Wooden Eco-House in the Forest. Projekt ekologicznego domu inspirowanego Skandynawią zwyciężył w konkursie „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020”

Wooden Eco-House in the Forest. Projekt ekologicznego domu inspirowanego Skandynawią zwyciężył w konkursie „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020”
@ materiały prasowe

Znamy już laureatów prestiżowego, międzynarodowego konkursu architektonicznego „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Jury nagrodziło polskich architektów za projekty Wooden Eco-House in the Forest oraz Moon House.

Celem konkursu, zorganizowanego przez SunRoof – międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią oraz BIMobject – właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM, była promocja wizjonerskich Domów Przyszłości, które wykorzystują technologię dachów solarnych, pozwalającą zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi.

Zwolennicy sprawdzonych rozwiązań, jak i designerzy, którzy lubią wykorzystywać w swojej twórczości nowoczesne formy pokazali, w jakim kierunku zmierza przyszłość zrównoważonej architektury.

Międzynarodowe jury w składzie: Lech Kaniuk (SunRoof), Maciej Olczyk (BIMobject), Stefan Gullgren (Ambasador Szwecji w Polsce), Mokena Makeka (Makeka Designworks), Natalia Chylińska (Builder Polska), Weronika Konior (Architektura-murator), Krzysztof Sołoducha (Sztuka Architektury) oraz Michał Pierzchalski (Architektura.info) doceniło architektów prezentujących wizjonerskie, odważne i bezkompromisowe podejście w projektowaniu.

Nagroda główna konkursu: Wooden Eco-House in the Forest, autor projektu: Adam Piaseczyński
Nagroda główna konkursu: Wooden Eco-House in the Forest, autor projektu: Adam Piaseczyński

Zdobywcą nagrody głównej (3000 euro) został architekt Adam Piaseczyński, który przygotował projekt Wooden Eco-House in the Forest. Jego koncept Domu Przyszłości idealnie komponuje się z otoczeniem. Położony jest w pobliżu pięknego lasu, zapewniając mieszkańcom codzienny, możliwie najbliższy kontakt z przyrodą. Stylistyka nawiązuje do „nowoczesnej stodoły” oraz modernistycznych zasad przenikania wnętrza z zewnętrzem. Duże przeszklenia pozwalają zatrzeć tę granicę i poczuć jeszcze większą synergię z naturą.

W ocenie jury siłą zwycięskiego projektu jest połączenie walorów architektonicznych oraz zastosowanych materiałów i systemów, które wraz z odpowiednio dobraną lokalizacją, doskonale podkreślają charakter domu ekologicznego i przyjaznego środowisku. Docenione zostało też samo wykonanie projektu. Praca w jasny sposób prezentuje swoje przesłanie, a dobrej jakości wizualizacje dodatkowo to wzmacniają.

Nagroda główna konkursu: Wooden Eco-House in the Forest, autor projektu: Adam Piaseczyński

W moim projekcie można zauważyć inspirację architekturą skandynawską, modernizmem oraz zastosowaniem ekologicznych materiałów takich jak drewno. Zależało mi na tym, aby modelowo rozwiązać dom jednorodzinny o powierzchni najczęściej budowanej w Polsce, czyli około 140 m2 oraz zastosować SunRoof na całej powierzchni dachu. Pokazać, że krajobraz domów jednorodzinnych w Polsce może wyglądać znacznie lepiej w przyszłości

wyjaśnia Adam Piaseczyński, autor zwycięskiego projektu.
Nagroda główna konkursu: Wooden Eco-House in the Forest, autor projektu: Adam Piaseczyński

Prosta bryła wpisuje się w oszczędną stylistykę budynku oraz estetyczną konstrukcję. Zastosowana technologia solarna pozwoli zasilać dom czystą energią elektryczną oraz m.in. korzystać z ekologicznej, domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Projekt przewiduje również ukryte rynny, które zbierają wodę deszczową do późniejszego użycia oraz zastosowanie bezprogowych drzwi tarasowych, aby osoby niepełnosprawne oraz dzieci komfortowo mogły z niego korzystać.

Wyróżnienie w konkursie i nagrodę w wysokości 1000 euro zdobyła Iga Soczawa, studentka IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej za projekt Moon House. Jury wysoko oceniło połączenie ekologicznych, naturalnych materiałów, dzięki którym budynek jednoczy się z naturą. Atutem pracy jest także zastosowanie systemów decydujących o tym, że dom będzie samowystarczalny. Podkreślona została też modułowość zaproponowanego rozwiązania. Dom modułowy oznacza m.in. redukcję czasu budowy, odpadów budowlanych i zminimalizowanie wpływu na środowisko.

Wyróżnienie: Moon House, autor projektu: Iga Soczawa

Jestem zdania, że jeśli zmienia się nasze życie, dom powinien zmieniać się razem z nim. Powinien się adaptować. To podejście towarzyszyło mi podczas pierwszych rozważań o projekcie. Modułowość założenia zapewnia dopasowanie potrzeb do użytkownika. Stworzenie kilku podstawowych modułów gwarantuje dostosowanie domu do własnych potrzeb, co jest przy tym proste, jak układanka z klocków czy puzzli

mówi Iga Soczawa, autorka wyróżnionej pracy.
Wyróżnienie: Moon House, autor projektu: Iga Soczawa

Głównym materiałem wykończeniowym i konstrukcyjnym wyróżnionej pracy jest drewno księżycowe, ze względu na swoje właściwości. Dom powstały w tym systemie jest naturalnie ocieplony i wychładza się zdecydowanie wolniej, niż budynki w konstrukcji betonowej. Dzięki temu można ograniczyć stosowanie dodatkowych warstw ścian.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Ambasada Szwecji. Patronat medialny nad konkursem objęli: Builder Polska, miesięcznik Architektura Murator, Sztuka-Architektury.pl, Architektura.info.

Więcej informacji o nagrodzonych projektach znajduje się na stronie: contest.sunroof.se

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top