Jakie ekologiczne rozwiązania warto zastosować w swoim domu?

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną? Sprawdź kalkulator fotowoltaiczny!
@ materiały prasowe

Większa troska o środowisko naturalne sprzyja wykorzystywaniu energooszczędnych i przyjaznych naturze możliwości. Z tego względu w budownictwie coraz częściej stosowane są nowoczesne, a także ekologiczne technologie, które nie oddziałują negatywnie na otoczenie i wspierają przy tym alternatywne źródła energii. Jakie ekologiczne rozwiązania dobrze wprowadzić w swoim domu? W poniższym artykule przychodzimy z odpowiedzią!

Eko dom – jakie rozwiązania pomogą go stworzyć?

Jedną z podstawowych kwestii podczas budowy energooszczędnego i ekologicznego domu jest zastosowanie instalacji, które nie szkodzą środowisku naturalnemu i wspierają rozwój OZE. Z tego względu dobrze będzie przemyśleć, które z rozwiązań warto wprowadzić, aby podnieść komfort mieszkania w trosce o nasz klimat.

Instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do zasilania wytworzonym w ten sposób prądem, domowych urządzeń. Odpowiednio dobrane i zamontowane systemu PV gwarantują skuteczne działanie niezależnie od pory roku, a w dodatku stają się źródłem oszczędności i umożliwiają większą niezależności od dostawców energii. Jednocześnie o sprawnym i niezawodnym działaniu instalacji świadczy dostosowanie jej do wymagań użytkowników, a także typu i charakteru budownictwa. Jednak decyzja związana z zakupem i montażem własnej mikroelektrowni słonecznej wymaga wzięcia pod uwagę niezbędnych czynników, które pozwolą dostosować instalację o właściwej mocy. W tym celu warto skorzystać np. z dostępnego narzędzia, jakim jest kalkulator fotowoltaiczny: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.

Pompa ciepła

Jakie ekologiczne rozwiązania warto zastosować w swoim domu?
@ materiały prasowe

Wybór pompy ciepła oznacza inwestycję w nowoczesny typ ogrzewnictwa, który do swojego działania wykorzystuje odnawialne źródła energii. Instalacja grzewcza pobiera ciepło z gruntu, powietrza i wody, przy czym źródła te odpowiadają za zapewnienie komfortu cieplnego wszystkim domownikom. Jednocześnie oprócz ogrzewania pomieszczeń, urządzenie stosuje się w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele wyposażone są również w funkcję chłodzenia pomieszczeń. Oprócz pozytywnego oddziaływania na środowisko, za dodatkowy atut pomp ciepła uznaje się niskie koszty eksploatacji i łatwą obsługę sprzętu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Ekologiczne budownictwo przewiduje również możliwość zamontowania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. To korzystne rozwiązanie, aby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła w budynku. Tryb pracy tego rodzaju instalacji polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza i przekazaniu go nawiewanemu powietrzu. W ten sposób dochodzi do poprawy jego jakości, a także zapewnienia stałego dostępu do świeżego i odpowiednio przefiltrowanego powietrza. Dodatkową zaletą rozwiązania są większe oszczędności kosztów ogrzewania, a także sprawne działanie urządzenia bez względu na obowiązujące warunki pogodowe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

To dobra i tania alternatywa dla szamba, która znajduje częste zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Na konstrukcje instalacji składa się specjalny zbiornik z komorami, w którym mają miejsce procesy takie jak filtracja, napowietrzanie, czy sedymentacja zgromadzonych zanieczyszczeń. Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia także brak sprawowania kontroli nad aktualnym poziomem płynnych odpadów, które znikają w gruncie. Z tego względu zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków odpowiada idei ekologicznego i samowystarczalnego domu.

Zbiornik na deszczówkę

Gromadzenie wody odpadowej to kolejny sposób na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w domu. Oprócz tego, że wykorzystanie zbiorników na wodę deszczową stanie się źródłem oszczędności, tego typu rozwiązanie oddziałuje pozytywnie na kondycję roślin. Warto wykorzystywać naturalne zasoby także z powodu ograniczonego dostępu do wody np. w trakcie suszy. M.in. z tego względu inwestycja w porządny i ekologiczny zbiornik na deszczówkę pozwala na optymalne zużycie zapasów wody.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Scroll to Top