Strona główna » Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

7 września 2020 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ ustanowiła Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba (International Day of Clean Air for Blues Skies).

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Tematem przewodnim Dnia #WorldCleanAirDay jest: #CzystePowietrzeDlaWszystkich #CleanAirForAll. Podkreśla on najważniejszą kwestię, że powietrze, którym oddychamy, łączy nas i nie zna granic, otacza wszystko i jest niezbędne do życia.

Celem ustanowienia Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba jest zwiększenie zaangażowania zainteresowanych stron oraz wspieranie i upowszechnianie działań służących poprawie jakości powietrza. Podniesienie świadomości społecznej na wszystkich poziomach – indywidualnym, społecznym, korporacyjnym i rządowym – że czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska.
Wykazanie ścisłego związku między jakością powietrza a innymi wyzwaniami środowiskowymi i rozwojowymi, takimi jak zmiana klimatu i globalne cele zrównoważonego rozwoju.

Dzielenie się wiedzą, innowacjami i najlepszymi praktykami pomoże stworzyć strategiczny sojusz, aby nabrać rozpędu dla skoordynowanych krajowych, regionalnych i międzynarodowych podejść do skutecznego zarządzania jakością powietrza.

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba
Pixabay / @ dimitrisvetsikas1969

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia, powodując co roku około 7 milionów przedwczesnych zgonów z powodu takich chorób jak udar mózgu, choroby serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc i ostre infekcje dróg oddechowych.

Organizacje ekologiczne zaznaczają, że w Polsce w ostatnich latach podejmowane są działania służące ograniczeniu emisji zanieczyszczeń, szczególnie niskiej emisji z domowych instalacji grzewczych. Jednak w ocenie ekspertów poprawa jest nadal zbyt wolna. Ponadto zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęcamy drugiemu co do wielkości źródłu zanieczyszczeń, czyli transportowi. Wiele źródeł zanieczyszczenia powietrza napędza również zmiany klimatyczne niszcząc przyrodę i ekosystemy.

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Na całym świecie, dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do chorób serca, udarów, raka płuc i innych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku przyczynia się ono do 7 milionów przedwczesnych zgonów, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi również zagrożenie dla gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego i środowiska naturalnego. W miarę wychodzenia z pandemii koronawirusa świat musi zwracać znacznie większą uwagę na zanieczyszczenie powietrza, które potęguje zagrożenia związane z zarażeniem się COVID-19.

Musimy również pilnie zająć się poważnym zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych. Ograniczenie globalnego ocieplenia o 1,5 stopnia pomoże ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, liczbę zgonów i przypadków zachorowań.

Tegoroczne odizolowanie z powodu koronawirusa doprowadziło do gwałtownego spadku poziomu emisji, co pozwoliło na uzyskanie dostępu do czystszego powietrza w wielu miastach. Niestety, poziom emisji ponownie wzrasta, w niektórych miejscach przewyższając poziom sprzed odizolowania związanego z COVID.

Potrzebujemy radykalnych i systemowych zmian. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są wzmocnione normy środowiskowe, polityka i przepisy prawne zapobiegające emisji zanieczyszczeń powietrza.

Kraje muszą również zaprzestać dopłat do paliw kopalnych. A na szczeblu międzynarodowym kraje muszą współpracować, aby pomóc sobie nawzajem w przechodzeniu na ekologiczne technologie.

Wzywam rządy państw, które nadal finansują projekty związane z paliwami kopalnymi w krajach rozwijających się, do skierowania tego wsparcia na czystą energię i zrównoważony transport.

Wzywam również wszystkie kraje do wykorzystania pakietów naprawczych po wprowadzeniu dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji w celu wsparcia procesu przekształcania miejsc pracy na bezpieczne dla zdrowia i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

7 września, obchodzimy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Wspólnie budujmy lepszą przyszłość z czystym powietrzem dla wszystkich ludzi.

przesłanie António Guterresa, Sekretarza Generalnego ONZ🇺🇳 z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. 7 września 2020 r.

Zanieczyszczenie powietrza nie musi być częścią naszej wspólnej przyszłości. Mamy rozwiązania i musimy podjąć niezbędne działania, aby pokonać zanieczyszczenie powietrza i zapewnić czyste powietrze dla nas wszystkich.

A Ty co robisz, aby dbać o czyste powietrze?

Więcej informacji: 
https://www.cleanairblueskies.org
United Nations
UN Environment Programme
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Ministerstwo Środowiska

Scroll to Top