Rodzice dla Klimatu. Na kaszel u dziecka pomoże czyste powietrze

Rodzice dla Klimatu. Na kaszel u dziecka pomoże czyste powietrze
@ Rodzice dla klimatu

Od kilku dni w radiu można usłyszeć nietypową reklamę “leku” na kaszel. Lektor, zamiast polecić mamie konkretny produkt, opowiada, że przyczyną chorób u dzieci często nie są infekcje, a zanieczyszczone polskie powietrze. Kampania, która pojawiła się też w internecie, przypomina, że smog najbardziej szkodzi dzieciom. Stoi za nią ruch Rodzice dla Klimatu.

Spot parodiujący reklamę syropu na kaszel to kolejna odsłona kampanii Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, prowadzoną przez Rodziców dla Klimatu w partnerstwie z organizacją HEAL i portalem Smoglab. W krótkiej scenie mama kaszlącego dziecka zamiast lekarstwa otrzymuje poradę, że powinna zwalczać nie objawy, a przyczynę i dlatego powinna naciskać na władze w sprawie poprawy jakości powietrza, którym oddycha codziennie jej rodzina.

Pomysłodawczynią spotu jest Kamila Kadzidłowska, jedna z aktywistek ruchu Rodzice dla Klimatu i koordynatorka kampanii.

To naturalne, że jako rodzice chcemy, by nasze dzieci zdrowo rosły. Dbamy o ich dietę, wysyłamy na zajęcia sportowe, a gdy łapią infekcje, szukamy skutecznego leku. Niestety żaden lek nie da im odporności na największe zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej. Tu nawet najlepsza indywidualna strategia nie wystarczy, potrzebne jest wspólne działanie i domaganie się o czystą zieloną energię w Polsce, która sprzyja nie tylko w walce o nasze zdrowie lecz także o klimat.

wyjaśnia

Za produkcję spotu odpowiada agencja PR Profeina, a za realizację studio FilmFactory oraz Marek Ciunel. Wizualne wersje spotu i materiały graficzne przygotowała Olga Michałkowska z ruchu Rodzice dla Klimatu.

Dlaczego smog najbardziej szkodzi dzieciom?

Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się w Polsce do przedwczesnej śmierci ok. 50 tys. ludzi. U milionów osób, które oddychają powietrzem o stężeniu trujących substancji regularnie przekraczającym rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powoduje to pogorszenie się stanu zdrowia, zwłaszcza przez osłabienie sprawności układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego.

Szczególnie narażone na negatywny wpływ złej jakości powietrza na zdrowie są dzieci. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze, ich układ oddechowy i immunologiczny nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co czyni je bardziej podatnymi na działanie szkodliwych substancji. Po drugie, dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a ze względu na niższy wzrost i zaleganie pyłów nisko przy ziemi, ich płuca wchłaniają więcej zanieczyszczeń.

Dlatego też obok walki ze zmianami klimatu to zanieczyszczenie powietrza i związane z nim zagrożenie dla zdrowia dzieci jest głównym powodem, dla którego Rodzice dla Klimatu domagają się jak najszybszego odejścia od spalania węgla i innych paliw kopalnych. W nowym spocie radiowym lektor radzi matce dziecka, aby domagała się od władz rozwoju odnawialnych źródeł energii, bo “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

W ramach kampanii Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim od jesieni 2022 roku dystrybuowane są artykuły i poradniki, produkowane są webinary i podcasty, a także odbywają się spotkania z politykami i polityczkami oraz przedstawicielkami ochrony zdrowia.

Kim są Rodzice dla Klimatu
Rodzice dla Klimatu to ruch społeczny powstały w 2019 r. jako wsparcie dla młodzieżowych strajków klimatycznych i zachęta dla dorosłych, by również angażowali się w proekologiczne inicjatywy. Łączy osoby z wielu miast i różnych środowisk we wspólnych działaniach dla pokonania trzech wyzwań, przed którymi stoi ludzkość w tej dekadzie – kryzysu klimatycznego, zanieczyszczenia powietrza i utraty bioróżnorodności.

Do najważniejszych działań Rodziców dla Klimatu z ostatnich miesięcy należą m.in. apel w sprawie zakończenia ery paliw kopalnych, kampania Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, a także udział w posiedzeniach parlamentarnego zespołu ds. dzieci i zainicjowanie prac nad ustawą senacką, która sprawi, że polskie placówki szkolno-wychowawcze staną się miejscami wolnymi od zanieczyszczeń, dostosowanymi do zmian klimatu i będącymi wzorem dobrych praktyk dla całego społeczeństwa.

źródło: materiały prasowe

Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:

definicje, teorie, hipotezy, zjawiska:
antropocen, bezpieczeństwo ekologiczne, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioremediacja, ekobójstwo (ekocyd), ekomodernizm, ekoterroryzm, globalne zagrożenia ekologiczne, granice planetarne, hipoteza wypadających nitów (rivet popping), kapitalocen, katastrofy i klęski ekologiczne, katastrofy ekologiczne na świecie, klęski żywiołowe, masowe wymieranie, monokultura, komodyfikacja żywności (utowarowanie), plantacjocen, plastikoza, plastisfera (plastisphere), przeludnienie, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie (szósta katastrofa), tragedia wspólnego pastwiska, utrata bioróżnorodności, Wielkie przyspieszenie, zielony anarchizm, zjawisko przedniej szyby

degradacja środowiska:
akwakultura, betonoza (betonowanie miast), choroby odzwierzęce, górnictwo morskie, hodowla zwierząt, melioracja, monokultura, niszczenie siedlisk, przełownie, przemysł wydobywczy, przyłów, rolnictwo, spadek liczebności owadów, turystyka masowa, wylesianie (deforestacja), wypalanie traw

ozon i ozonosfera (warstwa ozonowa):
dziura ozonowa, freon (CFC)

zanieczyszczenie środowiska:
bisfenol A (BPA), eutrofizacja, farmaceutyki, handel emisjami zanieczyszczeń, kwaśny deszcz, mikroplastik, martwe strefy, nanoplastik, neonikotynoidy, niedopałki papierosów, odpady niebezpieczne, pestycydy, polichlorowane bifenyle (PCB), przemysł tekstylny (włókienniczy). sieci widma, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, sól drogowa, sztuczne ognie (fajerwerki, petardy), tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wycieki ropy naftowej, zakwaszenie wód (rzek, jezior, mórz i oceanów), zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody

zmiany klimatu (kryzys klimatyczny):
blaknięcie (bielenie) raf koralowych, denializm klimatyczny (zaprzeczanie globalnemu ociepleniu), efekt cieplarniany, ekstremalne zjawiska, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, kryzys wodny, miejska wyspa ciepła (MWC), migracje gatunków, nawałnice, ocieplenie oceanu, wzrost poziomu mórz i oceanów, podtopienie, powódź, pożar lasu, przyducha, pustynnienie, susza, topnienie lodowców i lądolodów, topnienie lodu morskiego, trąba powietrzna, upał

klęski i katastrofy ekologiczne:
katastrofy jądrowe (nuklearne), katastrofy przemysłowe, największe katastrofy ekologiczne na świecie, największe katastrofy ekologiczne w Polsce, wycieki ropy naftowej

Czerwona księga gatunków zagrożonych, Czerwona Lista IUCN (The IUCN Red List):
gatunek wymarły (extinct EX), gatunek wymarły na wolności (extinct in the wild EW), gatunek krytycznie zagrożony (critically endangered CR), gatunek zagrożony (endangered EN), gatunek narażony gatunek wysokiego ryzyka (vulnerable VU), gatunek bliski zagrożenia (near threatened NT), gatunek najmniejszej troski (least concern LC)
Polska czerwona księga roślin, Polska czerwona księga zwierząt
gatunek inwazyjny (inwazyjny gatunek obcy IGO)

Poruszający i inspirujący do działania apel Davida Attenborough

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top