Nowoczesny kraj, to kraj, który stawia na odnawialne źródła energii. Nikogo już chyba nie dziwi widok coraz większej liczby paneli fotowoltaicznych, które na dobre zagościły w naszym krajobrazie. Polacy doceniają nie tylko innowacyjność i opłacalność fotowoltaiki, ale także jej pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki zmianom w programie dofinansowań do OZE, w 2021 roku możemy się spodziewać jeszcze większej ilości instalacji.
Do niedawna ciężko było nam sobie wyobrazić, jak z energii ze słońca może powstawać dokładnie taki sam prąd jak ten, który pobieramy z elektrowni. Czerpanie energii z odnawialnych źródeł kojarzyło się czymś futurystycznym, mało kto wyobrażał sobie, że przeciętny Polak może sprawić sobie minielektrownię na własnym podwórku. A jednak – fotowoltaika coraz śmielej radzi sobie na naszym rynku energetycznym! Po zmianach, które przygotowało dla nas Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, także mieszkańcy bloków będą teraz mogli korzystać z zielonej energii!
Co nowego w OZE?
Przedstawiciele Ministerstwa poinformowali, że w ramach rozwijania polityki czystego powietrza, rząd przygotowuje propozycję poszerzenia znanego nam już systemu prosumenckiego, a także wprowadzenie zmian w obowiązujących już regulacjach. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim nowe rozwiązania mają umożliwić korzystanie z energii grupom odbiorców, którzy dotychczas nie mieli takiej możliwości, czyli np. mieszkańcom bloków. Drugą najważniejszą zmianą ma być modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów. Projekt zostanie przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego po wypracowaniu przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jego ostatecznej wersji. Wtedy też poznamy ostateczne ulgi i ułatwienia, które zapowiada Rząd.
Nowelizacja ustawy o OZE
Zmiany są dosyć dynamiczne. 27 stycznie 2021 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o OZE, w którym m.in. zaprezentowano zmianę definicji małej instalacji, aby zwiększyć moc nominalną instalacji, w przypadku której nie będzie wymagane uzyskanie koncesji na sprzedaż energii – w stosunku do dotychczasowej granicy 500 kW.
Zgodnie z nową definicją, mała instalacja ma być rozumiana jako „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW”.
Fotowoltaika inwestycją przyszłości
Na większe zmiany jako konsumenci indywidualni na razie musimy jeszcze poczekać. Póki co, rząd prowadzi wypłacanie dofinansowań w ramach programu „Mój Prąd”, który okazał się ogromnym sukcesem. Jedna rzecz jest pewna – rząd zdecydował się na kontynuowanie programu w 2021 roku, więc możemy spodziewać się jeszcze częstszego widoku paneli na polskich dachach. Nic dziwnego – w końcu fotowoltaika jest pewną inwestycją, która zaczyna zwracać się już od pierwszego dnia użytkowania!
Jeżeli zdecydujemy się na inwestowanie w ten typ pozyskiwania energii, ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku usługom fotowoltaicznym. Jednym z liderów rynku fotowoltaicznego jest firma Strefa Energii. Eksperci firmy już na pierwszym, bezpłatnym spotkaniu oferują profesjonalną wizualizację domu z panelami fotowoltaicznymi. Następnie, oprócz montażu paneli fotowoltaicznych otrzymujemy także pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności, a także wieloletnią gwarancję i opiekę poinstalacyjną. W kwestii inwestycji, jak zwykle – warto więc zaufać specjalistom! Skontaktuj się ze Strefą Energii i zacznij płacić mniej za prąd!
źródło: materiał prasowy sponsorowany
☀️ Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biogazownia, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, blackout, Cable pooling, dynamiczne ceny energii, efektywność energetyczna budynków, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fleksument, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, konsument, kryzys energetyczny, linia bezpośrednia, LNG, LPG, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wirtualny magazyn, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie