W jaki sposób ogrzewać domy i mieszkania, żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort i zadbać o jakość powietrza nie wydając przy tym fortuny

W jaki sposób ogrzewać domy i mieszkania, żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort i zadbać o jakość powietrza nie wydając przy tym fortuny
Pixabay / Ri

Rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy. W jaki sposób ogrzewać nasze domy i mieszkania, żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort i zadbać o jakość powietrza nie wydając przy tym fortuny.

Mimo, że to już prawie listopad za oknem wciąż ciepło i słonecznie. Jednak z uwagi na zimne noce i poranki wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także indywidualnych gospodarstw domowych rozpoczęło już kolejny sezon grzewczy.

Badanie Budownictwo energooszczędne oczami Polaków zrealizowane w ramach kampanii „Nie trać energii” pokazało, że odpowiednia temperatura pomieszczeń jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie i komfort mieszkańców. Wciąż jednak wielu Polaków nie wie, jak można optymalnie zarządzać ciepłem, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki w pomieszczeniach i minimalne obciążenie dla portfela.

Efektywny system ogrzewania

Wśród wszystkich kosztów eksploatacji naszych mieszkań bez wątpienia to energia stanowi największy udział. I wbrew pozorom najistotniejsze nie są koszty prądu, tylko koszty ciepła stanowiące aż 70% wydatków na energię. Ale podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz wprowadzeniu dobrych nawyków możemy
uzyskać znaczące oszczędności zużycia ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania.

Podstawą efektywnego systemu ogrzewania jest wysokosprawne i niskoemisyjne źródło ciepła. W miastach najlepszym rozwiązaniem jest ciepło sieciowe. Na obszarach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej dobór odpowiedniego urządzenia powinien być
poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku. Dzięki temu unikniemy dość częstego problemu przewymiarowania źródła ciepła, które następnie skutkuje jego nieefektywną pracą, a także niepotrzebnie wyższymi kosztami – zarówno zakupu samego urządzenia, jak i jego dalszej eksploatacji. Nie warto również stawiać na najtańsze przestarzałe technologie, charakteryzują się one bowiem znacząco niższą sprawnością wytwarzania ciepła. Dbając o zdrowie, jakość środowiska, czy po prostu o naszą wygodę wybierajmy urządzenia czyste i ekologiczne, jak np. wysokosprawne kotły gazowe czy pompy ciepła.

Świadome zarządzanie ciepłem

Samo źródło ciepła nie zapewni nam oszczędności, potrzebujemy jeszcze efektywnej dystrybucji i zarządzania ciepłem w budynku, dlatego kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie przepływem ciepła.

Instalacja ogrzewania powinna być prawidłowo zrównoważona, dzięki czemu nawet w dużych budynkach unikniemy problemu z niedogrzaniem części pomieszczeń oraz przegrzaniem innych. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej.

Równoważenie instalacji pozwala uniknąć długiego oczekiwania aż z naszego kranu popłynie ciepła woda, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku ogrzewania zrównoważenie instalacji zapewnia optymalny dopływ ciepła do każdego odbiornika.

W celu zrównoważenia instalacji montujemy zawory równoważące w określonych miejscach instalacji – zwykle na poszczególnych pionach lub odgałęzieniach. Ich zadaniem jest zdławienie nadwyżki ciśnienia w obiegu danego medium oraz ustalenie wielkości wymaganego przepływu, a następnie jego korektę w zależności od obciążenia systemu. Dzięki prawidłowemu zrównoważeniu instalacji możemy osiągnąć nawet do 20% oszczędności. Nie jest to jednak zadanie dla każdego z nas i równoważeniem instalacji powinien zająć się specjalista.

Regulacja temperatury a oszczędność energii

To co na pewno możemy zrobić sami i co przynosi jeszcze większe oszczędności to regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dostosowanie wysokości temperatury zarówno do funkcji danego pomieszczenia, liczby przebywających w nim osób czy pory dnia ma istotne znaczenie z perspektywy naszego komfortu i zdrowia.

