Fizyka Warta Poznania. Zielona energia – czyli jak się pożegnać z CO2

Fizyka Warta Poznania. Zielona energia - czyli jak się pożegnać z CO2
Pixabay / @ Geralt

Z całą pewnością każde z poniższych haseł: zielona energia, odnawialne źródła energii, dwutlenek węgla brzmi znajomo. Wiemy, że otrzymywanie energii ze spalania paliw kopalnych wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Jest to główny składnik gazów cieplarnianych. Jego rosnące stężenie w atmosferze powoduje zmiany klimatu, zagrażające naszemu ekosystemowi! Pozyskiwanie zielonej energii kojarzy się przede wszystkim z wiatrem i słońcem. O tym już wspominano podczas kilku wykładów Fizyka Warta Poznania. Zawsze warto postawić następne pytanie: jak to działa?

Czy chcielibyście zobaczyć jak energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych działa w ramach małego eksperymentu wykonanego w czasie rzeczywistym? A może jesteście zainteresowani, aby zobaczyć w jaki sposób przeprowadza się konwersję energii z wykorzystaniem ogniwa paliwowego? Małe modele i demonstracje w czasie rzeczywistym odwołujące się do znanych technologii konwersji energii będą pomocne podczas wykładu „Zielona energia – czyli jak się pożegnać z CO2”, który odbędzie się w najbliższy
czwartek 21.04.2022 roku.

Rozmowę o Zielonej Energii i demonstracje podczas wykładu on-line poprowadzą dr inż. Paweł Ławniczak i dr inż. Adam Ostrowski – pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Wykład on-line rozpocznie się 21 kwietnia o godzinie 11:00. Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp

Wykładom „Fizyka Warta Poznania” patronują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent miasta Poznań, Mensa Polska.

Wykłady „Fizyka Warta Poznania” w 2022 roku są objęte finansowaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
Sponsorem wykładów on-line jest Polska Akademia Nauk.

źródło: materialy prasowe

Zmiany klimatu – dodatkowe informacje:
carbon offset, bielenie raf koralowych, bioróżnorodność, Konferencje Stron COP (Conferences of the Parties), dom ekologiczny, dekarbonizacja, dwutlenek węgla, gazy cieplarniane, handel emisjami CO2, IPCC, miejskie wyspy ciepła, metan, migracje gatunków, neutralność klimatyczna, neutralność węglowa, odnawialne źródła energii, odpowiedzialna konsumpcja, ogród ekologiczny, paliwa kopalne, podtopienia, powodzie, Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC, FCCC), rekompensata węglowa, susze, sekwestracja CO2, ślad ekologiczny, ślad węglowy, ślad wodny, świadomy konsument, tlen, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, węglowy rezerwuar, zielona energia, zielona infrastruktura, zagrożenia ekologiczne, zakwaszenie oceanów, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zrównoważony rozwój

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X