Studenci biologii zbadają jak planować i zakładać łąki kwietne w miastach

Studenci biologii zbadają jak planować i zakładać łąki kwietne w miastach
Pixabay / @ MiVargof

Jak planować i zakładać łąki kwietne w miastach, by najlepiej spełniły one swoją rolę w ekosystemie i pozytywnie oddziaływały na mieszkańców miast – zbadają studenci z koła biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Przebadanych ma być ponad 50 łąk kwietnych w Białymstoku, Bydgoszczy i Łodzi.

W Białymstoku łąki kwietne są sadzone od kilku lat. W tym roku rosną łącznie na 6,5 ha, zakładane są też łąki kwietne przy szkołach i przedszkolach, w sumie mają powstać przy 20 takich placówkach w mieście.

Teraz oddziaływanie łąk kwietnych będą badali studenci z Koła Naukowego Biologów na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku w ramach projektu „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”.

Kwietne łąki oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, zwiększają bioróżnorodność miast, wpływają pozytywnie na bioretencję oraz redukują zanieczyszczenie powietrza. Kwitnące kwiaty dostarczają pokarmu owadom, w tym zagrożonym zapylaczom. Zaś same owady i nasiona roślin są z kolei bazą pokarmową np. dla ptaków.

mówi opiekunka Koła Naukowego Biologów dr Agata Kostro-Ambroziak

Zauważyła, że łąki kwietne są różne, zależy to od gatunków roślin, a także od miejsc.

Niestety często decyzje o tym, gdzie jaka łąka powstaje, są dość przypadkowe, albo uwzględniają tylko efekt estetyczny. Z tego względu konsekwencje istnienia łąki mogą być różnorodne i nie zawsze wyłącznie pozytywne, a więc zakładanie ich powinno być przemyślane.

tłumaczy Agata Kostro-Ambroziak

Projekt studentów ma wskazać, jak planować i zakładać łąki kwietne, by najlepiej wpływały na bioróżnorodność i samopoczucie ludzi. Zostanie przebadanych ponad 50 łąk kwietnych na terenie Białegostoku, Bydgoszczy i Łodzi.

Będziemy analizować skład gatunkowy roślin i bioróżnorodność fauny na łąkach różnego typu: monokulturowych, jednorocznych i wieloletnich, położonych w miejscach dwojakiego rodzaju: wzdłuż pasów ruchu i w sąsiedztwie terenów zielonych czy rekreacyjnych.

mówi przewodnicząca koła biologów Urszula Jabłońska.

W ramach projektu ma zostać opracowany optymalny model planowania i zarządzania łąkami kwietnymi, powstanie też zestaw wskazówek dotyczących zakładania łąk kwietnych. Poczynania studentów można obserwować w mediach społecznościowych.

Projekt „Eden city” otrzymał dofinansowanie z ministerstwa nauki w wysokości blisko 50 tys. zł. Projekt potrwa rok.

źródło: naukawpolsce.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top