Olga Borys i Magda Bereda uważają, że warto dawać ubraniom drugie życie

Olga Borys i Magda Bereda uważają, że warto dawać ubraniom drugie życie
@ materiały prasowe

Artystki w pierwszej kolejności zachęcają do tego, by zrobić gruntowny przegląd swojej szafy. Wtedy może się okazać, że mamy w niej unikatowe i ponadczasowe ubrania sprzed lat, które dziś ponownie będą zachwycać. Z kolei niepotrzebne już nam rzeczy warto oddać komuś innemu, sprzedać lub wymienić. Olga Borys i Magda Bereda polecają też zakupy w second handach. Za niewielkie pieniądze można tam bowiem upolować ubrania znanych i dobrych marek, a nawet zupełnie nowe towary z metkami. Obie panie mają nadzieję, że trend na bycie eko nie wyjdzie z mody, a konsumenci będą coraz chętniej za nim podążać.

Olga Borys dba o ekologię, choćby w ten sposób, że ogranicza kupowanie ubrań. Aktorka chętnie sięga głębiej do swojej szafy i znajduje tam prawdziwe modowe perełki.

Ostatnio z takim szczęściem wyciągnęłam sukienkę, robioną na szydełku przez moją utalentowaną znajomą, i jak się doliczyłam, mam ją już z 10 lat. To samo jest ze sweterkiem, który za chwilę się doczeka na swoją kolej, bo już jest chłodno. Też jest ręcznie robiony i jest przepiękny. To są rzeczy, które są wiekowe, ale cały czas wyglądają jak nowe.

mówi Olga Borys

Aktorka zauważa też, że często na naszych półkach i wieszakach zalegają ubrania i dodatki, których nie nosimy, a nadal podążamy za sezonowymi trendami i dokupujemy nowe rzeczy. W ten sposób w naszej szafie robi się bałagan, a my wciąż narzekamy, że nie mamy się w co ubrać, i poszukujemy kolejnych strojów.

Cieszę się, że kończy się pęd do tego, żeby wszystko było nowe, na raz i do wyrzucenia. Zawsze mnie to bolało, a dodatkowo na każdą imprezę trzeba było po prostu się męczyć i prosić zaprzyjaźnione stylistki, żeby mnie ubierały, żeby kombinowały co chwilę coś nowego, a teraz można cudownie z podniesioną głową, dumnie powiedzieć: jesteśmy ekologiczne i chodzimy kilka razy w tym samym na imprezę, czemu nie, fantastycznie.

tłumaczy Olga Borys

Kiedy w sklepach trwają wyprzedaże i kuszone jesteśmy rabatami, to często wpadamy w pułapkę i kupujemy ubrania, które, jak się później okazuje, niekoniecznie były nam potrzebne. Aktorka zachęca więc do robienia świadomych zakupów i podkreśla, że dobrym rozwiązaniem jest mieć w swojej szafie bazowe części garderoby, które może wykorzystać w różnych stylizacjach.

Za namową bardzo zdolnych stylistek zrobiłam tak, żeby mieć bazy, czy to spodnie rurki w jakimś uniwersalnym kolorze – czarnym, beżowym, czy to jakieś klasyczne buty, które można włożyć do wszystkiego. Z tego, co pamiętam, to nic takiego bardzo spektakularnego nie włożyłam dwa razy, ale te wszystkie basicowe historie tak.

mówi Olga Borys

Jak podkreśla, wyrzucając ubrania, których od dłuższego czasu nie nosimy, generujemy kolejne tony śmieci. Aktorka zachęca więc do tego, by niezniszczone jeszcze części garderoby przerabiać, oddawać rodzinie, znajomym lub potrzebującym albo też próbować sprzedać czy wymienić

Ja je oddaję, sprzedaję, na przykład dużo fajnych moich rzeczy, z których troszkę wyrosłam, można znaleźć na Micolet.pl. I uważam, że bardzo fajnie wychodzą teraz naprzeciw nam, czyli tym kobietom, które chcą wywietrzyć swoją szafę, różnego rodzaju internetowe second handy.

Również Magda Bereda przyznaje, że w trosce o ochronę środowiska ogranicza kupowanie ubrań i zwraca uwagę na to, czy zostały one wykonane z materiałów bezpiecznych dla środowiska. Jest też zwolenniczką regularnego wietrzenia szafy.

Próbuję dawać ubraniom drugie życie, oddaję potrzebującym czy nawet rodzinie, która jest młodsza, więc to jest fajne.

mówi Magda Bereda

Wokalistka nie ma też najmniejszego problemu z tym, by dwa razy pokazać się publicznie w tej samej kreacji. Wystarczy przecież delikatna zmiana dodatków i już można nadać jej nowy charakter. Zauważa, że jest wiele prostych działań proekologicznych, które może podjąć każdy z nas. Nie wymagają one ani wielkiego wysiłku, ani nakładów finansowych.

Jak chodzę do sklepu, to zazwyczaj noszę ekologiczną torbę, żeby nie brać foliówek, albo nawet takie małe rzeczy, typu zakręcenie wody podczas mycia zębów. To jest megaproste, a megaważne. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak małe rzeczy mogą dużo zrobić dla świata.

zauważa Magda Bereda

Olga Borys i Magda Bereda wzięły ostatnio w pokazie mody Anny Kubisz „Moda na recykling” dla Europejskiej Platformy Recyklingu.

źródło: newseria.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Wiedza ekologiczna

Przydatna wiedza ekologiczna
Linki do haseł, świąt, wydarzeń i kampanii ekologicznych. Encyklopedia i wiedza na tematy związane z ekologią. Prognoza zanieczyszczenia środowiska. Przegląd katastrof i klęsk ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Świadomy konsument odpowiedzialna konsumpcja

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja
Odpowiednia wiedza pomoże dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów podczas codziennych zakupów. Świadome i odpowiedzialne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny
Dom ekologiczny to model gospodarstwa o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom komfortu, wygody i kontaktu z przyrodą. Cechuje go energooszczędność, racjonalne wykorzystanie przestrzeni, niska produkcja odpadów, oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie energii odnawialnej.

Ogród ekologiczny

Ogród naturalny – ekologiczny
Podstawą naturalnego ogrodu jest odpowiednie skomponowanie jego elementów, tak żeby stał się częścią większego, naturalnego ekosystemu. Głównym celem ogrodu ekologicznego jest uzyskiwanie zdrowej żywności, nieskażonej szkodliwymi związkami.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE)
Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ zasób tych źródeł odnawia się w krótkim czasie. Źródłami takimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.

Transport ekologiczny

Transport ekologiczny
Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy.

Zagrożenia ekologiczne

Zagrożenia ekologiczne dla Ziemi
Naukowcy, ekolodzy i zwykli ludzie od lat próbują zwrócić uwagę, że znajdujemy się na kursie kolizyjnym ze światem natury, że człowiek pcha Ziemię ku zagładzie, a zaniechanie działań na rzecz ochrony środowiska i ekosystemów grozi destabilizacją Ziemi. Ostrzegają, że Ziemia ma ograniczone możliwości podtrzymywania życia i że są one przez ludzkość doprowadzone na skraj przepaści.

Turystyka ekologiczna

Ekoturystyka
Ekoturystyka to rodzaj turystyki nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, naturą, oraz odkrywaniem przyrody przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Ekoturysta, to taki turysta, którego odpoczynek nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko i nie powoduje jego niszczenia.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X