Jak oszczędzać wodę w łazience

Jak oszczędzać wodę w łazience
Pixabay / @ 955169

Ze względu na zmiany klimatyczne coraz częściej mówi się o konieczności oszczędzania wody. Chcesz żyć bardziej ekologicznie? A może po prostu zależy Ci na mniejszych rachunkach? Pokazuje kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym oszczędzanie wody nie będzie trudne.

Długie kąpiele w wannie

Kąpiel w wannie pełnej wody to czysta przyjemność, lecz warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest warta swojej ceny. Bardziej ekologiczne są szybkie prysznice. Napełnienie wanny wiąże się z bardzo dużym zużyciem wody, co wpływa również na wysokość płaconych rachunków.

Czy można znaleźć kompromis? Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie wanny i prysznica, dzięki któremu długie kąpiele można zachować na szczególne okazje. Rzadsze korzystanie z nich sprawi, że będą cieszyć jeszcze bardziej. Na co dzień natomiast lepiej sprawdzą się oszczędne, praktyczne prysznice. O zużyciu wody warto porozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami, włączając w to dzieci i nastolatków. Każdy ma wpływ na ostateczne efekty oszczędzania.

Oszczędzanie wody podczas prania

Klasa energetyczna ma duże znaczenie. Wybierając pralkę klasy A+++ lub A++ można mieć pewność, że nie będzie zużywać dużo energii i zapewni ekonomiczną pracę. Parametry zużycia wody i prądu powinny znajdować się w opisie sprzętu. Można też wspomóc się stronami porównującymi różne modele.

Podczas prania warto też pamiętać o:

  • odpowiednim dozowaniu proszku do prania
  • wykorzystaniu trybów ekologicznych
  • przygotowaniu ubrań przed praniem
  • prawidłowym napełnieniu bębna

Każdy z tych elementów przyczynia się do oszczędzania wody. Po pierwsze, zbyt duża ilość detergentów negatywnie wpływa na pracę pralki. Pozostałości proszku mogą odkładać się w zakamarkach urządzenia. Wytwarzają się duże ilości piany, które trzeba równoważyć dolewaniem kolejnych partii wody. Nadmiar proszku do prania ma również negatywny wpływ na wygląd ubrań.

Programy ekologiczne zazwyczaj zajmują więcej czasu, lecz są bardziej efektywne i energooszczędne. Przed wrzuceniem rzeczy do pralki warto sprawdzić ich stan. Jeśli są bardzo brudne, mają na sobie błoto i piasek, trzeba je wcześniej otrzepać. Dzięki temu woda nie będzie zbyt szybko mętnieć i urządzenie nie będzie musiało jej wymieniać. Prawidłowe napełnienie bębna polega na dobraniu optymalnej ilości wsadu. Pralka nie może być przepełniona, ale też nie opłaca się pranie połowy wsadu.

Pranie ręczne i mycie zębów

Nie wszystkie rzeczy wkłada się do pralki. Na co zwracać uwagę podczas prania ręcznego? Przede wszystkim nie można go robić pod bieżącą wodą. Najlepiej napełnić wannę lub zlew wodą z detergentem, a później zabrać się do pracy. Będzie to znacznie bardziej ekologiczne i korzystnie wpłynie na budżet mieszkańców. Woda czerpana z kranu szybko ucieka, zanim zdąży wykorzystać się jej potencjał.

Podobnie jest w trakcie mycia zębów i wykonywania różnych czynności higienicznych. Wystarczy uważnie przyglądać się ilości zużytej wody i szczerze przyznać czy była ona w takim stopniu potrzebna.

Baterie i nieszczelności

Cieknący kran to nie tylko uciążliwa usterka, ale też realne ryzyko większego zużycia wody. Wszelkie awarie i nieszczelności warto naprawiać od razu, nie czekając, aż ich rozmiary się powiększą. Choć pozornie ucieka jedynie kilka kropel, przez cały dzień zbierze się ich cała miska.

Spore znaczenie ma również wybór odpowiedniej baterii. Każdy produkt posiada określoną klasę ekologiczną, najlepiej sięgać po klasę Z lub A. Parametry te oblicza się na podstawie ilości zużytej wody na sekundę. Najkorzystniej w tej kategorii wypadają warianty bezdotykowe, które mają czujniki uruchamiające urządzenie pod wpływem bliskości ludzkich rąk. Niezbędnym elementem baterii jest perlator. To rodzaj sitka napowietrzającego wodę, dzięki któremu zużywa się jej po prostu mniej.

Chcesz podejmować decyzje przyjazne dla środowiska?

Zacznij od dziś. Oszczędzanie wody nie musi być trudne i szybko stanie się nawykiem. Pozwoli też zmniejszyć rachunki i lepiej wykorzystywać swoje zasoby. Wystarczy pamiętać o ekologicznym praniu, kontroli kranu i szybkim naprawianiu awarii hydraulicznych.

źródło: rankingo.net

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top