Oceaniczne bakterie pomogą oczyścić środowisko

Oceaniczne bakterie pomogą oczyścić środowisko
@ materiały prasowe

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy odkryli w głębinach oceanu bakterię o nazwie Thiomicrospira crunogena, charakteryzującą się niezwykłymi właściwościami. Wspomniany mikrob ma umiejętność neutralizowania dwutlenku węgla, będącego efektem spalania paliw kopalnych.

Bakteria produkuje enzym o nazwie anhydraza węglanowa, przetwarzający dwutlenek węgla w nieszkodliwy dwuwęglan, który wykorzystywany jest w przemyśle do produkcji kredy oraz sody. Enzym jest w stanie wytrzymać duże temperatury, ponieważ bakteria jest najczęściej spotykana w pobliżu kominów hydrotermalnych, gdzie panuje duże ciśnienie i temperatura.

Enzymu nie trzeba zbierać na dnie oceanów. Po zbadaniu okazało się, że może być sztucznie produkowany w laboratoriach, wykorzystując do tego celu genetycznie zmodyfikowane bakterie E.coli.

Naukowcy stworzyli już prototyp specjalnego reaktora, który może oczyszczać powietrze z dwutlenku węgla. Otwiera to drogę do zupełnie nowych metod dbania o środowisko naturalne. Wystarczy bowiem umieścić takie urządzenia w dużych kompleksach przemysłowych, a pozwoli to znacznie ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top