Żywą skamieniałość niespotykaną od 273 mln lat odkryto w Pacyfiku

Żywą skamieniałość niespotykaną od 273 mln lat odkryto w Pacyfiku
@ Źródło: Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology

Morskie zwierzęta – liliowce – porastane przez koralowce odkryli w wodach Pacyfiku naukowcy z Polski i Japonii. Takie symbiozy znane były z mórz paleozoicznych, ale wydawało się, że są wymarłe. Badacze opisali więc ekologiczną „żywą skamieniałość”, która nie była spotykana w morzach od 273 milionów lat.

Dna paleozoicznych mórz zamieszkiwały liczne organizmy oddziałujące na siebie w różny sposób. Jedną z bardzo częstych interakcji były związki koralowców z liliowcami – morskimi, osiadłymi zwierzętami, przypominającymi kwiaty. Koralowce porastały łodygi liliowców, dzięki czemu były wyniesione powyżej dna. To pozwalało im na łatwiejsze wychwytywanie cząstek pokarmowych – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Skamieniałości liliowców z koralowcami znajdowane są bardzo często w skałach paleozoicznych, jednak najmłodsze pochodzą sprzed około 273 milionów lat. Mimo, iż w późniejszych morzach pospolite były zarówno jedne, jak i drugie organizmy, to tego typu skamieniałości nie są znane z młodszych skał, nie były również znane ze współczesnych mórz.

Dr hab. Mikołaj Zapalski z Wydziału Geologii UW razem ze współpracownikami z Japonii i Polski opisał ekologiczną „żywą skamieniałość” – koralowce bezszkieletowe porastające łodygi liliowców, których nie spotkano od 273 milionów lat. Badane zwierzęta wyłowione zostały z głębokości rzędu 100 metrów przy pacyficznych wybrzeżach wysp Honsiu i Sikoku.

Badania prowadzono m.in. przy użyciu mikrotomografu komputerowego. Wyniki pokazały, że w przeciwieństwie do swoich paleozoicznych odpowiedników, dzisiejsze koralowce nie modyfikowały szkieletu swoich gospodarzy. Mimo takich różnic w zapisie szkieletowym odkryte zespoły koralowiec-liliowiec mogą służyć jako model odpowiadających im paleozoicznych interakcji.

czytamy w informacji UW

Badania dotyczące morskiej symbiozy zostały opublikowane w czasopiśmie „Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology” (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031018221002042?via%3Dihub). Wzięli w nich udział również prof. James. D. Reimer, dr Hiroki Kise oraz dr Takato Izumi z University of the Ryukyus, dr Ryuta Yoshida z Ochanomizu University i dr inż. Marek Dohnalik z Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.

źródło: naukawpolsce.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top