Elektroniczne ucho ułatwi znajdowanie wycieków wody w rurach zakopanych głęboko w ziemi

Elektroniczne ucho ułatwi znajdowanie wycieków wody w rurach zakopanych głęboko w ziemi
Flickr / @ darkday / CC BY 2.0

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Concordia opracowali technologię, która ułatwia znajdowanie wycieków wody w rurach zakopanych głęboko w ziemi. Dzięki temu uda się ograniczyć straty wody związane z jej przesyłaniem.W przeciętnych systemach dystrybucji około 30%  wody tracone jest przez różnego rodzaju wycieki.

Pomysł dotyczy urządzenia które można określić mianem elektronicznego ucha. Stworzony system nasłuchuje hałasu wydawanego przez wodę przepływającą rurami, rejestrując go i szukając anomalii mogących oznaczać wyciek. Niewielkie urządzenie o wymiary 12,3 x 5 cm i masie 700 gram, przyczepiane magnesem do studzienek, zaworów oraz hydrantów, włącza się w zaprogramowanych przedziałach czasu, zazwyczaj, gdy hałas otoczenia jest najmniejszy i przez dwie godziny nagrywa dźwięki wydawane przez wodociąg.

Zarejestrowane dane są poddawane analizie przez zespół techników, którzy wykorzystując model matematyczny, określają dokładne miejsce wycieku. Testy wykazały, że dokładność w wyszukiwaniu miejsc wycieków wynosi 99,5%.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top