Pomysł Wojtka Gołębiowskiego pomoże posprzątać orbitę okołoziemską

Pomysł Wojtka Gołębiowskiego pomoże posprzątać orbitę okołoziemską
@ ESA

Europejska Agencja Kosmiczna doceniła pomysł Wojtka Gołębiowskiego z firmy SKA Polska, który pomoże posprzątać orbitę okołoziemską. W ramach umowy z agencją kosmiczną opracował on specjalne działo wystrzeliwujące sieć przeznaczoną do łapania kosmicznego złomu oraz martwych satelitów. 

Urządzenie zaprojektowano do pracy w zerowej grawitacji, dlatego moc strzału jest niewielka, ale w zupełności wystarczy do wyrzucenia siatki, która schwyta złom, a następnie ściągnie go w kierunku Ziemi, by spalił się w atmosferze.

Największym wyzwaniem było zaprojektowanie metody chwytania satelitów, które wypadły z orbity z powodu awarii systemu kontroli wysokości, a które poruszają się w sposób niekontrolowany.

Testowano dwie metody: zrobotyzowane ramię oraz wyrzutnię sieci, wystrzeliwującą kwadratową sieć z obciążnikami na końcach, która owija się wokół obiektu i może być ściągnięta.

Sieć okazała się lepszym rozwiązaniem. Taki pomysł zostanie wykorzystany w kosmicznej misji o nazwie e.deorbit, która pozwoli pozbyć się martwych satelitów krążących na wysokości 800-1000 km.

Projekt powinien zostać zatwierdzony przez radę ESA jeszcze w tym roku, natomiast sama misja ma rozpocząć się w 2023 roku.


źródło: materiały prasowe, esa.int

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top