Studencki pomysł na opakowanie wielokrotnego użytku wykonane z „zielonych” polimerów

Studencki pomysł na opakowanie wielokrotnego użytku wykonane z „zielonych” polimerów
Pixabay / @ anncapictures

Opakowanie wielokrotnego użytku wykonane z „zielonych” polimerów to studencki pomysł na minimalizację odpadów – zbędnej makulatury, plastiku i folii bąbelkowej pozostałych po odbiorze przesyłek z paczkomatów i paczek kurierskich. Wyróżniony został w ogólnopolskim konkursie.

Studenci Politechniki Łódzkiej: Piotr Długosz i Jacek Organiściak zaproponowali kurierskie opakowanie wielokrotnego użycia wykonane z pochodzącego z recyklingu polietylenu, który jest wytrzymały, odporny na warunki środowiska i prosty w obróbce.

Opakowanie zawiera również system stabilizacji eliminujący stosowane obecnie wypełniacze. Jedynym jednorazowym elementem opakowania będzie plomba zabezpieczająca również wykonywana z materiałów recyklingowych i możliwa do ponownego przetworzenia.

zapowiadają studenci, którzy swój projekt wykonali pod opieką naukową Anny Kozieł w ramach przedmiotu projektowanie opakowań na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Ich zdaniem sprawa jest poważna:

Zauważyliśmy duży problem opakowań transportowych zostających po wizycie kurierów. Widać go szczególnie teraz, gdy panuje pandemia i zamykane są sklepy stacjonarne. Świadczą o tym przepełnione pojemniki na makulaturę czy plastik. Kurierskie opakowanie wielokrotnego użycia zniwelowałoby ten problem – otrzymywalibyśmy jedynie zamawiany produkt bez zbędnych materiałów.

Pomysł studentów Politechniki Łódzkiej wyróżniono W 4. edycji ogólnopolskiego konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jury konkursu oceniało w sumie 57 zgłoszeń, w tym 18 w kategorii studenckiej „Propozycje wdrożeń GOZ”.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top