22 września Światowy Dzień bez Samochodu

22 września Światowy Dzień bez Samochodu
22 września Światowy Dzień bez Samochodu

W piątek przypada Światowy Dzień bez Samochodu (z ang. World Car Free Day). Święto to zostało ustanowione, żeby kształtować zachowania proekologiczne, propagować ekologiczne środki transportu i upowszechniać informację o negatywnych skutkach używania samochodu.

Dzień bez samochodu ma promować transport publiczny, ale też pokazać, że życie w wielkich aglomeracjach bez samochodu, jest nie tylko możliwe, ale też o wiele łatwiejsze.

Światowy Dzień bez Samochodu obchodzony jest corocznie 22 września i wieńczy obchodzony Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności).Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez całą dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

W wielu miejscach na świecie, również w Polsce, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. W kilku miastach w Polsce m.in w Krakowie dotyczy to wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej, nie tylko kierowców posiadających dowód rejestracyjny.

Wyrusz dzisiaj do pracy, szkoły, czy przedszkola bez samochodu. Wybierz rower, pójdź pieszo. Wystarczy dobrze zaplanować czas i wyjść z domu wcześniej niż zazwyczaj.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top