W zoo w Płocku (Mazowieckie) urodził się osiołek somalijski. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze liczebność tych zwierząt szacowana jest obecnie na zaledwie kilkaset sztuk. Hodowlę osłów somalijskich płockie zoo prowadzi od 1999 roku.
6 sierpnia na świat przyszedł osiołek somalijski. Maluch nie odstępuje swojej mamy na krok i spędza z nią czas w cieplutkiej stajence, ale już powoli poznaje również swój wybieg zewnętrzny.
oznajmił Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku
W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie.
Ogłaszając narodziny osiołka somalijskiego, płockie zoo zwróciło uwagę, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne. Hodowlę osłów somalijskich w płockim ogrodzie zoologicznym rozpoczęto w 1999 roku i od tego czasu na świat przyszło tam 8 maluchów.
Nasze stado liczy aktualnie 5 osobników, jeden samiec, 3 samice i jedno nowo narodzone młode, którego płeć nie jest jeszcze znana.
podało zoo w Płocku
Placówka wspomina jednocześnie, iż oprócz niej, w Polsce osły somalijskie hodowane są jeszcze tylko w dwóch ogrodach zoologicznych – w Warszawie i w Zamościu. Ogród w Płocku wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym i aktywnie uczestniczy w programie hodowlanym EEP European Endangered Species Programme.
Osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują w warunkach naturalnych jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. To zwierzęta charakteryzujące się jasnopopielatą sierścią i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Ich pokarm stanowią głównie trawy.
Osły somalijskie osiągają ok. 140 cm wysokości w kłębie oraz wagę do ok. 275 kg. Po ciąży, która trwa 11 miesięcy, samica tego gatunku rodzi jedno młode. W naturze zwierzęta te żyją w stadach liczących od 10 do 15 osobników, a ich przewodnikiem jest zawsze najbardziej doświadczona samica.
Zoo w Płocku obchodzi w tym roku jubileusz 70. lat istnienia. Ogród położony jest na nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 roku płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.
źródło: naukawpolsce.pap.pl