W Krakowie powstanie pasieka dla pszczół na dachu salonu samochodowego

W Krakowie powstanie pasieka dla pszczół na dachu salonu samochodowego
Pixabay / @ Rabenspiegel

Krakowski salon Volvo Car PGD Kraków przy al. Powstańców Śląskich w najbliższej przyszłości planuje wykorzystać swój zielony dach na założenie pasieki dla pszczół. Pomysł z pasiekami, który będzie realizowany pod hasłem „Free bee – Volvo”, jest spójnym rozwinięciem tej filozofii. Volvo głosi, że wszystko co robi, zaczyna się zawsze od człowieka, a swoje samochody tworzy w oparciu o wartości, takie jak m.in. troska o środowisko.

Salon przy al. Powstańców Śląskich chce pomagać właśnie pszczołom. To jedne z najważniejszych i najbardziej przydatnych owadów na świecie. Ludzie zawdzięczają im produkcję 1/3 żywności. Tymczasem, ocenia się, że w Europie blisko jednemu na dziesięć gatunków pszczół grozi wyginięcie. Volvo, niezmiennie od lat, jest znane ze swojej proekologicznej postawy w produkcji samochodów. Ogólnoświatowym dążeniem marki jest, aby od 2030 produkować już wyłącznie auta elektryczne. Naszym lokalnym celem, wpisującym się w proekologiczną strategię marki, jest chęć zwrócenia uwagi krakowian na to, jak ważnym owadem dla człowieka są pszczoły i jak naprawdę niewiele trzeba, żeby je wspierać.

mówi Tomasz Rytwiński, dyrektor Grupy PGD, właściciela salonu

Pasieka to podstawa hodowli pszczół, które tutaj żyją, rozmnażają się i produkują miód. Swoją inicjatywą salon chce pokazać, że wystarczy odrobina wysiłku, żeby zacząć pomagać tym pożytecznym owadom.

Łagodne pszczoły

Pasieka na dachu salonu zlokalizowanego niedaleko centrum Krakowa może rodzić pytania: jak pszczoły będą funkcjonować w przestrzeni miejskiej?

Marka zdecydowała się na „Galicję”, jeden ze specjalnych, łagodnych podgatunków pszczoły miodnej, dostosowany do życia w mieście. Pszczoły tej kraińskiej linii charakteryzują się zrównoważonym rozwojem, dobrze dostosowanym do warunków pogodowych. Pierwsze zbiory miodu z pożytków tej linii możliwe są już na przełomie kwietnia i maja. W czasie przeglądów bardzo dobrze trzymają się plastrów, nie wykazują również tendencji do „wylewania” się z korpusu. Ze względu na łagodne usposobienie pszczoły te bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, w których ważna jest ich prawidłowa symbioza z otoczeniem, jak na przykład w pobliżu parków czy na dachu salonu samochodowego.

W trakcie Dni Otwartych (od 15 do 20 marca), krakowski salon zorganizował również warsztaty edukacyjne nt. pszczół. Odwiedzający salon klienci mieli szanse obejrzeć profesjonalne narzędzia i produkty pszczelarskie (świece z wosku, woskowijki). Odbyły się warsztaty, na których dzieci uczyły się budować własne domki dla owadów.

źródło: materiały prasowe

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top