Powodzie błyskawiczne takie jak w Hiszpanii będą się zdarzać coraz częściej

Powodzie błyskawiczne takie jak w Hiszpanii będą się zdarzać coraz częściej
@ Pixabay

Prof. Paweł Rowiński, hydrolog z Instytutu Geofizyki PAN, wskazuje na podobieństwa między ostatnimi powodziami w Hiszpanii a tymi, które nawiedziły Polskę. Jego zdaniem powodzie błyskawiczne będą się zdarzać coraz częściej w wyniku zmian klimatycznych. Wymaga to działań adaptacyjnych w miastach.

Ponad 200 osób zginęło wskutek gwałtownych burz i powodzi na wschodzie Hiszpanii, przede wszystkim w prowincji Walencja. Gwałtowne burze i powodzie są skutkiem zjawiska atmosferycznego, określanego w Hiszpanii jako DANA (Depresion Aislada en Niveles Altos).

Prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN komentuje, że w tym roku Morze Śródziemne było wyjątkowo nagrzane. Kiedy bardzo ciepłe powietrze, niosące ogromną wilgoć, zetknęło się z bardzo zimnym powietrzem z północy – woda nie mogła się już dłużej utrzymać w powietrzu. Niż poruszający się nisko nad powierzchnią ziemi spowodował potężne opady. I w ciągu doby spadło tyle wody, co zwykle w ciągu roku.

Naukowiec przypomina, że prognozy pogody przewidywały wprawdzie w Hiszpanii ogromne opady rzędu 100-150 mm. Okazało się jednak, że wysokość opadów przerosła wszelkie oczekiwania – wyniosła 400 mm (czyli na 1 metr kwadratowy spadło 400 l wody – tyle, ile zmieści się w dwóch średniej wielkości wannach).

To trudna sytuacja pogodowa, ale nie zdarza się to pierwszy raz w historii. Takie ekstremalne zdarzenia będą miały miejsce coraz częściej, to typowy skutek zmian klimatycznych.

podkreśla ekspert

Badacz zwraca też uwagę, że dramatyczne skutki opadów mają związek nie tylko ze zmianami klimatycznymi, ale i z tym, jak zagospodarowany jest teren, na którym wystąpiły opady.

Powódź błyskawiczna to zjawisko, z którym teraz coraz częściej się spotykamy, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu było praktycznie nieznane. Takie powodzie występują zwłaszcza w miastach z gęstą zabudową.

mówi prof. Rowiński

Wąskie ulice, gęsta zabudowa, drogi wyłożone betonem lub kamieniami sprawiają, że woda z opadów nie ma którędy uciekać. A to w sytuacji gwałtownych opadów prowadzić może do błyskawicznych powodzi.

Przygotowanie miast na tego typu zdarzenia to poważne zadanie nie tylko dla Hiszpanii, ale także dla Polski. Potrzebna jest przestrzeń, gdzie woda może się gromadzić, np. zbiorniki retencyjne. Warto też kłaść nacisk na rozszczelnienie betonowych i kamiennych przestrzeni, aby woda mogła się wchłaniać w glebę. Duże znaczenie ma także na obecność terenów zielonych.

zaznacza prof. Rowiński

Hydrolog dodaje, że w Polsce jest coraz więcej miast – jak choćby Bydgoszcz czy Gdynia – w których zaczyna się myśleć o adaptacji do przyszłości. Dobrą praktyką są też niekoszone w miastach łąki i tereny zielone. To metody radzenia sobie zarówno z powodziami błyskawicznymi, jak i gromadzeniem wody na okresy suche.

Prof. Rowiński jest przewodniczącym Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej powołanego w październiku przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk. To złożone z naukowców gremium to ma wspierać decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń.

źródło: naukawpolsce.pl, Ludwika Tomala

Powiązane artykuły:

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top