Podczas, gdy w łazience komfortowa temperatura to ok 24 st. C, to już w pokoju dziennym wystarczy 21 st. C, a spać najzdrowiej jest w jeszcze niższej temperaturze – nawet 17 st. C.

Co więcej, takie drobne zmiany temperatury przekładają się również na wymierne oszczędności energii, a tym samym kosztów ogrzewania.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 st. C pozwala oszczędzić nawet do 6% energii. Dlatego warto stosować regulację temperatury nie tylko w zależności od funkcji pomieszczenia, ale również w miarę zmieniających się warunków i ilości dodatkowych zysków energii – pochodzących z promieni słonecznych, naszych aktywności takich jak pranie czy gotowanie, a nawet od nas samych – im więcej osób w pokoju, tym cieplej.

Właściwa regulacja temperatury umożliwiająca efektywne wykorzystanie naturalnych zysków ciepła, a także eliminująca niepotrzebne ogrzewanie pustych pomieszczeń, może przyczynić się do ok. 23% oszczędności energii.

Drobne zmiany – istotne efekty

Chcąc oszczędzać energię i efektywnie zarządzać ciepłem w domu powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nie zasłaniamy głowic termostatycznych – aby głowica termostatyczna mogła prawidłowo działać, czujnik musi poprawnie mierzyć temperaturę pomieszczenia – głowica nie może być zatem zasłonięta przez grube zasłony lub meble.
  • wietrzenie pomieszczeń w trakcie trwania sezonu grzewczego powinno być możliwie krótkie – każdorazowo poprzedzone zamknięciem dopływu medium do odbiornika, czyli ustawieniem zaworu w pozycji „0” lub „*”.
  • warto obniżać temperaturę w niewykorzystywanych pomieszczeniach – zarówno nocą, jak i podczas nieobecności w domu, czy to kilkugodzinnej, kiedy domownicy wychodzą do pracy/szkoły, czy podczas dłuższych wyjazdów.


Technologia, która nas wyręcza

Inteligentne systemy regulacji temperatury ułatwiają nam oszczędne zarządzanie energią. Wystarczy ustawić odpowiedni program zaznaczając w jakich godzinach chcemy uzyskać obniżenie temperatury i urządzenie samodzielnie steruje zmianami. Takie elektroniczne głowice termostatyczne potrafią poznać nasz dom czy mieszkanie i nauczyć się z nim współpracować, tak aby po okresie „nauki” móc wybrać odpowiedni moment, kiedy zwiększyć temperaturę grzejnika, byśmy po powrocie do domu zastali oczekiwany przez nas komfort. Urządzenia tego typu potrafią również reagować dynamicznie na to co dzieje się w pomieszczeniu m.in. wyczuwając otwarte przez nas okno i automatycznie zamykając dopływ medium grzewczego.

Jakość powietrza w sezonie grzewczym zależy od nas

Wspomniano już o istotnym dla nas komforcie i kosztach ogrzewania, ale jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt – środowiskowy. Dlaczego również o nim powinniśmy pamiętać?

Polska wciąż jest jednym z krajów o najgorszej jakości powietrza w Europie. W sezonie grzewczym wdychamy toksyczny bezno(a)piren w ilości równej wypaleniu, w zależności od regionu, od kilkuset do nawet 7-8 tys. papierosów rocznie. To ponad 20 wypalonych papierosów dziennie i dotyczy to każdego z nas, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Nic więc dziwnego, że w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera rocznie ok. 48 tys. osób. To tak jakby co roku z naszej mapy znikało średniej wielkości miasto. Dominującą przyczyną smogu w kraju są indywidualne systemu ogrzewania w domach jednorodzinnych. Dlatego tak istotne dla nas wszystkich powinno być to w jaki sposób ogrzewamy nasze domy – przy użyciu niskoemisyjnego paliwa i za pomocą efektywnego systemu ogrzewania, dzięki któremu możemy oszczędnie zarządzać ciepłem nie rezygnując przy tym z komfortu.

źródło: materiały prasowe Danfoss Poland

Dom ekologiczny – podstawowe informacje:

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top