W płockim zoo urodził się osiołek somalijski. Gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem

W płockim zoo urodził się osiołek somalijski. Gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem
@ ZOO w Płocku

W zoo w Płocku (Mazowieckie) urodził się osiołek somalijski. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze liczebność tych zwierząt szacowana jest obecnie na zaledwie kilkaset sztuk. Hodowlę osłów somalijskich płockie zoo prowadzi od 1999 roku.

6 sierpnia na świat przyszedł osiołek somalijski. Maluch nie odstępuje swojej mamy na krok i spędza z nią czas w cieplutkiej stajence, ale już powoli poznaje również swój wybieg zewnętrzny.

oznajmił Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie.

Ogłaszając narodziny osiołka somalijskiego, płockie zoo zwróciło uwagę, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne.

Hodowlę osłów somalijskich w płockim ogrodzie zoologicznym rozpoczęto w 1999 roku i od tego czasu na świat przyszło tam 8 maluchów.

Nasze stado liczy aktualnie 5 osobników, jeden samiec, 3 samice i jedno nowo narodzone młode, którego płeć nie jest jeszcze znana.

podało zoo w Płocku

Placówka wspomina jednocześnie, iż oprócz niej, w Polsce osły somalijskie hodowane są jeszcze tylko w dwóch ogrodach zoologicznych – w Warszawie i w Zamościu. Ogród w Płocku wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym i aktywnie uczestniczy w programie hodowlanym EEP – European Endangered Species Programme.

Osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują w warunkach naturalnych jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. To zwierzęta charakteryzujące się jasnopopielatą sierścią i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Ich pokarm stanowią głównie trawy.

Osły somalijskie osiągają ok. 140 cm wysokości w kłębie oraz wagę do ok. 275 kg. Po ciąży, która trwa 11 miesięcy, samica tego gatunku rodzi jedno młode. W naturze zwierzęta te żyją w stadach liczących od 10 do 15 osobników, a ich przewodnikiem jest zawsze najbardziej doświadczona samica.

Zoo w Płocku obchodzi w tym roku jubileusz 70. lat istnienia. Ogród położony jest na nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 roku płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top