Projektu SILVANUS. Strażacy i naukowcy łączą siły dla bezpieczeństwa lasów

Projektu SILVANUS. Strażacy i naukowcy łączą siły dla bezpieczeństwa lasów
Pixabay / @ Geralt

Platformę, pozwalającą na zarządzanie gospodarką leśną w skali globalnej, współtworzą eksperci Politechniki Warszawskiej – jednej z 49 międzynarodowych instytucji zaangażowanych w projekt SILVANUS o wartości 23 mln euro. Technologia ma zminimalizować ryzyko wystąpienia pożarów. A gdyby do nich doszło – to skutecznie prowadzić akcje gaśnicze.

W ramach projektu SILVANUS powstaną czujniki, które dzięki komunikacji bezprzewodowej oraz koordynacji pracy bezzałogowych statków powietrznych i autonomicznych robotów naziemnych prześlą niezbędne informacje do skutecznego i efektywnego zarządzania całą gospodarką leśną w skali globalnej. Współpracę w tym zakresie podjęli inżynierowie, technicy środowiska i przedstawiciele nauk społecznych – poinformował Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (WEiTI PW).

Polacy opracują i zaimplementują część komunikacyjną systemu. Ma ona pozwolić na bezpieczne i niezawodne przekazywanie danych z urządzeń rozlokowanych na terenach leśnych do mobilnych centrów dowodzenia. Zespół z PW będzie też uczestniczył w konstruowaniu czujników.

Projekt SILVANUS pomoże zintensyfikować działania na rzecz zapobiegania pożarów lasów i uodpornić je na szkodliwe zmiany klimatu.

podkreśla prof. Wojciech Mazurczyk z Instytutu Informatyki WEiTI PW, kierujący zespołem polskich naukowców w projekcie SILVANUS

Zapowiada, że partnerzy z 49 instytucji: uczelni, ośrodków badawczych i firm komercyjnych, zbudują system, pozwalający skutecznie zarządzać akcjami gaśniczymi w skali globalnej i lepiej przewidywać ryzyko wystąpienia pożarów, co pomoże w działaniach ratowniczych.

Naukowcy zajmą się analizą i integracją dostępnych danych. Będą również tworzyli nowe zbiory informacji dotyczących pożarów lasów na świecie, modeli klimatycznych, danych pogodowych oraz narzędzi do obserwacji powierzchni Ziemi. Opracują inteligentne modele przewidujące występowanie pożarów w obszarach leśnych i algorytmy wyliczające skalę zniszczeń.

W ramach projektu SILVANUS zostanie uwzględniona wiedza i doświadczenia strażaków i lokalnych mieszkańców, którzy stają w obliczu niebezpieczeństw związanych z pożarami. Naukowcy będą angażowali wszystkie strony w regionach leśnych w proces oceny wskaźników ryzyka pożarowego, opracowania metodologii szkoleniowej dla strażaków, wykorzystania w zestawach narzędzi szkoleniowych rzeczywistości wirtualnej/rozszerzonej (VR/AR) oraz symulacji rzeczywistych środowisk i scenariuszy ratujących życie. Kampanie informacyjne obejmą wdrożenie aplikacji mobilnej do angażowania obywateli, a także automatyczne powiadomienia o praktykach bezpieczeństwa.

Pilotażowe wdrożenia planowane są w najbliższych dwóch latach w ośmiu europejskich krajach. System zostanie przetestowany również w Indonezji, Brazylii i Australii, a więc krajach najbardziej narażonych na pożary dużych obszarów leśnych. To właśnie podczas pożaru 4 mln ha. lasów tropikalnych w 2020 roku uwolnionych zostało 2,64 gigaton CO2 – co jest przykładem na to, że obserwowane zmiany klimatyczne nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia pożarów, ale również przyczyniają się do jeszcze szybszej degeneracji środowiska naturalnego (uwalnianie do atmosfery licznych substancji szkodliwych podczas pożarów.

Jak podkreślają eksperci rok 2021 był najgorszym okresem w historii pod względem liczby pożarów. To kolejny rok, w którym spłonęły duże obszary naturalne w Europie. Według danych Komisji Europejskiej tylko w 2020 r. „z dymem poszło” 340 000 hektarów (obszar większy o 30% od Luksemburga), w tym wiele z bezcennych rejonów Natury 2000.

Problem dotknął 20 państw członkowskich, w tym Polskę. Wciąż największą przyczyną pożarów lasów jest działalność człowieka. Zagrożenie pożarowe systematycznie rośnie – zmiany klimatyczne sprawiają, że okresy pożarów są dłuższe i bardziej intensywne, a przy „mega pożarach” dotychczasowe rozwiązania są coraz mniej efektywne. Szukając ratunku dla przyrody Komisja Europejska sięga po najnowsze osiągnięcia naukowo – technologiczne; w tym celu utworzyła m.in. Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), z którego skorzystało już ponad 300 000 użytkowników z 178 krajów. W marcu, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, opublikowano nowe wytyczne dotyczące zapobiegania pożarom i zarządzania terenami zielonymi.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top