Eco-Miasto 2020.Nowa energia polskich miast

Energia zmian – to hasło przyświeca samorządowcom, którzy podjęli starania o lepszą jakość życia w miastach w dobie kryzysu klimatycznego. O swoich projektach, dobrych praktykach, dylematach i wyzwaniach dyskutować będą podczas konferencji projektu Eco-Miasto w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która swój początek ma 21 września i potrwa przez 5 dni. Podczas wydarzenia poznamy laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto.

Już w poniedziałek, 21 września br. rozpocznie się konferencja wieńcząca 7.edycję projektu Eco-Miasto Tematem przewodnim pięciu dni spotkań będzie „Energia zmian”. O dobrych praktykach, zrealizowanych projektach i wyzwaniach związanych z ich wdrożeniem dyskutować będą reprezentanci polskich i zagranicznych samorządów lokalnych, eksperci oraz specjaliści ds. ochrony środowiska i innowacyjnych technologii. Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie także przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Klimatu, organizacji pozarządowych oraz odpowiedzialnych społecznie firm.

21 września, w Centrum Nauki Kopernik przemówienia inauguracyjne wygłoszą Anne Girault, francuska ekspert ds. polityki klimatycznej miast oraz Edwin Bendyk, publicysta i popularyzator nauki, prezes Fundacji Batorego. Eksperci zarysują szeroką perspektywę globalnych zmian klimatycznych i sposobów na ich przezwyciężenie. Dyskusja pozwoli zaprezentować konkretne rozwiązania, zbliżające do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Wątkiem przewodnim będzie nowa energia, rozumiana szeroko – nie tylko jako działania na rzecz efektywności energetycznej czy rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale również w innych obszarach miejskiego życia, takich jak budownictwo, mobilność, infrastruktura, nowe modele biznesowe i zwyczaje konsumpcyjne, finanse czy partycypacja społeczna.

Poruszone zostaną także kwestie związane z panującą obecnie sytuacją epidemiologiczną i jej wpływem na miejską politykę.

Ceremonia wręczenia nagród 7. edycji konkursu Eco-Miasto

Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla najbardziej ekologicznych miast w Polsce. W tym roku projekty oceniane były w pięciu kategoriach: gospodarka odpadami, gospodarka wodna, mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna oraz zieleń miejska.

W konkursie Eco-Miasta, co roku nagradzamy tych, którym realnie zależy na wysokiej jakości życia mieszkańców. To praktycy, którzy realizują innowacyjne i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi projekty. Problemy, z którymi zmagają się społeczności lokalne są uniwersalne, jednak rozwiązania miast nagradzanych w konkursie Eco-Miasto to nowatorskie propozycje łączące najnowsze technologie z działalnością edukacyjną i skutecznymi pomysłami aktywizacji mieszkańców.

mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Nagrodzone miasta prócz statuetki otrzymają także możliwość posługiwania się logotypem 7. edycji Eco-Miasto przez cały rok, we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych.

Dzięki zaangażowaniu partnerów strategicznych, firm Renault, Ceetrus, Fundacja Veolia oraz BNP Paribas, wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych.

Konkursowi towarzyszy wsparcie francuskich specjalistów i prywatnych partnerów. Każdy z nich to ekspert i ekologiczny lider swojej branży Renault, Ceetrus, Fundacja Veolia oraz BNP Paribas. Ma to kluczowe znaczenie dla działań miast i województw. Dzięki nim mogą wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania. Tego rodzaju partnerstwo wzmacnia francusko-polską współpracę w dziedzinie ochrony środowiska.

mówi Frédéric Billet Ambasador Francji w Polsce

W tym roku zostanie wręczona również nagroda specjalna Ministra Klimatu.

Transmisja online z pierwszego dnia konferencji dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych, bez potrzeby rejestracji (w języku polskim: https://bit.ly/3h2erPA, oraz języku angielskim: https://bit.ly/2F16nBw).

Tegoroczna konferencja różni się od tych znanych, z poprzednich lat. Innowacją jest przedłużenie wydarzenia na kolejne dni. Każdy panel będzie dotyczył innego zagadnienia, będą to kolejno: środowisko, ludzie, gospodarka i klimat. W panelach dyskusyjnych wezmą udział eksperci i praktycy, którzy podzielą się wiedzą m.in. o przeciwdziałaniu złej jakości powietrza, współpracy z mieszkańcami, gospodarce o obiegu zamkniętym czy lokalnych strategiach energetycznych.

By wziąć udział w dyskusjach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Całościowa agenda i linki rejestracyjne są dostępne pod adresem https://www.eco-miasto.pl/miedzynarodowa-konferencja-eco-miasto-2020/

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko, którego ważną częścią jest konkurs dla polskich miast. Partnerami strategicznymi 7. edycji projektu są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia.

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto 2020. Energia zmian, organizowana jest we współpracy z Miastem st. Warszawa. Wydarzenie jest projektem realizowanym w Partnerstwie SDGs “Razem dla Środowiska” oraz dofinansowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencja objęta została patronatem Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związku Miast Polskich.

Więcej informacji o konkursie i planowanych działaniach na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry