Projektowanie w symbiozie z naturą i ekologią

Projektowanie w symbiozie z naturą i ekologią
Pixabay / @ neonmoon

Temat ekologii jest obecny wszędzie – nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami inwestorów? Okazuje się, że przy odrobinie kreatywności jest to możliwe.

Architektura zero waste

Nawet w przypadku dużych inwestycji, troska o środowisko jest możliwa. Pracownie realizujące obiekty użyteczności publicznej starają się edukować klientów i wprowadzać ekologiczne rozwiązania.

Realizując projekty, staramy się pamiętać o tym, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Musimy projektować na lata, także dbać o minimalne zużycie surowców. Staramy się więc korzystać z usług lokalnych przedsiębiorców, co zmniejsza carbon footprint. Pracując nad renowacjami z kolei, często odnawiamy zastane elementy, nadajemy nowe życie przedmiotom. to nie tylko redukuje ilość odpadów, ale także nadaje wartość i charakter projektom, a także – redukuje koszty, co zawsze jest mile widziane. Chętnie sięgamy też po nowe technologie – szczególnie jeśli chodzi o łazienki – staramy się, aby wybrane przez nas urządzenia sprzyjały oszczędzaniu wody.

wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend

Technologia przyjazna środowisku

Kolejnym istotnym elementem realizacji sprzyjających środowisku jest technologia. Może mieć wpływ między innymi na regulację zużycia wody – co jest szczególnie ważne w hotelach.

Każdego dnia zużywamy około 150 litrów wody – z czego ponad 60% wykorzystujemy w łazience dbając o higienę (prysznic) oraz korzystając z toalety. Planowanie właściwego zużycia wody jest jednym z filarów projektowania naszych produktów stąd też zawsze podkreślamy istotność wyboru właściwych rozwiązań i technologii koniecznych do świadomego korzystania z tak cennego zasobu jakim jest woda . Inwestorzy wybierając wskazane przez nas rozwiązania, znajdują oczywiste potwierdzenie swego pragmatycznego wyboru w bilansie zużycia wody (i kosztach) w swoich inwestycjach. Na szczęście świadomość inwestorów w tej kwestii jest coraz większa.

tłumaczy Cezary Kowalczyk, dyrektor sprzedaży w Grohe Polska

Projekty, które starzeją się z godnością

Jednym ze sposobów na zmniejszenie odpadów jest projektowanie w taki sposób, aby wnętrze się nie zestarzało – użycie trwałych materiałów, wysokiej jakości wyposażenia, mebli zaprojektowanych przez uznanych designerów. To daje gwarancję, że wnętrze “zestarzeje się” z godnością i nie będzie musiało przechodzić metamorfozy, która zwykle generuje dużą ilość odpadów.

żródło: newseria.pl, tremend.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top