coban™ 2.

Jak widać, przyroda może podpowiadać wiele wartościowych rozwiązań. Firma 3M nie tylko czerpie pomysły z natury, ale też prowadzi swój biznes z szacunkiem dla środowiska i tworzy produkty, które wspierają zrównoważony rozwój.

źródło: materiały prasowe 3M

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top